Jump to content

Nowy sezon nowy sprzęt


Atomix

Recommended Posts

Witam

Z racji zbliżającego się nowego sezonu wędkarskiego potrzebuję porady w temacie wymiany sprzętu pływającego. Po kilkuletnim pływaniu na łódce ok 3 m. przyszedł czas na zmiany.

W tym sezonie planuję zakup jachciku ok 5-7 m. Jednak chcę pozbyć się żagla a zamiast niego zrobić daszek i zamontować na nim 3 panele słoneczne o mocy 260W. sztuka. Prąd  generowany przez panele chcę przekierować za pomocą regulatora  do akumulatorów i tutaj powstają pierwsze wątpliwości, więc jak myślicie?? :

1. Czy jachcik o wymiarach 5-7 m. nie jest za duży jak na silniki elektryczne ??

2. Czy zakupić nowy Silnik elektryczny Rhino BLX 70 lbs 12V + 4 akumulatory 120Ah czy zdecydować się na Haswing 2HP 24V +  4 akumulatory 120Ah. Niestety nigdy nie pływałem na silniku 24V i nie mam porównania zestawiając go z 12V. 

3. Jak się ma porównanie  czasu pływania na obu zestawach ?? 

4. Z racji tego, że sprzęt będzie przebywał w strzeżonym miejscu nie będę musiał nosić akumulatorów. A zamontowane panele powinny stopniowo uzupełniać wykorzystaną energię podczas pływania. Jeden panel w przybliżeniu daje prąd o mocy 9 amper przy 100% naświetleniu  co w sumie daje 27 przy 3 sztukach. Ja liczę na średnią produkcję na poziomie 15 amper  z trzech paneli ( czy to nie za bardzo optymistyczne założenia )???  

5. Czy 3 panele są w stanie doładować prawie 500 Ah ?? przy zestawie  Rhino BLX 70 lbs 12V + 4 akumulatory 120Ah???

 

Jezioro po jakim mam zamiar pływać zestawem to Solina:). Tak więc czekam na wasze opinie 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Przy jednostkach większych niż 5 metrów raczej 24V lub więcej. Panele nie dadzą rady. Mogą doładować, ale naładowanie do pełna to raczej w długim czasie. Przy łódce 7m silnik 70lbs będzie za słaby. Zresztą 2HP też będzie za słaby.

Szukaj czegoś z silników bezszczotkowych. 4 akumulatory 120AH to też kiepski pomysł, 120-150kg dodatkowo i co 2-3 lata wymiana. Lepiej zainwestować w akumulator LiFeYPo4 lub podobny. Zwraca się po dłuższym czasie i waga inna. 40-50% lżej niż kwasiaki.

Jeżeli to ma być Solina to najlepiej żeby w marinie na pomoście było podpięcie do prądu.

Sam planuje coś podobnego. Ale jestem na etapie szukania Hausbota.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Witam,

też jestem za silnikiem 24V. Niestety ale sprzęt będzie użytkowany tylko w weekendowo dlatego mam cały tydzień na ładowanie baterii za pomocą paneli. Licząc tylko ładowanie na poziomie 10 amper ( z trzech paneli) przez ok 8 godzin dziennie po 5 dniach mamy 400Ah w instalacji 12V. Przy instalacji 24V pojemność się nie zwiększa zostaje na poziomie 240Ah więc przy takich parametrach po tygodniu zestaw powinien zostać naładowany. 

A gdyby panele sobie nie poradziły posiadam mały agregat, który mógłby doładować brakującą część energii.  

 

I najważniejsza sprawa gdyby ktoś mi ukradł akumulatory ( zawsze istnieje taka możliwość ) kupując kwasiaki straty aż tak bardzo nie będą bolały. Bo nosić ich nie zamierzam :)

 

Link to comment
Share on other sites

Nie znam się za bardzo na panelach. Więc tu nie pomogę. W przypadku weekendowego pływania szkoda inwestować w panele tylko lepiej przywozić swoje akumulatory.

A jak mają ukraść akumulatory to panele też ukradną. Zamknięte koło.

A przy okazji to szukam rozsądnej mariny nad Soliną, na łódkę wędkarską. Coś ktoś może wie?

 

 

 

Edited by BRC
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Atomix, jeśli rozważałeś silnik Rhino BLX, zerknij na serię silników Haibo dostępnych w Tokarex. Wersja M150 to bliźniaczy do Rhino silnik na 12V, są też dostępne wersje M200 i M250, tylko już na 24V, wszystkie 3 silniki są bez szczotkowe. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Oglądałem silnik Rhino M250 niestety nie znalazłem zbyt wiele informacji na jego temat. Poglądowo wygląda dobrze i jest o połowę tańszy od HASWING Protruar G 4.0

Na razie pływam na silniku 50lbs przy łodzi ok 1,2t rozwija on prędkość rzędu 4km/h z 4 osobami na pokładzie.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Witam,

Silnik jaki kupiłem to HASWING Protruar G 4.0 pozwala mi płynąc, ze średnią prędkością 7-8km na godzinę ( według wskazań Janosika ) przy wykorzystaniu 80% mocy. Do tego mam zestaw 2 akumulatorów  AGM Yuasa Seria NPL o pojemności 100AH plus panele fotowoltaiczne 500W z regulatorem MPTT. Na zestawie jestem w stanie pływać bez ograniczeń przy wykorzystaniu do 50% mocy silnika, prąd poboru równa się prąd ładowania z paneli( w weekend zrobiłem trasę Polańczyk-Zatoka Drewniana-Biała Flota- Teleśnica- Rajskie- Polańczyk ) . Prąd ładowania z paneli w słoneczny dzień to ok 20 amper ( czasami ponad ).

Jedyny minus zestawu to silnik, którego silne drgania są na tyle mocne, że zrywka notorycznie wyskakuje ( moim zdaniem przyczyną wibracji jest wał wychodzący z silnika po prostu jest krzywy po sezonie silnik odeślę na reklamację )

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy