Jump to content

Fotografia-filtry.


MilanND

Recommended Posts

Chciałem zapytać znawców tematu o zastosowanie filtrów polaryzacyjnych (lub innych) pomocnych przy wykonywaniu fotografii wędkarskich. Jakie wybrać? Co polecacie?

Czy ma to wszystko sens i czy warto się pchać w polaryzacje? Może wystarczy sama zabawa w opcjach aparatu i odpowiednie ich ustawienie.

Bawię się nikonem d60+ kit 18-55mm. Fotki robię na manualu próbując zgłębić tajniki fotografii. Wyjaśnię jeszcze tylko, ze chodzi mi np. o oddanie klimatu pstrągowej rzeczki gdzie głębokie dołki pięknie kontrastują z piaszczystymi wymiałami, a zatopione konary dodają tej pikanterii, której szukamy na rybach. Dla przykładu załączam zdjęcie, w realu wyglądało bajecznie, na kompie zdecydowanie to nie to samo. Niestety na fotkach nie potrafię tego oddać gdyż powierzchnia wody działa jak lustro. Jak z tym wygrać? Z góry dzięki za porady.

post-495-14545018688584_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Filtr polaryzacyjny pozwala usunąć odblaski z powierzchni wody, szkła itp. Wzmaga również intensywność kolorów. Polecam filtry firm Hoya i B+W. W opcjach aparatu nie znajdziesz funkcji która zastąpi filtr polaryzacyjny. I nie musisz się męczyć w programie manualnym (M) możesz wykorzystać program (A) w którym operujesz przesłoną a czas sam się do niej ustawi, będzie wygodniej.

Link to comment
Share on other sites

Polar faktycznie redukuje odblaski ale też zabiera sporo światła. Dość dobrym filtrem jest mało doceniany SKYLIGHT popularnie "różowy". Dobry tam gdzie występują kontrasty w oświetleniu i mocne odblaski. Np w terenie zadrzewionym gdzie występują mocne cienie obok dużych rozjaśnień. Filtr tonuje kontrasty i wzmacnia barwy. Przy okazji zmniejsza przepalenia np. na skórze dając jej bardziej naturalny wygląd. Nie ma potrzeby przepłacać za modne nazwy firm. Hoya HMC super całkowicie wystarcza. Dobrze też na co dzień stosować UV jako ochronę obiektywu. Tu również polecałbym Hoya HMC super. Dość tani ale nie zabiera światła jak niektóre przereklamowane.

Link to comment
Share on other sites

UV często stosuję się jako "ochronne" polara albo przedniej soczewki ;-) Chociaż prawda jest taka, że dobra UV'ka oczywiście też pomaga.

Jeśli będziesz kupował filtr polaryzacyjny pamiętaj żeby to był filtr kołowy - będzie na nim działał autofocus. Przy liniowym nie jest to takie pewne ....

Link to comment
Share on other sites

Witam. Co koledzy sądzicie o filtrach firmy Marumi, ma znajomy takie "cudo" http://www.accord-foto.pl/?zobacz=2584 i chce to opchnąć w dobrych pieniądzach. I jeszcze jedno pytanie, czy do filtrów polaryzacyjnych stosuje się dodatkowo filtry UV.

Jeżeli weźmiesz do ręki filtr Marumi i Hoya Nie będziesz się zastanawiał nad wyborem. Ale należy pamiętać że każda marka wystawia różne rodzaje filtrów. Jeżeli kupujesz cokolwiek z HoYA to na asortyment poniżej HMC nie zwracaj uwagi. Wg. mnie najbardziej ekonomicznym wyborem w stosunku cena/jakość to HOYA SUPER HMC lub nieco droższe B+W

Stosowanie do polara dodatkowo UV mija się z celem. Jakby nie było to dodatkowe szkło przed soczewką których jakość też jest różna w aparatach. Ale można eksperymentować. W każdym razie polar + uv to podstawa którą po prostu warto zawsze mieć przy sobie podczas fotografii plenerowej. Jako dodatek polecam SKYLIGHT a do makro CLOSE-UP +4 lub większy.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy