Skocz do zawartości

Problem z kręciołkiem ?? (Zauber)


LukaszZ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Kumpel kupił niedawno bo gdzieś na jesień Zaubera 4000. Miał tam jakąś pletkę i trochę żyłki więc tak jak mu radziłem zrobił podkład i nawinął pletkę. Niestety nawinięta została krzywo. Myśląc że to brak umiejętności ze strony w/w olaliśmy sprawę. Teraz przyszedł nowy sezon. Chłop zamówił nową pletkę (270m). Wczoraj dzwoni do mnie z płaczem że jest znowu źle nawinięta i że to pewnie wina kołowrotka. Z tym że nie spotkałem się nigdy z akcją gdzie kołowrotek źle nawija plecionkę, a w szczególności Zauber. Załączam zdjęcie i proszę o diagnozę. Czy jest możliwe robienie jakiegoś błędu przy nawijaniu że plecionka nawija się w ten sposób?

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim przypadku jak wyżej to na pewno trzeba zdjąć podkładki z kręćka. Gorzej gdy nawija w ten sposób, a podkładki już są zdjęte. Jeśli są zdjęte to niech sprawdzi jak nawija na innej szpuli - może spód szpuli jest wadliwy. Jeśli też będzie stożek to nie pozostaje nic innego jak zmienić stalową podkładkę na cieńszą albo serwis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro pojawił się w temacie kołowrotek Team Dragon to mam pytanie. W moim kręciołku tej marki bardzo często żyłka nawija się na pokrętło chamulca i czy to wynika z tego, że ja coś żle robię, czy jest to wada tego kręciołka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Team Dragonie czasem mi się zdarza, że żyłka wjeżdża na pokrętło, ale bardzo sporadycznie.

W Zauberze pokrętło osadzone jest głębiej i problemu nie ma. Tutaj plus dla Zaubera.

Dlatego właśnie następnym moim kołowrotkiem na pewno będzie Zauberek. Dzięki za "pojaśnienie":)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj kupiłem Zauberka 2000, tak wygląda plecionka po nawinięciu czy ktoś posiadający ten kołowrotek może mi powiedzieć czy u niego wygląda to podobnie czy raczej powinienem kołowrotek reklamować u sprzedawcy??;/

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj kupiłem Zauberka 2000, tak wygląda plecionka po nawinięciu czy ktoś posiadający ten kołowrotek może mi powiedzieć czy u niego wygląda to podobnie czy raczej powinienem kołowrotek reklamować u sprzedawcy??;/

Tak nie powinno być. Powinieneś mieć w woreczku podkładki którymi w razie takich problemów wyregulujesz nawijanie żyłki/pletki. Powiem szczerze że jestem zdziwiony że w tym kołowrotku taki efekt występuje tak często...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo wnikam w szczegóły "konstrukcyjne" kołowrotków i prawdę mówiąc nie za bardzo mnie to interesuje:).Dla mnie kołowrotek spiningowy ma ładnie pracować i być niezawodny a to jaki "system" nawoju żyłki ma to już zależy od firmy.Użytkuję od ładnych kilku lat kołowrotki Shimano (karpiowe) jak i Daiwa (spiningowe) i jedno mogę powiedzieć że te właśnie firmy stosują odmienne systemy nawoju żyłki.Kołowrotki Shimano (BBLC) układają żyłkę równiutko na całej wysokości szpuli.Daiwa z kolei (TDR4) robi wyraźny odwrócony stożek ale jest to spowodowane zastosowanym systemem nawoju Real Four i nie jest to wada ale właśnie tak powinno być.Wiem na przykład że modele z wyższej półki takie jak Certate, Exist itp. tego systemu nie posiadają a dla czego w to już nie wnikam.Jednak przeglądając tu

http://fishing-test.pl/koowrotki/22-koowrotki/62-ryobi-zauber-4000

fotki z nawiniętą plecionką nie trudno zauważyć że nawój żyłki przy Twoim Zauberku trochę odbiega od normy o ile nawój plecionki z tej strony jest normą;),ponieważ ja bardzo sceptycznie podchodzę do tego typu testów (marketing;) ).Plecionkę nawijałeś na sucho czy mokro?Zrobiłeś podkład z żyłki?Moim zdanie może nieznacznie pomóc zastosowanie podkładki dystansującej pod szpulkę.

Na zdjęciach nawój żyłki i plecionki z moich TDR4.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rapala, LukaszZ, dzięki za odpowiedź, plecionkę która i tak jest do wymiany, nawinąłem na próbę. Nawijałem na sucho, zarówno z podkładem z żyłki jak i bez.

Jutro udam się po pomoc do Kariny na Warszawską-nie chcę sam grzebać przy kołowrotku który mam dopiero dzień, martwi mnie trochę, że mam tylko paragon na kołowrotek, bo jak twierdził sprzedawca nie dostają na te kołowrotki kart i paragon wystarczy.

Jeszcze jedna uwaga, kołowrotek ma luz na szpuli około 2mm przy poruszaniu nią góra dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andre, sprawa wydaje się być bardziej złożona, kołowrotek ma spory luz co widać na tym filmiku

przy szpuli wysuniętej maksymalnie do przodu(wystarczy skierować kołowrotek szpulą w dół-opada samoczynnie)linka nawijana jest w miarę prawidłowo, natomiast przy kołowrotku z hamulcem uniesionym do góry powstaje właśnie ten stożek-szpula sama się cofa w kierunku korpusu:mad:

wnioskuje z tego, że jak dodam podkładki to przy podniesionym kołowrotku do góry sytuacja ulegnie poprawie...natomiast gdy skieruje go hamulcem w dół to sytuacja będzie odwrotna i nawijać będzie jak w kołowrotku kolegi LukaszZ'a

Wniosek z tego jeden!!muszę się zdecydować w jakiej pozycji będzie kołowrotek podczas łowienia i go wyregulować;):D

PS

porównywałem ten luz z Shimano Catana kupionym w 2006 roku-fakt, że mało łowionym i prawie zajechanym Abu T500F i pod tym względem Zauberek wypada kiepsko....

EDiT:

czy taki luz jest możliwy do skasowania??

Edytowane przez apioo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wszystkie klony zaubera mają taki luz; przed chwilką sprawdziłem na Spro. Dodaj podkładki, a jak nie masz to wytnij z butelki PET i zobaczysz, że będzie nawijał jak ta lala niezależnie czy będziesz trzymał wędkę do góry czy do dołu. Sprawdź !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmik pełna profeska:D Nie rozumiem, jak szpula odpada samoczynnie? Nawet na dokręconym hamulcu? Luzem na szpuli się nie przejmuj. W rec arcie od nowości miałem takie luzy i po dwóch latach są takie same. Nic się z tym nie dzieje. W nowym Fishmakerze też to jest i jestem przekonany, że za kilka lat luzy się nie powiększą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, nówka sztuka. Żyłkę nawinął równiusieńko, bez żadnych stożków. Na sucho kręci nawet, nawet chodź dwuletni rec arc kręci bardzo podobnie. Polimerowy korpus nie robi wrażenia. Jedyna nowość to szpula, która naprawdę jest duża. Generalnie to co napisał Dragon o zaawansowaniu technologicznym tego kołowrotka to stek bzdur. Gdybym miał kupować jeszcze raz to wziąłbym znowu rec arta. Dragon nie jest wart czterech stów. We wtorek powinienem nim połowić to coś więcej napiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pokręcisz nad wodą to daj znać. Planuję coś w rozmiarze 3000 i się nad nim zastanawiam, a raczej zastanawiałem. Żeby nie wiem jak producent zachwalał swoje "cacko" to błyskawicznie zweryfikują to wędkarze "w boju". Coś czuję że za pół roku będą chodzić po 2/3 obecnej ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siksa, Bronzo77, dzięki za zabranie głosu, co do mojego kołowrotka to luz jest naprawdę spory, może na filmiku tego dobrze nie widać, ale porównywałem z Zauberem kolegi i tak na oko około 2 razy większy w moim kołowrotku.

Mam jutro zanieść do Kariny i będę mógł wymienić, fajnie, że sklep ma takie podejście do klienta, należy się im plusior:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.