Skocz do zawartości

Metoda "Boczny trok"


Schizaaa

Rekomendowane odpowiedzi

To zależy co założysz jako przynętę, głównie stosuje się paprochy, z myśla o okoniu, często jak kolega wspomniał trafiają się szczupaki i sandacze, ja często łapalem jeszcze brzany , klenie i duże leszcze. Do troka można tez dowiązać wobler który spisuje się przy połowie rzecznych sandaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki ! Potrzebuję informacji na temat metody tzw. "Boczny trok". Jak to działa , co można złapać , na co się łapie , itp.

kolego Schizaaa łapie to się Marysie za dup...,ryby się łowi:D.Jeśli chodzi o boczny trok to myślę że nadaje się głownie przy połowie okonia i sandacza,na tych rybkach skupiłbym uwagę jeśli chodzi o użycie bocznego.

Edytowane przez geo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego piter takie małe pytanko łowisz często na Wiśle na bocznego?jak tak to co tam trafiasz w naszych ''odcinkach '' jeżeli mieszkasz w podkarpackim Kawęczynie:D.Tego bolka w niedziele to na troka?:D:D

:D:D:D nie na Wiśle nie lapię:DMyślę że na początek chłopak powinien potrenować na spokojnej wodzie.A bolek wziął na woblerka własnej produkcji 2cm imitacja potoka.W tym roku zacząłem robić głęboko schodzące. Zobaczymy co będzie dalej.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę dodać coś odnośnie techniki ,to jeśli dno jest płaskie jednolite ,nieduża głębokość to ustawiam kija równolegle do ziemi i wykonuje same ruchy korbką kołowrotka obserwując szczytówkę, jeśli dno jest bardziej ,,zwydziwiane,, górki, dołki lepiej jest kija podnieść i ustawić bardziej prostopadle względem ziemi i też tylko kołowrotek w ruchu. Technika dobra na złe dni naszych zdobyczy . Ciekawe przyłowy. Można kombinować z odległością troka od przynęty zależy od łowiska i warunków. Czasem nastawiając się na okonia na wodach mniej przejrzystych lepiej jest zbliżyć ciężarek do paprocha stukając wtedy on o dno ma właściwości wabiące. W takim przypadku robi się krótszy przypon za krętlikiem lub dłuższy boczny trok. Haczyki oczywiście bez główek. Dużo brań w przypadku chimerycznych okoni występuję wtedy ,gdy przestaniesz kręcić korbką . Wtedy w zależności od modyfikacji wspomnianych wcześniej długości twojego zestawu po około 2 ,3 sekundach paproch dotyka dna . Możesz wtedy zaobserwować brania jak na pickera . Niezła frajda jest w takich momentach. Jeśli dzień jest z lepszymi braniami rybki zacinają się praktycznie same . Tyle odnośnie troka z paprochami.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Mam parę pytań odnośnie połowu tą metodą a mianowicie:

-jakich gramatur ciężarków używać

-jaki najlepszy bd hak (wielkość i czy z oczkiem czy bez)

-czy zamiast żyłki od krętlika do haczyka mogę użyć plecionki??

-czy mogę użyć na końcu agrafki z krętlikiem żeby zmieniać przynęty czy lepiej bd ściągać i zakładać inną?

Z góry dziękuję za odp :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego, gdzie wędkujesz:

- ciężarki dobierasz w zależności od głębokości łowiska, od 4g w górę nawet do 20g albo i więcej

- haki, jeśli chcesz łowić okonie, najlepsze będą muchowe nr 8, 10, a nawet 12 do najmniejszych paproszków, mają uszko, więc łatwiej i szybciej je zawiążesz

- zastosowanie plecionki od krętlika do haczyka mija się z celem, gdyż jeśli będziesz miał zaczep, urwiesz cały zestaw, razem z ciężarkiem

- agrafkę z krętlikiem darowałbym sobie, chyba, że łowisz na małe woblery, wtedy wystarczy sama agrafka, np 22

Edytowane przez marekn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.To zależy na jak głębokiej wodzie zamierzasz łowić. Ja uzywając troka na Wisłoku wiążę ciężarki do 10 g.Wiadomo na głębsze akweny gramatura większa.Na troka szukam spokojnej wody. Ważny jest kształt ciężarka, oliwki przeważnie używam jak miejsce jest mało czepliwe bądź dno jest piaszczyste. Na kamienie, muł używam podłużnych ciężarków.

2. Haki nr. 6-8 Jaxon robi dosyć tanie haczyki do troka, seria Tanami, do standardowych twisterków 3,5 cm zakładam nr 7. Haczyki kosztują ok. 4 pln. Do troka mam haczyki z oczkiem, z łopatka jeszcze nie próbowałem, bo nawet sie za takimi nie rozglądałem.Z oczkiem są wygodne w wiązaniu.

3. Nie próbowałem.

4. Możesz, ale wygodniej będzie jak ściągniesz gumę z haczyka i założysz inną.

Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem, jeśli jakieś głupoty napisałem to prosze o poprawienie mnie przez bardziej doświadczonych kolegów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodając tylko, uważam że lepiej jest łowić bez krętlika. Tworząc pętlę a następnie ją rozciąć, przeważnie w 2/3 długości. Jeśli chodzi o haki używam mustada z dwoma zadziorkami na trzonku, dość drogie ale fajnie trzymają gumkę. Mam też haki mikado bardzo fajne i niedrogie też w granicach 4zł za 10 szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście łowię bez krętlika i uznaję zasadę im delikatniej tym lepiej.Jeżeli ryby dobrze biorą, to mało ważna jest długość troku.Sytuacja zmienia się gdy z rybki nie chcą współpracować.Wtedy musisz sam ustalić jaka długość troku i tempo prowadzenia jest najlepsze.Pomyśl o czułej wędce(szczytowa akcja):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W Złotej Rybce nie ma, w Karinie nie ma, w To Tu nie ma, w Murenie nie ma :D

Przetestowałem na razie mustady, ale średnio mi się podobają bo są z trochę grubego drutu oraz jaxony, niestety jaxony przy żyłce 0,16 potrafią się rozgiąć.

Edytowane przez apioo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam do bocznego troku haczyków muchowych do streamerów. Jeśli chodzi o samo łowienie na boczny trok to stosuję go w zasadzie tylko w okresie zmniejszonego metabolizmu okoni gdy łowienie klasycznymi jigami (gumkami z główką) jest zbyt agresywne to znaczy wtedy gdy woda jest poniżej 5oC, a okonie są mało agresywne (jak z pod lodu). Czasem do haka z gumką dodaję mały 2 mm mosiężny koralik w kolorze złotym poprawia pionową pracę gumki. Cały dowcip w łowieniu na boczny trok sprowadza się do powolnego prowadzenie przynęty nie koniecznie w jednostajnym tempie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Nie łowiłem nigdy na boczny trok ale w tym roku chce spróbować i to za niedługo .

Trochę się już naczytałem i trok powinien mieć ok 15 cm dł . z ciężarkiem jak się nie mylę ...Lecz najbardziej nurtuje mnie ile długości powinien mieć odcinek z paproszkiem ,od czego to zależy ?? Wydaje mi się że cała konstrukcja często się plącze?

Prosił bym o oświecenie mnie w temacie ,bo chce za nie długo po testować troka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie łowiłem nigdy na boczny trok ale w tym roku chce spróbować i to za niedługo .

Trochę się już naczytałem i trok powinien mieć ok 15 cm dł . z ciężarkiem jak się nie mylę ...Lecz najbardziej nurtuje mnie ile długości powinien mieć odcinek z paproszkiem ,od czego to zależy ?? Wydaje mi się że cała konstrukcja często się plącze?

Prosił bym o oświecenie mnie w temacie ,bo chce za nie długo po testować troka.

Witaj Kolego. Kiedyś bardzo lubiłem łowić tą metodą. Na zawodach często ratuje życie, gdyż jest bardzo skuteczna a przy tym wciągająca. Teraz łowię rzadziej bo preferuję ją na zbiornikach zwłaszcza z łodzi, a rzadko mi się to teraz zdarza, czego żałuję. Odnośnie długości odcinka z przynętą to jest ona uzależniona od intensywności żerowania. Przy mocnych, agresywnych braniach możesz spokojnie skracać nawet do 20-30cm, przy słabszych braniach polecam ci wydłużyć do ok 50cm i więcej. Zwijanie żyłek ogranicza zastosowanie potrójnego krętlika, ale to nie wyeliminuje całkowicie tego zjawiska-jeden z uroków troka. Kijek delikatny do 7, 10 g. lepiej dłuższy nawet na łódź ok270cm. Żyłka max 0,16, ale lepsza 0,14 a nawet 0,12. Zabawa przednia, polecam.Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.