Jump to content

roybi zauber 1000, czy ktoś może mi powiedzieć ile on może zmieścić plecionki?


antua

Recommended Posts

Hej, jestem tu nowy a jeżeli chodzi o wędkarstwo to na spining nie łowiłem ani nie używałem nigdy plecionki, więc nie bijcie. Kolega który z tego co wiem tez jest na tym forum "nakręcił mnie" abym wrócił do tego ale z nastawieniem na coś nowego czyli na lekki spining. Byłem w sklepie nie mili Zauberka 2000, wiec kupiłem 1000, i którego szpula jest opisana że pomieści żyłki 0.235mm -100m. Ponieważ wiem że to popularny kołowrotek pomyślałem że może ktoś z was zna odpowiedz na pytanie ile pomieści plecionki o domniemanej średnicy 0.1? Jak go kupowałem nie wiedziałem że kołowrotek mieści mniej plecionki niż żyłki o tej samej średnicy. Wiem że nie ma reguły bo różna mogła być żyłka jaką nawijali a także plecionka jaką wyście nawijali, ale jeśli ktoś byłby przy informacji orientacyjnie chciałbym wiedzieć, w internecie tylko znalazłem informacje o zauberku 3000 a to już troszkę inny korpus. Dziękuje wszystkim za ewentualne info. Aha mam na imię Kamil i jestem z Rzeszowa i ciesze się że już będzie wiosna i nie mogę się doczekać aż będę ciągnął znowu jakąś rybę:P Pozdrawiam

Edited by antua
Link to comment
Share on other sites

Jak wiadomo na każdej szpuli kołowrotka są podane proporcje długości żyłki do jej przekroju względem pojemności szpuli.Przeważnie są to dane, podawane co 5 setnych milimetra.Co za tym zrobić kiedy chcemy nawinąć żyłkę o grubości mieszczącej się pomiędzy tym zakresem?Jak obliczyć długości żyłek,które chcemy użyć na podkład a także na uzupełnienie?Jest fajny program,który w znacznym stopniu nam to ułatwi;).Będzie nam pomocny w szczególności do dużych kołowrotków,których pojemność szpuli sięga niekiedy kilkuset metrów.A więc pobieramy program z tej stronki

http://www.norre.dk/linecapacity.html

rozpakowujemy i klikamy na plik exe.

Teraz aby to dobrze zobrazować posłużę się przykładem Shimano BBLC.Według opisu na szpuli długość żyłki 0,30mm potrzebna do jej wypełnienia równa jest 600m.Jak obliczyć ile będzie potrzebne żyłki o tej średnicy kiedy chcemy zastosować podkład długości 100m z żyłki 0,25m?

Nic prostszego.W pola (1) wpisujemy 600 a poniżej 0,30.Klikamy na "Calculate" i po lewej stronie uzyskujemy wynik co 5 set.milimetra.Następnie klikamy na pole z żyłką 0,30 mm (2) i po lewej stronie uzyskujemy obliczenia długości żyłki co 1set. milimetra.Następnie szukamy wartości dla interesującej nas żyłki grubości 0,25 mm (3) i widzimy wynik 864m.Następnie odejmujemy od 864m-100m,który zastosujemy na podkład czyli 764m.Wpisujemy dane w okienka, 764 i 0,25 (4),klikamy na "Calculate" ,następnie podświetlamy lewy słupek (5) i w prawym uzyskujemy wynik dla grubości żyłki 0,30mm (6) w metrach potrzebnej do uzupełnienia szpuli czyli 530m,kiedy zastosowaliśmy podklad 100m z żyłki 0,25mm.Analogicznie postępujemy z żyłkami o różnej średnicy.Proste;).

Może komuś z Was to się przyda ,kiedy będziecie mieć dylemat ile żyłki zakupić?Nie wiem czy te obliczenia sprawdzą się w przypadku plecionki ale według mnie to nie bardzo.Trzeba by było doświadczalnie obliczyć w procentach margines błędu.Według mnie może to być 10-20%.

Nie wiem czy czegoś nie pochrzaniłem bo wczoraj było "ostro" u śwagra:D. Miłego obliczania:D.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Link to comment
Share on other sites

Rapala dzięki za odpowiedź, mimo wszystko nie rozumie dlaczego 864 m... na tym kołowrotku z twojego przykładu, bym uznał że się zmieści 720 metrów 0.25, ale mniejsza o to, coś chyba ja poknociłem:). To i tak nie istotne, ponieważ mi chodzi o plecionkę, a w internecie przeczytałem że wchodzi od 20% do 50% mniej plecionki niż żyłki o tej samej średnicy. Z tym że niby zależy wszystko od producenta plecionki, (ponieważ jest nieregularna w przekroju) i sposobu nawijania przez kołowrotek. W każdym bądź razie kupie drugą szpule 2000 a następnie przetestuje obie i napisze o tym. Może kogoś to zaciekawi. Pozdrawiam serdecznie.

Edited by antua
Link to comment
Share on other sites

Żyłka wyjściowa,którą nawijamy na kołowrotek to 0,30 600m,pomniejszone o podkład 100m z żyłki 0,25 daje nam że na szpulę wejdzie nam jeszcze 530m żyłki 0,30.;).Często duże szpule żyłek karpiowych nawijane są po 1100m a np. żyłka Shimano Tribal 0,35 jest konfekcjonowana w szpulach po 823 metry.Dla tego dzięki takiemu programikowi łatwo jest obliczyć ile potrzebujemy "podkładu" aby tej długości żyłkę nawinąć na dwa kołowrotki;).

Link to comment
Share on other sites

No więc na kołowrotek Roybi Zauber 1000 praktycznie idealnie wchodzi plecionka DAIVA TOURNAMENT 135 metrów o grubości podanej przez producenta 0.1, zrobiłem podkład jednowarstwowy z jakiejś starej 0.16 dla świętego spokoju. To znaczy w sumie to pomógł mi kolega:) gdyż miała szpulę wolną, w jakimś starym kołowrotku. Serdecznie go pozdrawiam. Wasz przelicznik z tej strony którą podał Phoenix policzył mi 525 metrów żyłki 0.1 w każdym bądź razie dziękuję wszystkim za pomoc..

Edited by antua
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy