Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w wybraniu linki muchowej


wicek656

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jestem nowy na forum, chcę rozpocząć przygodę z wędkarstwem muchowym. Mój znajomy sprezentował mi taki oto kij i kołowrotek.

I tu nasuwa się pytanie jaką linkę muchową założyć do tej wędki aby wszystko dobrze pracowało a i żeby moja nauka "muchowania" nie była zbyt trudna. Dodam, że planuję łowić na Sanie w okolicach Leska na suchą muszkę.

Z góry dziękuję za pomoc!

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna wędka, druga połowa lat 80, ale jeżeli nie ma uszkodzeń może przynieść dużo przyjemności.

Na blanku masz opis że to do linki #6 - myślę jednak, że spokojnie można założyć np. DT5 do łowienia na suchara.

PS dokładnie ten model produkowano w latach 1989-1997

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem tą ego tylko, że w 4 klasie i WF. Łowię dopiero od tamtego sezonu, ale mi się sprawdziła, z tym, że teraz bym kupił właśnie DT bo kumpel miał i mi się lepiej rzucało jego linką. Więc bierz ją śmiało, tym bardziej, że jesteś początkujący a tą linkę możesz przewinąć i masz nową :) Ja w swojej po tygodniu nauki rzucania nadciąłem żyłką pętelkę podczas rzutu i musiałem kombinować. A jak już w miarę ogarnąłem rzuty to linka nadawała się do kosza a tak to przewijasz na drugą stronę i masz nówkę. Więc bierz i się ucz :) szkoda kasy na początek na jakieś cortlandy anglersy czy inne visiony. :D no i wydaje mi się, że lepiej linkę kupić w klasie kija czyli 6 ale to już musi Ci napisać ktoś kto zna kij, bo o przeciążaniu kija to słyszałem ale o zakładaniu lżejszej linki już nie :)

Edytowane przez Kaskader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sznur kolegi był w tej samej klasie co Twój? jeśli tak to normalne, że lepiej Ci się rzucało. DT jest fajny na bliskie odległości. Jeśli przyjdzie machnąć dalej zaczyna się problem. San to szeroka rzeka nieraz trzeba machnąć. Kupi DT a za chwile i tak kupi WF ;) Dla Ciebie szkoda kasy a ja uważam, że lepiej kupić raz coś przyzwoitego niż dwa razy coś gównianego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli według Ciebie zamiast na początek linkę za 80 zł która i tak ma dobre opinie, a później jak ogarnie kupić coś lepszego to niech kupi teraz linkę za 150-200zł i jak ogarnie to wtedy jeszcze raz taką samą. Bo idę o zakład, żę mu się nie raz przypon zaplącze w linkę i ją lekko natnie zanim się nauczy rzucać. A DT wystarczająco na początek lata i lepiej się na wodzie układa, bo nie chlapie jak WF-ka. I tak nie rzuci dalej WFk-ą na początku nauki.

Edytowane przez Kaskader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pff dobry jesteś gościu. Mówię mu jak ja się uczyłem/uczę i mi dobrze i tak samo mu radzę. Mówię, co bym ew zmienił. Ale znalazłeś się ty mistrzu wędkarstwa, który od razu opanował wszystkie techniki to dobra nie wtrącam się powiedz chłopakowi swoje dobre rady bo na razie to mu nic nie powiedziałeś. :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda, że WF poleci dalej, a nawet, co ważniejsze, jest lepszy do nauki - szczególnie te ze skróconą głowicą. W tym wypadku myślę jednak, że musiałby być raczej w klasie #6, więc żeby łowić lipienie na 20tki i żyłkę 0,08-0,10 trochę zbyt duże siły. No chyba, że zestaw miałby służyć raczej do połowów pstrąga i klenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat się cieszę, że kupiłem tańszy sznur do nauki bo lepszy po prostu bym tak samo zniszczył. No chyba że ktoś może sobie pozwolić to czemu nie. Na ten sezon mam upatrzoną linkę za około 160zł i też podejrzewam że ją nieźle skatuję przez moje spinningowe przyzwyczajenia. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tym lepszym szybciej nauczyłbyś się machać? Może miałby lepszą otulinę i wytrzymałby dłużej? Może profil linki byłby inny i lepiej by Ci się rzucało? Nie wiesz tego bo zakodowałeś sobie linkę najtańszą... Nie chodzi o to by wywalić kupę kasy tylko by wydać to rozsądnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli według Ciebie zamiast na początek linkę za 80 zł która i tak ma dobre opinie, a później jak ogarnie kupić coś lepszego to niech kupi teraz linkę za 150-200zł i jak ogarnie to wtedy jeszcze raz taką samą. Bo idę o zakład, że mu się nie raz przypon zaplącze w linkę i ją lekko natnie zanim się nauczy rzucać. A DT wystarczająco na początek lata i lepiej się na wodzie układa, bo nie chlapie jak WF-ka. I tak nie rzuci dalej WFk-ą na początku nauki.

I co z tego, że żyłka lekko natnie linkę? Tych nacięć musiałoby być dziesiątki na lince, żeby miało mieć to jakiś wpływ na funkcjonowanie sznura. Jeżeli pojedzie się nad wodę z osobą, która ma to już wszystko jako tako ogarnięte i poświęci kilka chwil na korekty, to rzuty w podstawowym stopniu idzie szybko ogarnąć. Dużo szybciej niż zdąży się zniszczyć linkę. Jeżeli linka WF chlapie, to dlaczego wszystkie linki do delikatnej prezentacji suchej muchy to linki WF? Kupno linki DT do łowienia na suchą muchę na Sanie, to na dłuższą metę strata pieniędzy. Nim się zniszczy linkę, już się będzie chciało mieć WF-kę.

Kup sobie jakąś w miarę tanią linkę WF. Może być EGO czy troszkę droższy Vision Attack.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WF-ka jest bardziej niestabilna od DT żeby nie wiem jaka cudowna była. Linek DT nie trzeba specjalnie modyfikować bo linki DT powstały właśnie z myślą o odpowiedniej prezentacji suchych much i żadna WF-ka nie dorówna im pod tym względem. Jeśli chcesz szybko i poprawnie nauczyć się "fly castingu" kup sobie linkę DT na przykład http://allegro.pl/sznur-airflo-velocity-dt6f-plywajacy-resztki-i5834660092.html sprawdzone w super cenie. Lekkie przeciążenie kija pozwoli Ci szybciej wyczuć wędkę i linkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeżeli ktoś ma kogoś kto pomoże przy nauce to tak, bo mi musiała wystarczyc książka. A, że łowiłem na wisłoku i jak to bywa z początkującym chciałem od razu wyrzucać nie wiadomo jaką ilośc linki, to nie raz musiałem ją ściągać z jakiegoś drzewa albo krzaków :D Więc w sumie może i macie rację, na sanie przy pomocy kogoś ogarniętego to pewnie sam bym kupił coś lepszego. A tak jak pisałem mimo iż kupiłem WF to linką DT którą miał kumpel lepiej mi się rzucało, jakoś tak spokojniej.

Edytowane przez Kaskader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór padł na linkę którą zaproponował pan Zdzisław, Na początek popracuję z DT a z czasem zainwestuję w jakąś lepszą WF

Dzięki wszystkim za pomoc!

Też kupiłem tą linkę ale nie bardzo coś podpowiem bo machałem tylko na trawie. Jak na razie mogę powiedzieć że 10-12 metrowe rzuty raczej nie będą stanowiły problemu. Wydaje mi się że na wisłok w zupełności wystarczy. Czas pokaże. Fakt faktem że mam zamiar w drugiej kolejności zakupić linkę WF, jak trochę pośmigam.:beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.