Jump to content

Spinning do połowu z łódki


Grześ

Recommended Posts

Witam kolego. Myślę, że w przypadku tych trzech przynęt, które wymieniłeś, potrzebujesz trzech różnych wędzisk. Techniki łowienia tymi przynętami różnią się od siebie, samo prowadzenie tych przynęt wymaga innej charakterystyki wędziska (ładowanie się kija podczas rzutu, czy wyczuwanie brań). Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego... Taka moja opinia na ten temat. Wiem, że zakup trzech wędzisk na raz to nie lada wydatek dla każdego wędkarza, moja rada jest taka, aby wybrać jedną z tych przynęt i pod jej kątem rozpatrywać możliwość dopasowania kija. Na 100% odradzam Ci jerkowania normalnym kijem i kołowrotkiem spinningowym. Szkoda sprzętu.

Link to comment
Share on other sites

Tak jak napisał @mapet77,

Techniki łowienia tymi przynętami różnią się od siebie, samo prowadzenie tych przynęt wymaga innej charakterystyki wędziska (ładowanie się kija podczas rzutu, czy wyczuwanie brań)

i o ile można by było znaleźć kij do przynęt,który dobrze by obsługiwał środkową granicę cw. przez Ciebie podaną,tak zewnętrzne zakresy,już trudniej.W takim przypadku będzie coś za coś.Albo będzie słabo "ładował" się przy przynętach lekkich albo trudno będzie nim "pociągnąć" ciężkie przynęty.

Jedną cechą wspólną tych wędzisk jest to że powinny to być kije o akcji X-Fast albo Fast czyli blanki szybkie.Odpowiednio,do kogutów- może być blank o akcji Fast ale twardym dolniku a do łowienia gumami proponuję kij o akcji X-Fast ale dolnik trochę bardziej ustępliwy.Oczywiści mam cały czas na myśli łowienie z opadu i opis ukierunkowuję pod tą technikę łowienia.Drugą ważną rzeczą jest długość dolnika.Moim zdaniem 25-27cm to długość optymalna.Łowiąc z opadu podbijasz przynętę albo "z kołowrotka" 1-2 obroty i opad albo "z nadgarstka" na jeden albo dwa podskoki przynęty,wybierając w tym czasie luz plecionki.W drugim przypadku za długi dolnik by przeszkadzał,męczył rękę a taki kij byłby mało komfortowy w łowieniu.Następna sprawa to sama długość kija.Polecam do kogutów kije max.200cm a do łowienia na gumy od 210cm do 230cm,to w zależności jakie ktoś ma preferencje odnośnie długości wędzisk.Ja do łowienia gumkami używam kija 230cm i jest to dla mnie optymalna długość.Poniżej linki wędzisk,które z dużą dawką prawdopodobieństwa mogły by spełniać te warunki.Ale kupując taki kij, przede wszystkim trzeba mieć go w ręce,dlatego,zakup w ciemno raczej odradzam.W Rzeszowie jest kilka sklepów wędkarskich powinni coś mieć dla tego chodzenie i "macanie" w kwestii wyboru jest jak najbardziej wskazane.Do "Kariny" na Warszawską mam nie daleko (ok.500m),będę tam w tym tygodniu aby uzupełnić kilka braków to mogę popatrzeć czy mają coś godnego uwagi;).

https://www.kogutomania.pl/team-dragon-230m-725g-p-3953.html

http://spinn.pl/wedki-spinningowe/team-dragon-2-13m-14-35g

http://sklep.insel.pl/product_info.php/cPath/26_34_50/products_id/4564?topSsid=331005dbb863f21a026badbaa742cd3e&topSsid=331005dbb863f21a026badbaa742cd3e

Team Dragon 2,30m 7-25g -powinien być bardzo dobry i dobrze obsługiwać gumki 10-20 g. i koguty 7-20g. ale moim zdanie troszkę za długi pod koguty

TEAM DRAGON 2,13m / 14-35g-trochę mocniejszy kijek,gumki 14-30g i koguty 12-30g.Wadą może być zła obsługa gumek na główkach 7-10g na które najczęściej się łowi.Długość optymalna do tych dwóch przynęt.

DRAGON GUIDE SELECT BUSTER 2.13m, 7-28g-gumki 7-25g i koguty 10-25g. i długość optymalna do tych dwóch przynęt.

To tak pokrótce co zwróciło moją uwagę.Chcę również dodać abyś za bardzo nie sugerował się moim opisem tych wędzisk,ponieważ NIGDY na nie nie łowiłem i nawet ich nie miałem w ręce.Posłużyłem się

jedynie opisem jaki jest podany odnośnie tych wędzisk.

Do rozpoczęcia sezonu zostało jeszcze trochę czasu tak że możesz spokojnie poszukać.Warto także śledzić aukcje na alledrogo, czasami trafiają się fajne kijaszki z pracowni rodbuilderowych;).

Edited by rapala
Link to comment
Share on other sites

rapala, mapet77 dziękuję za porady:)

rapala-mam podobne odczucia co do długości dolnika-optymalny byłby25-centymetrowy, 27,5cm zaczyna wystawac poza łokiec.

Jeśli będziesz w Karinie na Warszawskiej-zrób proszę rozeznanie. Byłem tam dzisiaj przed zamknięciem, oglądałem Team Dragony Silver Edition ale nie przypadły mi do gustu, blank wydał mi się OK-zraził mnie aluminiowy uchwyt.

mapet77-niestety na chwilę obecną nie mogę pozwolic sobie na 3 wędki do połowu z łodzi-ale może w przyszłości-kto wie?

Co do łowienia na jerki-sugerujesz zakup multiplikatora?

Link to comment
Share on other sites

Jeśli będziesz łowił jerkami do 40gr, dobry kołowrotek ze stałą szpulą wystarczy. Jednak jeśli naprawdę będziesz myślał o "dżerkowaniu" (pow. 60-80 gram to tylko multiplikator. Jest bardziej odporny na przeciążenia w czasie rzutów. W spinnigowych kręciołkach najsłabszym ogniwem przy jerkowaniu jest kabłąk. W multi nie ma kabłąka.

Link to comment
Share on other sites

Spokojnie wystarczy Ci zwykły spinningowy kołowrotek dobrej jakości. Wiesz, można nawet jerkować przynętami o masie grubo powyżej 100gr. Sam mam w kolekcji kilka przynęt powyżej 100 gr, jedną nawet 135 i długości 30 cm. Jednak sprzęt jaki posiadałem nie pozwolił mi na łowienie tym "olbrzymem". Mnie również nie stać na zakup 3 wędzisk na raz, jednak z wiekiem skompletujesz potrzebne Ci wędziska.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Po dłuższych poszukiwaniach-internet i sklepy w Rzeszowie wybrałem kijek dla siebie.

Biorąc pod uwagę rady @rapali dotyczące wyboru kija zakupiłem kijek Quantum Hyper Cast Pro Tour Zander 2,10m, c.w. 10-45g.

Kijek leży dobrze w ręce, ma odpowiednią dla mnie akcję, jest lekki-143g, ma "ciepłą" rękojeśc z pianki, krótki dolnik i niezłe wykończenie.

Zakupiłem go w sklepie TO-TU pana Marka Kosiorowskiego.Przy zakupie dostałem rabat 20%-polecam ten sklep:).

Dziękuję za porady dotyczące wyboru kija.

Temat do zamknięcia.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy