Skocz do zawartości

Sumowanie na Wisłoku


TomekGie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Fakt, że sezonu sumowego jeszcze troszkę, ale chciałabym się dowiedzieć czy są na forum znawcy/specjaliści w łowieniu sumów na spining. W szczególności chodzi mi o Wisłok, a precyzując to odcinek miejski w Rzeszowie. W każdym sezonie wychodzi kilka czy kilkanaście wąsatych, ale są to zawsze przyłowy. A w tym roku chciałbym ruszyć ten temat jakoś bardziej fachowo. 

Wiem, że populacja sumów w Wisłoku jest dosyć duża, dlatego także szukam informacji. 

Może ktoś ma doświadczenie i wiedzę w tym temacie i chciałby się podzielić.  Byłbym wdzięczny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpatrz sobie na YT Piotr BOUFAŁ jak stawia zestawy na Odrze. Ja osobiście zaryzykował bym na chlapaka i stawiał bym zestaw na rancie jeden z wyjścia na płyciznę i drugi w dołku.

Pamiętaj że sum czasami jest bardzo wymagającą rybą to że czasami staje się przyłowem to nic innego jak okres intensywnego żerowania. Ważnym aspektem  jest żywiec stosunkowo duży tak aby skutecznie wyeliminować zainteresowanie szczupłego. Pisze tutaj o żywcu +30 cm a nawet do 45 cm, dobrym będzie kleń, duża płoć, leszcz a najlepiej to taka ryba której jest najwięcej na odcinku miejskim może też być okoń. Pamiętaj bardzo ważne też o wymiarach ochronnych i regulaminie PZW jaki obowiązuje na tym odcinku rzeki.

Myślę że będziesz musiał się zaopatrzyć w agrafki do żywca jest to uwarunkowane przepisami bo z tego co się orientuję w POLSCE  można zbroić martwą lub żywą rybkę tylko jednym hakiem lub jedną kotwią.I ta agrafka będzie ci potrzebna do wbicia w pyszczek twojej rybki natomiast hak,czy kotwica w tylną , boczną lub górną część twojej przynęty.

To tak w kilku zdaniach i na szybko .

Życzę połamania i czekamy tu na forum na fotki.

Pozdrawiam NUNEK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam ten kanał na YouTube. Tylko, że w moim przypadku interesuje mnie wyłącznie metoda spiningowa. Ze względu na to, że Wisłok na odcinku miejskim to tak na prawdę niezbyt głęboki kanał, z nielicznymi dołkami, łowienie typu vertical też odpada. Sumów jest tu na prawdę dużo, bo przez sezon trafia się kilkanaście okazów, z reguły to są 80-120, ale i pod 150 wychodzą. Zaznaczę, że większość mojego spiningu jest z reguły za boleniem, także tym bardziej wiem, że woda ma potencjał i zasoby. 

W tym sezonie chcę coś zgłębić temat, wiem, że jest to dosyć niestandardowe miejsce jak na tą rybę i taką metodą, dlatego też szukam zbawców tematu. 

A może ktoś jest w stanie polecić mi jakieś sprawdzone typy gum czy woblerów (płytko zachodzących - do 1.5m) pod tego wąsatego drania. Z góry dziękuję za pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Milion forów przeczytane i stwierdzam, że nic nie wiem na temat łowienia suma na spining. Ale jakieś wskazówki znalazłem, wkrótce trzeba będzie sprawdzić to w praktyce. Jak na razie przeszukuje pudełka i patrze co by się nadawało na wąsacza. Także zaczynam kompletowanie sprzętu. Z garażu wyciągnąłem mój pierwszy spining, więc po kilkunastu latach przerwy zaczynie swoją karierę od nowa. 

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem w tamtym roku 4  przyłowy suma jeden 83cm drugi 76cm i dwa około 70cm .To prawda jest ich na Wisłoku dużo , teoria zasłyszana od innych wedkarzy. Uwaga wszystkie przyłowy suma miałem na jaskółkę wiec ja olewam narazie woblery , stawiam na jaskółki i obtłukiwanie dna nimi i mandulami spróbuje tez dropshota. W tym roku olewam szczupaka ponieważ uważam ,ze na Wisłoku  złowić duzego to strata czasu. Mam podobne plany jak Ty sum na spinning i Sandacz (tego tez według mnie jest wiecej niz szczupaka) i Okoń. 

Na suma uzywał bede kija , który miałem sprzedać black savage 20-60g 251 cm. I kołowrotek zamówie niedługo penn spinfisher VI 3500 lub  penn slamer III 3500 pleciona Power Pro 0,19mm, przypon regenerator mono 0,91mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Dnia 10.05.2020 o 15:02, MarcinV napisał:

Ja miałem w tamtym roku 4  przyłowy suma jeden 83cm drugi 76cm i dwa około 70cm .To prawda jest ich na Wisłoku dużo , teoria zasłyszana od innych wedkarzy. Uwaga wszystkie przyłowy suma miałem na jaskółkę wiec ja olewam narazie woblery , stawiam na jaskółki i obtłukiwanie dna nimi i mandulami spróbuje tez dropshota. W tym roku olewam szczupaka ponieważ uważam ,ze na Wisłoku  złowić duzego to strata czasu. Mam podobne plany jak Ty sum na spinning i Sandacz (tego tez według mnie jest wiecej niz szczupaka) i Okoń. 

Na suma uzywał bede kija , który miałem sprzedać black savage 20-60g 251 cm. I kołowrotek zamówie niedługo penn spinfisher VI 3500 lub  penn slamer III 3500 pleciona Power Pro 0,19mm, przypon regenerator mono 0,91mm.

Tez mialem w tym roku sporo sumowych przylowow na jaskolke .

Berkleya 10cm.

Tylko lowisko inne cieply kanal .

A mowia ze na suma najlepszy pekaty wobler .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
W dniu 28.12.2020 o 19:13, Wędkarz 17 napisał:

PRZYNĘTA SUMOWA DAM MADCAT CLONK TEASER 250g   

Moze cos podobnego w systemie drop shot jak łowisz z brzegu . 

Żeby łowić na teasera potrzeba łódki do tego został on stworzony, ciekawe moga być duże muchy szczupakowe na czeburaszce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.