Jump to content

Tyczka


Recommended Posts

Postanowiłem założyć temat o wędkowaniu na tak zwaną tyczkę, jest to moja ulubiona metoda połowu jak i najbardziej łowna. Poniżej zamieszczam kilka przydatnych informacji dla osób które chciały by zacząć przygodę z tyczką:) W temacie mam nadzieje ze odpowiemy na wszystkie pytania które Was nurtują jeśli chodzi o ten sposób połowu ryb:)

Długa tyczka, krótka żyłka

Nazwa długa tyczka wprowadza w błąd, ponieważ do łowienia w odległości 4 metrów od brzegu wystarczy wykorzystać trzy sekcje szczytowe tyczki o długości 14 m. Jednak najczęściej używamy tyczki do łowienia z odległości co najmniej 7-8 m od brzegu. Normalnie żyłka jest znacznie krótsza niż wędzisko. Oznacza to, że aby dosięgnąć haczyka, musimy rozmontować kij. Żyłka jest przymocowana do amortyzatora, który biegnie przez jedną lub dwie szczytowe sekcje tyczki. Takie ustawienie pełni wyjątkową funkcję: stanowi ono coś w rodzaju mechanizmu pośredniego między kołowrotkiem a amortyzującą, miękką szczytówką wędziska. Dzięki amortyzatorowi ryba może wybierać żyłkę, ale tylko do pewnego momentu.

Kupujemy tyczkę!

Tyczki są drogie i dlatego zanim pożegnamy się z pieniędzmi, warto się dobrze zastanowić. Nie trzeba koniecznie wydawać fortuny. W sprzedaży dostępne są dobre tyczki po rozsądnej cenie.

Materiał

Włókna węglowe są najlepsze. W żadnym przypadku nie daj się namówić na tyczkę z włókna szklanego. Obecnie są już przestarzałe.

Długość

Jeśli rzeczywiście traktujesz wędkarstwo na serio, koniecznie zaopatrz się w kij co najmniej 11-metrowy. Myślenie w stylu: "Na początek kupię tyczkę o długości 9 czy 10m" jest błędne. Nad wodą przekonasz się, że inni wędkarze łowią dalej od brzegu i natychmiast pożałujesz swojej decyzji. Może również okazać się, że każda tyczka krótsza niż 11m w praktyce okaże się wyłącznie uchwytem do podbieraka. Niemniej jednak, długość tyczki nie powinna przekraczać 15,5m. Dłuższe modele są bardzo nieporęczne.

Lekkość i sztywność

Są ze sobą powiązane. Ogólnie rzecz biorąc, im mniejsza waga, tym mniejsza sztywność, choć dobre jakościowo tyczki powinny być zarazem lekkie i dość sztywne. Mimo to należy pamiętać, że dobry, lekki kij nie jest całkowicie odporny na działanie wiatru, który potrafi nim szarpać i wyginać, co ogromnie utrudnia utrzymanie kontroli nad spławikiem. Dlatego na początek najlepiej zaopatrzyć się w dość lekkie wędzisko i używać go wyłącznie w sprzyjających warunkach zewnętrznych. Dopiero gdy opanujemy podstawy, możemy pomyśleć o cięższym, bardziej sztywnym kiju i łowieniu podczas niesprzyjającej pogody. Przeciętny wędkarz powinien bez problemów poradzić sobie z tyczką o wadze około 800 - 900g i długości 12,5m.

Zapasowe sekcje szczytowe

Podczas zawodów koniecznie trzeba mieć ze sobą dwa zapasowe zestawy trzech sekcji szczytowych. Dzięki temu można jednocześnie używać kilku różnych zestawów. Dla przykładu: bez trudu przerzucisz się ze spławika 0,5g na spławik 1g po prostu wymieniając sekcje wędziska. Możesz także łowić przy użyciu identycznych zestawów z różnymi haczykami, co pozwoli ci wypróbować różne przynęty. Z zapasowym sprzętem zmiana zabierze dosłownie parę sekund. Właśnie na tym polega urok łowienia na tyczkę - w ciągu pół godziny możemy spróbować wielu różnych sposobów.

Łączenia

Większość współczesnych tyczek ma tzw. łączenia nasadowe, które bardzo ułatwiają montaż. Dzięki nim nie trzeba tracić czasu na niepotrzebną zabawę, szarpać się z nieporęcznym wędziskiem, nieudolnie usiłując znaleźć otwór. Można to zrobić bez odrywania wzroku od powierzchni wody.

Montaż

Przy składaniu wędziska sprawdź, czy złącza nie są zabrudzone. W przeciwnym wypadku będziesz musiał wracać do domu z 2-metrowymi kawałkami pod pachą. Staraj się skręcać łączenia, a nie wpychać je w siebie na siłę. Jeśli łączenia mają zachodzić na siebie na 8cm, sprawdź, czy rzeczywiście tak jest. Kiedy uniesiesz tyczkę, której łączenia nie będą dobrze na siebie zachodzić, kij może się rozlecieć. Łączenia sekcji, których nie zamierzasz ruszać, powinny być dobrze złożone, tak aby tyczka nie rozleciała się w najmniej odpowiednim momencie. Kiedy masz dobrą passę i często odłączasz i łączysz top z resztą wędziska, do otworu na końcu sekcji może dostać się piasek. Jeśli będziesz na siłę składać zapiaszczone sekcje, możesz poważnie uszkodzić tyczkę. Dlatego zawsze należy sprawdzać, czy łączenia są czyste.

Jak uniknąć strat

Łowiąc z tyczką uważaj, żeby nie obijać jej o skały czy kamienie. Mimo że jak na swoją wagę włókna węglowe są dość wytrzymałe, jest to bardzo kruchy materiał. Osłabi je nawet najmniejsze zadraśnięcie na powierzchni kija. Często zdarza się, że kiedy kij pęka nieszczęśliwy właściciel upiera się, że to nie jego wina. Tyczka mogła być uszkodzona już wcześniej - to, że się rozleci, jest wtedy tylko kwestią czasu. Dlatego przy dużym wietrze upewnij się, czy sekcje są dobrze połączone i nie grzechoczą.

Jak siedzieć podczas połowu

Jedna z metod nakazuje siedzieć z nogami nachylonymi pod małym kątem do powierzchni wody. Tyczka powinna opierać się na obu kolanach, a jej koniec należy mocno przytrzymywać łokciem. Przy takim ustawieniu do zbalansowania ciężaru wędziska nie potrzeba za plecami dodatkowej długości. Całą tyczkę możesz wtedy wykorzystać zgodnie z jej pierwotnym przeznaczeniem.

Zacinanie

Wielu wędkarzy zacina za słabo. Trzeba mocno poderwać tyczkę do góry. Jeśli zatniesz w bok, spławik będzie wyskakiwał z wody, ale haczyk nie wbije się w pysk ryby.

Tyczka na wodzie

Ogólnie rzecz biorąc, tyczka nie powinna leżeć na wodzie, ale przy dużym wietrze żyłkę można przytopić zanurzając w wodzie dwie szczytowe sekcje wędziska. Przyzwyczajenie się do tyczki wymaga praktyki. Przejście z 3-lub 4-metrowego wędziska na kij o długości 10-11 m to duża zmiana i na początku możesz czuć się dziwnie. Ale po paru udanych połowach na pewno się rozluźnisz.

Link to comment
Share on other sites

Waga tyczki nie ma nic wspólnego z jej sztywnością sztywność zależy od modułu włókna węglowego z jakiego tyczka jest wykonana np. tyczka o module włókna węglowego 95mln PSI jest sztywniejsza od tyczki o module włokna węglowego 80 mln PSI

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy