Skocz do zawartości

Potok Chotowski.


geo

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, ka-mil napisał:

Piotrek dobrze się  doinformuj a później  pisz takie głupoty i czytaj ze zrozumieniem bo chyba tam pisze OTWARTE zawody a nie dla członków WKS.

Masz rację w tej kwestii, wprowadziłem w błąd jeżeli chodzi o formułę zawodów, także przepraszam. A co do doinformowania, to gdzie mogę się doinformować na ten temat?

Edytowane przez Piotr Madura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszą miejsce dla karpi złowić .

A tak powaznie to w wielu krajach szczupaki się tępi w wodach krainy pstrąga i lipienia .

Zawody są na martwej rybie czy może złowione szczupaki są przewożone na inny zbiornik gdzie tego gatunku brakuje (praktycznie wszystkie PZW Rzeszów )

W tedy nie był by to całkiem głupi pomysł .

Pytanie tylko jak zminimalizują szansę na złowienie pstrąga w okresie ochronnym ?

Może Przynęty 15cm + 

Kolejne pytanie się nasuwa czy chcą odłowić szczupaki 70-120cm 

Czy obślizguny do 60cm ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro to kraina Pstrąga i Lipienia to chyba nie dla karpi...

Ale tak jak kolega wyżej piszę będzie ustalona wielkość przynęty(pewnie12cm +),ryba będzie przeniesiona gdzie idzie i nie będą to małe ryby... Wiec nie wiem po co ta dram ?

 

#Piotr Madura będzie komunikat na pewno wszystkiego się dowiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ka-mil napisał:

Skoro to kraina Pstrąga i Lipienia to chyba nie dla karpi...

Ale tak jak kolega wyżej piszę będzie ustalona wielkość przynęty(pewnie12cm +),ryba będzie przeniesiona gdzie idzie i nie będą to małe ryby... Wiec nie wiem po co ta dram ?

 

#Piotr Madura będzie komunikat na pewno wszystkiego się dowiesz.

"Dram" na podstawie zainteresowania elementarną widzą z zakresu biologii środowiskowej oraz mojej znajomości łowiska i jego losów na przestrzeni ostatnich dwóch dekad. Jeżeli ktoś doszedł do innych wniosków niż moje, to jestem skłonny o nich podyskutować pod warunkiem, że mają merytoryczne podstawy. Chcę wiedzieć co podpisujący się pod koncepcją takiego odłowu szczupaków wiedzą o łowisku i jakie są ich kompetencje żeby podejmować takie decyzje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jacob1993 napisał:

Taki metrowy szczupak traktuje pstrągi po 40cm jak pokarm .

Taka 80cm atakuje ryby tej wielkości .

Więc albo pajki albo pstrągi .

 

No trochę nie w ten sposób to działa w przyrodzie. Przede wszystkim w wodzie są też inne ryby niż pstrągi i szczupaki, na przykładzie Chotowej chociażby liczne płocie, okonie, kiełbie, wzdręgi czy klenie. Szczupak jest najwyżej stojącym drapieżnikiem jeżeli chodzi o ryby w tym łańcuchu troficznym. Jeżeli go zabraknie, lub jego populacja uleganie zmniejszeniu, to równowaga w ekosystemie zostanie zachwiana. Może to przyczynić się w pierwszej kolejności do wzrostu populacji białorybu, dla którego pstrąg (pomijając narybek tych ryb) nie jest żadnym zagrożeniem. Wzrost populacji białorybu przekłada się z kolei na przyrost ogólnej masy biogenów w wodzie, a co za tym idzie, powyżej pewnego pułapu znaczne pogorszenie jej jakości, warunki do długotrwałych zakwitów i przyspieszona eutrofizacja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyroda sama reguluje równowagę pomiędzy populacjami ryb różnych gatunków, czy jakichkolwiek innych zwierząt. Jeżeli szczupak nie miałby warunków do rozwoju, to nie byłoby go w tej wodzie. Podobnie z płocią, karasiem czy wzdręgą. Także zamiast brać się za "ulepszanie" przyrody proponuję żeby mądre głowy z PZW wzięły się za działania w kierunku  zlikwidowania zapory na rzece lub chociaż wybudowania odpowiedniej przepławki. 

Edytowane przez Piotr Madura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam z ciekawości, gdzie jest informacja, że szczupaki z tych zawodów będą usuwane ze zbiornika (przenoszone/zabijane)? Znalazłem jedynie w tym komunikacie informacje o zawodach wyłącznie na szczupakach… popieram Piotrka, że to średni pomysł aby je zabijać lub przenosić na inny zbiornik, chociaż zgadzam się również z Kubą w sprawie zjadania ryb wielkości 40cm przez nie duże szczupaki rzędu 80cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ryba po pierwsze nie będzie zabita tylko przeniesiona. Po drugie będą to tylko duże osobniki. Po trzecie dla wiadomośći pierwszego ichtiologa PSW Piotra to nie odłów tylko przyjedzie kilku, kilkunastu spinnigistów i jak złowią max 8-10szt z czego 3lub4 będą większe do przeniesienia to na pewno nie zaburzy ci ekosystemu 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, mescalito napisał:

A co z zakazem spinningowania na wodach górskich od września? Bo taki zapis istnieje w zezwoleniu, no chyba że w przyszłym roku takiego nie będzie. 

Więcej szczegółów będzie w przyszłym roku przed zawodami. Jeśli okręg nie wyrazi zgody to zawody się nie odbędą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.