Jump to content

Subiektywny ranking przynęt szczupakowych


Recommended Posts

Pomyślałem sobie, że cykl wątków "subiektywny ranking przynęt" może trochę ożywić dział spinningowy. Każdy z nas ma swoje pewniaki, a niektorzy może nawet nie czynią z nich wielkiej tajemnicy. Może coś kogoś natchnie - do eksperymentów, dozbrojenia się, albo i odkurzenia czegoś, co od lat nie było w wodzie. 

 

Proponuję następującą formułę: podajemy trzy przynęty, które w naszych prywatnych statystykach zajmują najwyższe miejsca pod względem łowności. Dobrze byłoby napisać też kilka zdań o tym dlaczego akurat ten wabik, co w nim szczególnego, w jaki konkretnie sposób go używamy, w jakiej sytuacji. 

 

Żeby było fair idę na pierwszy ogień...

 

1) Aglia 4 srebrna (nie tylko Mepps) - bezapelacyjnie moja ulubiona przynęta na szczupaki. Swego czasu również najczęściej używana. Częste i uważne nią łowienie pozwala wyciskać coraz więcej z przynęty pozornie banalnej w użyciu i traktowanej przez wielu jako zwykłe ciągadło. Podpowiem, że nie w każdym momencie prowadzenia duża obrotówka musi się kręcić żeby interesować drapieżniki. Nie jest to przynęta selektywna, można się na nią spodziewać również ładnych okoni. Największe zalety ma takie, że zdarza się jej obudzić ospałe drapieżniki i można ją prowadzić w różnych warstwach wody, w tym przy samej powierzchni.

 

2) Savage Gear Soft 4 Play 13cm - guma przez jednych uwielbiana, przez innych traktowana jak bubel. To, co można wycisnąć z tej gumy, jest po prostu niespotykane. Nie znam lepszej imitacji konającej  rybki. Warunek jest jeden - łowić z wyobraźnią i nieschematycznie. Każdy najmniejszy ruch wędki przynęta odda na swój sposób, to odskakujac, to zginając się, to opadając bądź wykładając na bok. Im lżej uzbrojona, tym lepiej pracuje. Jeśli już dociążać, to najlepiej lametą ołowianą schowaną w brzuchu. Mowa o zbrojeniu w druciany systemik z kotwiczką. 

 

3) Znowu Savage Gear... Cannibal 10cm. Także wersje 8 i 12. W tym roku zamierzam przyłożyć się do łowienia na 15. Przynęta nawiązująca do najlepszych wzorców  (Kopyto Relaxa np. mam na myśli), ale nie będąca kopią a twórczą wariacją. Proponuję spojrzeć na Cannibala jak na najzwyklejsze narzędzie. Przydaje się w różnych sytuacjach. Równie dobrze w rzecznym nurcie co w toni jeziora. Robi swoje zarówno obciążona 3 jak i 30 gramami ołowiu. Przepięknie lusterkuje. Kiedy nie mam pomysłu od czego zacząć, zaczynam od Cannibala. I rzadko się zawodzę.

 

W rankingu 3 najlepszych nie zmieściło się wiele, wiele wspaniałych przynęt. Wymienię na szybko choćby Ripper Manns'a, Percha Salmo czy wspmniane Kopyto Relaxa - i Perch i Kopyto przynęty rodem z Polski! B)

A Wy co polecacie na krokodyle?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

U mnie jest tak(podaje woda stojaca)

1.Kopyto 8cm manns,ripper 5 cm tej samej firmy.

2. Obrotowki meppsa-kolor fluo tiger, zolta w czarne kropki,oraz mepps lusox

3.Slidery salmo

4.Twistery ok 10 cm.

P.s. Kazda woda rzadzi sie innymi prawami ?

Link to comment
Share on other sites

15 godzin temu, LEMAR napisał:

P.s. Kazda woda rzadzi sie innymi prawami ?

Jasna sprawa, mam w pudełku takiego woblera, którym w trakcie 3 godzin złowiłem 12 (!) szczupaków*. Zdarzyło się to jeden, jedyny raz, w bardzo specyficznych okolicznościach. Poza tym jest dobry, ale raczej na okonie. 

Są też przynęty sprawdzone w różnych warunkach, solidnie wykonane, przemyślane. Warto o nich wiedzieć i nauczyć się nimi łowić.

 

Ciekaw jestem, czy odezwą się w wątku użytkownicy przynęt ponad 20cm - obecne tredny w łowieniu szczupaków skłaniają m.in. do stosowania bardzo dużych gum - zdaje się, że podejście godne jest uwagi, a wymaga jedynie przełamania schematów, do których się przyzwyczailiśmy.

 

*12 przez 3 godziny - przez kolejne kilkanaście wypadów nie złowiłem tyle szczupaków łącznie... 

Link to comment
Share on other sites

To może i ja podam swoje typy ;) Z gumowych ostatnio dobrze służą Savagear Canibal 10cm na większe nie miałem okazji łowić, poza tym nieśmiertelne  kopyto Relaxa 7cm w górę, szczególnie 10cm i większe, z obrotówek Mepps Aglia  w kolorze firetiger lub srebro w czerwone kropki,  wahadłówka to gnom z Polspingu, na woblery nie łowię, poza jerkami i tutaj slider 7 i 10cm najlepiej tonące.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Aglia rządzi! Bardzo lubię czwórkę Lukris kolor matowe srebro. Szkoda, że mepps nie ma tego koloru paletki - mój faworyt. Ale już Rotex od Savage Gear występuje w matowym srebrze. I również w rozmiarach powyżej 4... ja na pewno wypróbuję ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy