Skocz do zawartości

Zestaw Castingowy


VeJeK

Rekomendowane odpowiedzi

Ja będę zamawiał taki zestaw:

https://pl.aliexpress.com/item/32824448038.html?spm=a2g0o.cart.0.0.70453c004ar2w5&mp=1

https://pl.aliexpress.com/item/32870942277.html?spm=a2g0o.cart.0.0.70453c004ar2w5&mp=1

 

 

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie na jakie przynęty chcesz łowić castem, moje doświadczenie nie jest duże ale już wiem, że jak w grę wchodzą Jerki to do opadu taka wędka się nie za bardzo nadaje, mówię teraz o kiju. Do opadu polecałbym coś o długości 2.15 nawet do 2.70 w zależności od preferncji.  Multiplikator ogarnie temat . Jeśli chodzi o multik do 20 gram to powinno ogarnąć ci temat i w niezłych pieniądzach, od razu zaznaczam , że nic nie mam wspólnego ze sklepem https://www.raven-fishing.pl/shimano-slx-151-lh-multiplikator-raczka-z-lewej/pl/product/48740/ . A na wędki możesz popatrzeć ze stajni Dragona seria millenium, polecana i przez wielu chwalona na początek w małych pieniądzach. Pewnie nieznacznie przekroczyłem budżet ale w okolicach 400 - 500 zł sam chyba taki zestaw bym sobie złożył. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chciałbym coś do przynęt nie przekraczających 20g czyli taki standardowy uniwersal na Wisłok i okolice 

Coś na lekko ale jak bym chciał rzucić za szczupłym to bez obaw 

Na razie zbieram.informacje ,może będzie tak że zestaw podzielę na dwa miesiące aczkolwiek chciałbym tego uniknąć 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę, że większość multików  wystartuje Ci zadowalająco od główki 7 gram plus główka, z klasycznymi pękatymi woblerami na szczupaki w okolicach 10 gram mogą być problemy i krótkie odległości rzutowe w tym budżecie jeśli mówimy tu o firmach dostępnych na polskim rynku. Za 400 zł znajdziesz jakiś zestaw z ali, którym będziesz miał komfort łowienia tak jak kolega wyżej pisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tematu nie zamykam , przeniosłem go do działu spinningowego. Żeby nie było offtopic, na początek przygody z castingiem najlepiej zacząć od cięższego łowienia, jerki, wahadłówki , gumy na cięższych główkach. Najważniejszym elementem zestawu jest multiplikator, zakup byle czego zniechęci do tej metody bardzo szybko, ja bym poszukał używanego Shimano Curado/Chronarch lub Abu Revo, to sprawdzone i bezproblemowe konstrukcje. W okolicach 20g dobrze będzie sprawował się Curado/Chronarch 50E, miałem polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna drobna uwaga odnośnie zestawu castingowego. Wybór plecionki, nie polecam 8 splotowych śliskich i miękkich linek, mogą występować problemy z plątaniem i zakleszczaniem się na szpuli, nie jest to regułą ale lepiej unikać takich plecionek, najlepiej zaopatrzyć się w jakaś sprawdzoną 4 splotową, np. power pro 10lb (na nasze 0,15mm) w górę, Power Strike, Stren  Sonic Braid. Ale też nie wszystkie 4 splotowe będą dobre, ostatnio miałem nawiniętego Duela x-wire 4 splotowego (PE 1.5, 0,20mm) i wyczyniał mi takie cyrki na szpuli że po 1 dniu łowienia poszła połowa, plecionka bardzo fajna do nawinięcia na kołowrotek spinningowy ale mi w castingu się kompletnie nie sprawdziła, nawinąłem z powrotem wiekową prawie 10 letnią Power Strike i problemy ze splątaniami się skończyły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw już u mnie 

A jest to kij zbudowany w pracowni przez Pana z innego forum 

Na jakim blanku kij jest zbudowany ,tego jeszcze nie wiem , jestem w trakcie weryfikacji 

Patyk bez opisu ponieważ poprzedni właściciel sobie tego życzył, ja po weryfikacji oddam kijka do pracowni na dorobienie opisu kija 

Co do parametrów to 

1.98m 2-6 lb, 2-7g i 3" plecionka pe 0.4-0.6 taki jest opis poprzedniego właściciela 

Zbrojenie jest spiralne co mnie trochę zdziwiło ale jestem ciekaw jak się będzie to sprawować nad wodą ponieważ pierwsze przelotki idą normalnie jak w castingu lecz Szczurowa jest identycznie jak w wędce spinningowej muliplikator Lurestar C9-air z dwoma szpulami ,jedna płytka jak się nie mylę ok 8g oraz druga głębsza ok 13g wagi 

Do tego znalazłem pletke nanofila jak się nie mylę coś ok 0.06 ,jest jej ok 70m więc nawinąłem na szpule i w czwartek spróbuje zrobić pierwsze testy,  jak już trochę jej odstrzele to będę się głowic jaką docelowo plecionke do tego zestawu dobrać:) 

Na ostatnich zdjęciach widać jak kija powinno się składać , przynajmniej wdg osoby sprzedającej :)

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt fajny.......tylko żebyś się szybko nie zniechęcił. Casting ultra light jest raczej zarezerwowany dla zaawansowanych fanów tej metody. Ja osobiście  najlżejszy zestaw castingowy mam od 5gr do 10gr i rzadko nim śmigam. Dla mnie spinning jest zdecydowanie lepszą opcją w zakresie wyrzutu 1-6gr a przyjemny casting zaczyna się od 7gr w górę. Jeśli zaczynasz przygodę z castem to kolega krs świetnie opisał idealny zestaw dla początkującego. Przekonasz się o tym po pierwszej brodzie, bo nanofila 0,06 na pewno łatwo nie rozplączesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem już w casting nie inwestować ale jak tu czegoś na azjatyckim portalu nie kupić, ceny takie że nic tylko brać ;) Właśnie dotarła po niecałych dwóch tygodniach Daiwa Tatula CT 100HS oczywiście w wersji na prawą rękę, kręci bardzo fajnie, porzucam i opiszę go innym wątku porównując do Curado 200E7 od Shimano. Cenowo jedyne 355zł , jak za taką maszynkę to prawie darmo rozdają ;) 

 

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Odniosę się do mojego zakupu i tego w jakim kierunku to poszło , może kogoś to zainteresuje.

A więc tak Casting to.......COŚ PIĘKNEGO!

Nie sądziłem że łowienie zestawem castingowym tak mi się spodoba .

Nie ma co ukrywać  o łowieniu castingiem ,jak się do tego zabrać, jak to obsłużyć wiedziałem tyle co o grzybach czyli całkowicie nic .

Ubzdurałem sobie że chce kupić casting i łowić na niego okonie bo czemu nie.

Znalazłem ogłoszenie na olx ,oglądałem recenzję multika i bez zbędnych pytań podałem sprzedawcy adres do wysylki ,czułem że to będzie złoty strzał, jak się okazało miałem racje.

Wszystko przyszlo do mnie, na początku byłem  zadowolony ,nie zrażałem się stwierdzeniami że lekki casting ( bo dla mnie to lekki a nie UL) jest dla zaawansowanych i że będzie ciężko.

W cale tak ciężko nie było , brody zdarzały się na początku często , ale na szczęście wszystkie udawało się odplątać skutecznie bez tracenia plecionki , jak chodzi o plecionke to użyłem i używam do tej pory (póki jeszcze jest jej trochę i się nadaje do używania ) nanofila 0.10mm ,koszt niewielki i jak chodzi o naukę i to był  dobry wybór. 

Aczkolwiek na dłuższą metę ta plecionka to tragedia zważywszy na tracenie koloru ,strzepinie sie i takie powszechnie problemy.

 

Brody skończyły się jak zacząłem bardziej czuć kija i się z nim oswajałem.

Głównie chodzi o dobre naładowanie kija ,wtedy 3g+2cm paproch leci spokojnie pod drugi brzeg Wisłoka 

 

 

Jak jest aktualnie?

Otóż Casting jest w mojej głównie cały czas ,nawet ruszając w poszukiwaniu szczupaków do ostatniej godziny wędkowania zastanawiam się czy szybko nie zmienić zestawu właśnie na zestaw castwingowy i nie poszukać okoni które widzę  wszędzie ??

 Brody już się nie robią, ewentualnie 1 czy 2 w ciagu dnia gdy zapomnę o przytrzymaniu szpulki bo za mocny wymach chcialem zrobić  

Jak pisałem wyżej główka 3g+ paproch 2cm czy Jaskuła 4cm leci spokojnie pod drugi brzeg ,bez zbędnego spinania się nad rzutem. 

Poniżej 2g+ przynęta tym zestawem  raczej nie ma co schodzić oraz sądzę ze 7g plus nieduża przyneta to Max do komfortowego łowienia.

Najlepiej łowi mi sie 4g + 4cm Jaskułka i na prawde fajnie to wszystko leci.

Obsługa jedną ręką wędki podczas wyrzutu jest na prawdę niesamowita , ta lekkość z którą się robi wyrzut ,no coś pięknego.

 

Wędka niefortunnie się złamała 2cm od szczytowki podczas małego incydentu w sklepie, lecz specjalista zajmujący się tym nie skracał wędki tylko naprawił wędkę i na szczęście ja różnicy w akcji kija nie czuje. 

 

Nie tak dawno jak 2 dni temu szukając okoni trafiłem na idealny dzień gdzie przez ok 9 godzin przez moje ręce przewinęło się ponad setka okonia różnego rozmiaru i to było piękne  przetestowanie zestawu który sobie pięknie poradził i tylko utwierdził mnie w przekonaniu że to był złoty strzał i że  to jest coś pięknego.

 

Polecam każdemu i mam przeczucie że  niedługo moje zestawy spinningowe na szczupaka zostaną zmienione na zestawy castingowe ??

 

Dziękuję wszystkim za porady :)

Pozdrawiam Dominik ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli ktoś szuka niedrogiego zestawu "szczupak na średnio" to plecam taki: cast Piscifun Serpent 213 cm 7-21g i multik Piscifun Phantom. Wędka może rzucić więcej niż deklarowany 21 g. Jest szybka i cięta. Pod ryba progresywne ugięcie. Multik lekki i dobrze spasowany. Zestaw rzuca efektywnie od 8g, górnej granicy nie sprawdzałem. 

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.