Skocz do zawartości

Wybór taniego spinningu


Bartold

Rekomendowane odpowiedzi

Witam drogich forumowiczów.

Od przyszłego sezonu mam zamiar rozpocząć przygode ze spinningiem.

Mam problem z wyborem kija do spinningu.

Szukam czegoś w miare uniwersalnego tzn.okoń,średni szczupak i ewentualny przyłów w postaci sandacza.Zdaję sobie sprawe,że całkiem uniwersalny sprzęt nie istnieje,ale nie stać mnie na kilka wędek.Budżet też nie jest powalający: ok 180zł za kij z kręciołem.Zapewne otrzymam odpowiedzi w stylu "uzbieraj jeszcze drugie tyle i kup coś lepszego",ale jestem początkującym i nie potrzebuje cudów.Zapoznałem się troche z ofertą i wybrałem kilka modeli:

1. http://www.wobler.waw.pl/index.php?kat=15&pages=42&start=12&ord=2∏=2720

2. http://www.takaryba.com/strona_produktu.php/info/p4311_Mikado-Taurus-Meidum-Light-Spin-270-5-28-g.html

3. http://www.warciak-fishing.pl/produkt-Konger_Black_Tiger_Spin_270_28,817.html

Nie mam dużego doświadczenia więc licze też na propozycje z poza listy.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Posiadam ww kijek "Konger Carbomaxx" i używałem go cały sezon. Tak jak ty szukałem czegoś na początek i w przystępnej cenie. Głównie służył mi na sanowe pstrągi, jednak miałem go kilka razy przy poszukiwaniu szczupłych. Nie oszukujmy nie jest to szczyt marzeń i jego praca pozostawia wiele do życzenia. Właśnie rozglądam się za czymś ciekawszym i szczerze Ci powiem, że raczej nie inwestował bym w ten kijek. Na prawdę z własnego doświadczenia wiem, że lepiej było dołożyć parę groszy i kupić coś lepszego, tym bardziej, że masz do następnego sezonu jest jeszcze kilka dni i zawsze możesz coś dozbierać. Z drugim kijkiem nie dane było mi się zetknąć, jednak trzecim miałem okazję chwile porzucać. Tylko ten miał cw bodajże do 18 gr. i szczerze powiem, że o wiele bardziej przypadł mi do gustu. Był lżejszy, bardziej czuły i dobrze się nim rzucało. Od siebie mogę powiedzieć, że jak na początek, na pierwszy sezon będzie w sam raz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim najistotniejsze jest na jakich rzekach, zbiornikach chcesz łowić? No i jakie przynęty będą twoimi głównymi? Jak określisz zakres łowisk i przynęty, myślę że forumowiczom łatwiej będzie pomóc.

Sklepu Warciak nie polecam, miałem problem z kolesiem, po 6 tygodniach dopiero zwrócił kasę. Jeśli chodzi o spining to pooglądaj wędki gdzieś na żywo to może łatwiej będzie coś wybrać, konger arcus wygląda dość przyzwoicie i nie kosztuje chyba 100zł z tego co sobie przypominam, jeśli chodzi o kręcioł to może coś z okumy np. octana ale to przekroczy delikatnie założony budżet.

Ewentualnie szukać czegoś na wtórnym rynku. Można spróbować zapytać w wędkarskiej giełdzie może ktoś ma jakiś zbędny sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy temat:)

Ja też szykuję się na zakup czegoś na nowy sezon, dokładnie jak kolega @Bartold. Też będzie to mój pierwszy spinning, szukam kija i kołowrotka do 200zł za zestaw. Dlatego proszę kolegów z foum aby może też zaproponowali jakieś inne kije i kołowrotki, które są godne uwagi. Napewno forumowicze są dużo bardziej doświadczeni i uchronią nie tylko mnie i kolegę, ale też innych przed wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw który Ci mogę zaproponować przewyższa delikatnie twój budżet jednak sam posiadam taki kręcioł i wędeczkę i wszystko spisuje się znakomicie. Wędkę polecam długość 2,70 ciężar wyrzutu: do 20g, czuć na niej nawet delikatne brania. Kręcioł wielkości 2500Fa z przednim hamulcem, spokojnie wchodzi na niego 200m żyłki 0.20. Poniżej linki.

Wędka (117zł) - Shimano Catana BX 240ML : http://www.takaryba.com/strona_produktu.php/info/p161_Shimano-Catana-Spinning-BX-240ML.html

Kołowrotek (97zł) - Shimano Catana 2500Fa: http://www.takaryba.com/strona_produktu.php/info/p13846_Shimano-Catana-FA.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odidos, jak zamierzasz łowić na Wiłoku to może poszukaj czegoś do 18-20g wyrzutu, żeby powiedzmy obsłużyło kleniowego wobka, lżejszą przynętą za boleniem można było rzucić czy szczupakiem, długość 2,7m powinna być ok.

np taki KONGER BLACK TIGER SPIN 2,7/18 może Cię zaciekawi

http://allegro.pl/promocja-konger-black-tiger-spin-2-7-18-gratis-i1943394263.html

Przejdź się po sklepach i zobacz co jest jeszcze, myślę, że na pewno coś znajdziesz :)

Tu masz jeszcze opis na stronie producenta

http://konger.pl/pl/start/wedka/5182-Konger-Black-Tiger-Spin-270-18

Edytowane przez apioo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw który Ci mogę zaproponować przewyższa delikatnie twój budżet

Wędka (117zł) - Shimano Catana BX 240ML : http://www.takaryba.com/strona_produktu.php/info/p161_Shimano-Catana-Spinning-BX-240ML.html

Kołowrotek (97zł) - Shimano Catana 2500Fa: http://www.takaryba.com/strona_produktu.php/info/p13846_Shimano-Catana-FA.html

Już widzę tę 240ML jak wygina się w połowie pod naporem mocniejszego nurtu przy 4cm woblerku :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejdź w wolnej chwili do Marka Kosiorowskiego - sklep "Totu" na "szczekach" kolo Hali Targowej. Ostatio widziałem tam sporo sprzętu komisowego w dobrych cenach i przyzwoitej jakości.

Zdecydowanie polecam pomachać sprzętem przed zakupem -wiadomo ile osób tyle gustów. Nawet gdybyś decydował się na zakup przez internet -warto odwiedzić kilka sklepów stacjonarnych i zobaczyć jak który model wygląda, jak jest wykonczony, jaką ma akcje, czy rączka kołowrotka "ci leży" itd... .Dopier pozniej szukac czegos na WWW, Allegro czy w naszej giełdzie(jak juz sie zdecydujesz na konkretne rzeczy -zadaj pytanie -możne ktoś będzie miał w szafie coś na sprzedaż -zawsze cena będzie lepsza a i sprzedawca pewniejszy). Do rozpoczęcia sezonu na Wisłoku masz jeszcze sporo czasu ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co oznacza większy ciężar wyrzutu, powiedzmy do 30g. Jak wpływa to na charakterystykę kija?

Producent w ten sposób określa jakimi najcięższymi przynętami możesz rzucać daną wędką, przykładowo wędka ma ciężar wyrzutu 10-30g, tak więc przekroczenie tego ciężaru(przy założeniu, że producent poprawnie określił c.w.) może spowodować zmniejszenie komfortu łowienia, pogorszyć samą celność oddawanych rzutów czy doprowadzić do złamanie blanku.

Dla odmiany przy przynętach poniżej 10g ten sam kij nie będzie się odpowiednio ładował przy rzucie w rezultacie przynęty nie będą leciały na odpowiednią odległość oraz rzuty nie będą zbyt celne.

Kolejną ważną sprawą jest to, pod jakimi przynętami wędka będzie najlepiej pracować. Przykładowa wędka o c.w. 10-30g może np. świetnie się spisać przy woblerach 10-20g płycej chodzących z mniejszymi sterami które nie stawiają w wodzie dużego oporu, przy czym np 5centymetrowy wobler alaska o wadze 12g może stanowić już spory opór dla tego kija zwłaszcza w nurcie rzeki. Przy przynętach gumowych które nie będą stawiać takiego oporu w wodzie kij może np swobodnie pracować z główkami w zakresie 15-25g.

Zwróć też uwagę na akcję kija(ugięcie) nie wybieraj wędki o zbyt głębokim ugięciu, gdyż utrudni Ci to łowienie przynętami stawiającymi w wodzie większy opór, pozbawi czucia przy przynętach gumowych i w rezultacie będziesz poddenerwowany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartold ustrzel sobie tę Catane 2500FA jako kołowrotek. Piszę ustrzel bo nówki są za ok +/-100zł ale można trafić na promocję bądź kogoś kto sprzedaje nówkę za niższą cenę.

Wędki szukaj używanej. W tym przedziale cenowym nowy patyk mija się z celem. Dostaniesz za to jakąś pałę która waży 250g albo i lepiej i szybko się zniechęcisz. To ma być przyjemność a nie katorga. Trzecia sprawa to fakt że sezon niestety jest już na finiszu i do maja/czerwca będzie 6 miesięcy. Proponuje dozbierać. Nie wiem w jakim jesteś wieku(strzelam że szkolnym) ale okres świąteczny często owocuje w dodatkowe finansowe "bonusy", przynajmniej ja tak to pamiętam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również jestem tego zdania co @LukaszZ.Sezon zbliża się ku końcowi jeszcze kilka - kilkanaście dni i po "ptokach" ,nocny mrozik i okoliczne bajorka masz z głowy ,pozostaje Ci tylko rzeka.Za podaną przez Ciebie cenę (odejmując jeszcze kasę na kołowrotek) bardzo trudno coś konkretnego zakupić.Kij za 100-120 zł?Moim zdaniem obojętnie co kupisz (z założeniem na określoną rybę) to wszystko będzie to samo;).Podobne blanki,podobne uchwyty i podobne komponenty.Pozostaje kwestia używek.Tutaj już coś rozsądnego można wyrwać za fajne pieniążki ale okazje nie trafiają się co dziennie i w 90% są to licytacje.Np. TU czy TUTAJ .Takich aukcji po sezonie będzie całe mnóstwo;).

Szkoda że ten temat nie trafił wcześniej ,kilka spiningów,które nie były mi już potrzebne porozdawałem za free na początek były by jak znalazł;).Może któryś z kolegów poratuje:D.

P.S.Jeżeli myślisz o zimowym wędkowaniu i dreptaniu po brzegach rzeki to proponuję skoncentrować się na kleniu,jaziu czy okoniu a kwestię zakupu kija na szczupaka czy sandacza pozostawić na następny sezon.

Edytowane przez rapala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest ciężkie pytanie bo wędka producenta A o cw 10-30g może być całkowicie różna od wędki producenta B o cw 10-30g. Sam używam Shimano 10-30g jako uniwersalnego kija i kleni złowiłem na niego masę więc chyba jednak te brania czuć :) Ale mówię - znajomy np ma Dragona bodajże Destiny 7-28g i jego wędka jest o wiele, wiele bardziej sztywna niż w/w Shimano.

Duże znaczenie ma tutaj tzw akcja wędki. Od najbardziej uginających się do najbardziej szczytowych leci to tak: slow -> moderate -> fast -> x-fast. Niestety nie wszyscy producenci podają taką informację i stąd tak duże różnice w 'na oko' podobnych kijach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygrałem w tym roku wędkę Kongera. Modelu nie pamiętam, parametry to 2,7m 5-20g. Jak wrócę z pracy, to napiszę dokładnie co to za model. Wędka kosztuje coś troszkę ponad 100zł. Powiem, że jak za te pieniądze, to bardzo fajny kijaszek. Na początek jako uniwersał powinien w zupełności wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony mogę koledze polecić kije, które w swoim przedziale cenowym uważam za rewelacyjne i dla początkującego spinningisty wisłokowego zupełnie wystarczające. Myślę, że nie sprostają jedynie nadspodziewanie dorodnej sztuce co w naszej rzeczce jest rzadkością, a poza tym wędkarskie pozdrowienie- połamania kija musi mieć swoje uzasadnienie, czego koledze życzę.

http://allegro.pl/weglowy-mikado-sensei-needle-ul-spin-270-do-14g-i1897284167.html

http://allegro.pl/shimano-alivio-super-sensitive-spin-260-ml-gratis-i1910377670.html

Oboma tymi kijami łowiłem, drugi podobnie jak SIKSA wygrałem na zawodach i miałem zamiar sprzedać, ale miło mnie zaskoczył i zostawiłem dla syna. Fajnie współpracuje z mniejszymi wobkami a i nie zawodzi przy połowie na gumki. Wyrzut mocno zawyżony a akcja średnia, na początek myślę usatysfakcjonuje każdego.

Do tego co napisał kolega Łukasz, a z czym w pełni się zgadzam, dodam tylko, że każda firma trochę inaczej definiuje akcję kija. Zauważyłem, że wolne Dragony są znacznie szybsze od szybkich Shimano, czy kongerów. Sorry, że trochę przydługawo, alem może coś to pomoże w wyborze. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzecia sprawa to fakt że sezon niestety jest już na finiszu i do maja/czerwca będzie 6 miesięcy. Proponuje dozbierać. Nie wiem w jakim jesteś wieku(strzelam że szkolnym) ale okres świąteczny często owocuje w dodatkowe finansowe "bonusy",

Rozmawiałem wczoraj w Karinie na Joselewicza ze Sławkiem i mówił, że jeszcze do Świąt Bożego Narodzenia będą ceny sezonowe a po Świętach-wielkie czyszczenie magazynów. Jest szansa na kijek z wyższej pólki cenowej po okazyjnie niskich cenach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie do kolegów, ale postanowiłem, że nie będę zakładał nowego tematu bo po części pytanie wiąże się z tym wątkiem. Otóż chciałem zapytać co sądzicie o kijku:

Robinson Diplomat 270/5-18gr.

http://allegro.pl/robinson-diplomat-2-7-m-5-18-g-gratis-i1922209731.html

Noszę się z zamieram kupna czegoś na nowy sezon głównie z myślą o górskich sanowych pstrągach. Szukam czegoś do 200zł i w oko wpadł mi właśnie ten robinsonek. Co sądzicie o tym kijku? Może któryś z kolegów ma lub miał go w swoim wyposażeniu i chętnie podzieli się swoją opinią? Przynętami jakimi będę operował to obrotówki [0,1,2] i woblerki [3-6cm]. Zależy mi na małej wadze wędziska, dobrej sygnalizacji brań i dobrym czuciu przynęty na kiju ;)

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.