Skocz do zawartości

Wybór taniego spinningu


Bartold

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawa propozyja Kai, jednak cw. do 25gr. wydaje mi się zbyt duże. Mam kijek do 25gr i zdarzało się, że pracy mniejszych woblerów i małych obrotówek kompletnie nie czułem. Więc wydaje mi się że max do 18gr, jednak to jest tylko moje przypuszczenie, chętnie posłuchałbym opinii bardziej doświadczonych pstrągarzy ode mnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam tego Robinsona Diplomata,tylko od 6-20 gr.Mogę go z czystym sumieniem polecic,użytkuje go na pstragi,jak i klenie,na górskich wodach Jasiołki,również byłem na Sanie i dobrze sie sprawował,i można spokojnie wyciągnac pstragi od 40 do 50 cm.Przy zakupie wędki miałem wędki różnych firm w ręku,ale ona mi jakoś przypadła do gustu

Pkt.7 Regulaminu "Używamy polskich znaków (ą,ę,ś itd)..."

Już sie poprawiłem.

Edytowane przez piter13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko, że brat kupił ten model (diplomat) tylko cw3-14 i przyznam kijek wygląda dość przyzwoicie jak za tą cenę. Po pierwszym wędkowaniu szczytowa przelotka zniszczyła mu kilkadziesiąt metrów żyłki, ostra jak żyletka. Pytałem w sklepie czy się takie egzemplarze zdarzają bo już myślałem , że może jakaś druga klasa (kij kupowany przez allegro) ale gość mówi że przy tej klasie wędek to norma. Przelotka do wymiany, ale patyk fajny godny polecenia. Oglądałem kilka kijków cortez i diaflex naprawdę fajne, warto zastanowić się i pooglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może coś słyszał na temat wędki Salmo Diamond Saphire 2,4/5-25. To jest jakaś litewska firma, ale ja jako początkujący o niej nic nie wiem.

http://allegro.pl/salmo-saphire-diamond-2-56-5-25g-nowosc-w-pl-i1913113610.html

Chciałbym przeczytać jakieś opinie doświadczonych forumowiczów.

Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Diplomata, tylko Jig Master 6 - 20 g.Mimo, że jest to wklejanka, jest dosyć sztywna, radzi sobie nawet przy dość silnym nurcie, także z większymi woblerami. Poza tym, jak to wklejanka, jest czuła, świetnie łowi się na nią pstrągi na jigi, np. na Myczkowcach i rzeczywiście, tak jak to przedstawiono w opisie, jest dosyć uniwersalna.Oprócz tego jest lekka, więc nie męczy ręki, a przelotkę szczytową ma w porządku.

Edytowane przez marekn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki piter13 za informacje. Tylko szkoda, że nikt nie ma tego konkretnego modelu 5-18gr. Ale ktoś musi być pierwszy i podzielić się opiniami :) Hmm to w przyszłym sezonie Myczkowce będą fajną odskocznią od Sanu. Byłem tam w tym roku 2 razy( bliżej zapory w Myczkowcach) ale nic nie udało mi się złowić. Może dlatego, że operowałem raczej takimi typowo "sanowymi" przynętami (obrotówki 1,2 i woblerki do 6cm). Na gumki nie próbowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem 5-18g tylko w wersji 240cm. Bardzo fajny kijek. Podobała mi się jego akcja i waga. Na duże pstrągi może być za słaby. Na takie do 40cm spokojnie da radę. Przez to że waży tak niewiele jest jednak bardzo delikatny więc trzeba uważać. Mój złamał się przy rzucie obrotówką w rozmiarze 2 więc po wymianie gwarancyjnej się go pozbyłem bo dla mnie to niedopuszczalne. Znajomy używa 5-18g 270cm od kilku lat i wszystko jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Jig Master ma wprawdzie cw o 2g większy, ale dla mnie to już " tęgi" kij. Łowiłem na niego z powodzeniem szczupaki, a także tęczaki, które, jak wiadomo, walczą mocniej od potokowców. Zresztą nie uważam, że na grubsze pstrągi musi być bardzo solidny kij, dlatego chyba wędka do 18g spokojnie wystarczy i hol wcale nie musi być długi i wyczerpujący rybę. No chyba, że łowimy na bardzo dużej wodzie z naprawdę silnym uciągiem( np. dwie turbiny na Sanie ).

Edytowane przez marekn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiem, że trochę mnie zaniepokoiłeś LukaszZ. Kurcze przy obrotówce 2 to trochę lipa jak pęka szczytówka... I teraz mam trochę mętlik w głowie, bo w sumie jak już wydawać pieniądze to na coś trwałego i wartego uwagi. A nie chciałbym żeby przytrafiła mi się taka niespodzianka podczas pstrągowania. Muszę się jeszcze poważnie zastanowić, niby do nowego sezonu jeszcze dużo czasu ale dobrze już zacząć się rozglądać. Chętnie posłucham jeszcze jakiś ciekawych propozycji odnośnie kijka pstrągowego, gdy z któryś z kolegów mógł coś jeszcze polecić z autopsji, to był bym bardzo wdzięczny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, jest mało osób, które trafiło z wyborem wędziska za pierwszym razem w przysłowiową dziesiątkę, jeżeli chodzi o łowienie konkretnego gatunku ryby. Tak było i ze mną rok temu jak wybierałem wedkę do lowienia piegusów. Kupiłem Kongera Cobrę 5-20,270 cm. Był super, z zapasem mocy itd.,ale.... pokilku wypadach nad wodę zaczęło coś mi w nim przeszkadzać, a głównie chodziło o" pałowatość". Był to kij, który polecili mi Koledzy bardzo doświadczeni w łowieniu pstrągów i nie tylko. I nie byli to internetowi teoretycy(jakich mnoży się na różnych forach coraz więcej) o czym mogły swiadczyć wspaniałe kropki , które widziałem na ich zdjeciach, oraz słuchając ich opowieści o ich zwyczajach. Pozbyłem się go z bólem , ale nie było wyjścia. W końcu kupiłem Dajwę Exceler Jigger 3-18, 270 cm. Łowię na nią prawie cały sezon i jestem z niej bardzo zadowolony, choć zdaję sobie sprawę , że jest wędka, która zakończy kiedyś kres moich poszukiwań jeżeli chodzi o doskonałośc. Jak to nastąpi to pochwalę się na pewno. Po co tak dużo napisałem... po to abyś bardziej skupił sie nad poznaniem zwyczajów tej wspaniałej ryby, dobrał odpowiednie przynęty itp. Nie stresuj się( u mnie tak było) wyborem wędki bo tak naprawdę rzeczy o których wspomniałem są ważniejsze. Każda z wędek wymienionych przez Kolegów jest dobra- reszta w Twoich rękach!!!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, wcale nie jest łatwo trafić od razu na taki kij, który będzie odpowiedni do każdych warunków. Jeśli chodzi o pstrągi, to do ich łowienia używam różnych wędek, w tym też wklejanek, w zależności od tego gdzie łowię, na jakiej wodzie, o jakiej porze roku, na jakie przynęty itd. Zaczynałem bodajże od Germiny, która nie miała nawet dwóch metrów, ale dało się :). Teraz moim "ulubieńcem" jest Balzer, który ma już z dziesięć lat ( kiedy go kupowałem, kosztował dość sporo, teraz pewnie jest bezwartościowy), a nie oddałbym go za żadne super nowości, mimo, że takie kije już dawno wyszły z mody. Jednak są warunki, kiedy to wolę łowić innymi wędkami, bo w danej sytuacji lepiej się sprawują. Inna sprawa to to, że kij powinien "leżeć" w ręce i tym się trzeba kierować, kiedy się wędkę wybiera, a nie opiniami "internetowych fachowców". Poza tym, jak napisał @lama, wędka sama pstrągów nie będzie łowić. Zresztą jeśli nawet nie trafi się za pierwszym razem, to można kij sprzedać i kupić inny. A kiedy zbierze się już trochę doświadczenia, no i oczywiście trochę gotówki :D, to można zamówić kij pod siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki marekn i lama za odpowiedzi. Po ich przeczytaniu nie mogę się z nimi nie zgodzić. Oczywiście macie rację. Kijek to rzecz indywidualna i każdy ma inne priorytety w kryteriach poszukiwania. Jeżeli jednemu dobrze leży w dłoni to nie znaczy, że drugiemu będzie odpowiadał. I to jest święta prawda lecz nowicjuszom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z wędkarstwem, w tym przypadku spiningiem, każda wskazówka i rada odnośnie wyboru sprzętu jest na wagę złota. Mówi się, że człowiek uczy się na błędach ale po co je popełniać jeżeli można posłuchać rady doświadczonych kolegów :D Dla początkujących bardzo pomocne jest wskazanie na co mają zwracać uwagę i czym się kierować podczas wyboru pierwszego sprzętu, zanim nie mamy jeszcze swojej wiedzy i doświadczenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy chciałem zapytać jeszcze czysto teoretycznie o jeden kijek :) Wpadł mi w ręce Shimano Alivio Super Sensitive 240cm. do 21g. Mam okazję nabyć go w dość przyzwoitych pieniądzach. Czy warta ten kijek zachodu? Tutaj przykładowy link:

http://allegro.pl/wedka-shimano-alivio-super-sensitive-240-ml-20-i1925947014.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.