Jump to content

Czym zastąpić rolkę kabłąka?


yasiek

Recommended Posts

Witam.

Moja głupota doprowadziła do tego, że zgubiłem rolkę, bo niedokręciłem kabłąka, widziałem, że śruba luźna ale jakoś się nie martwiłem. Roloka wpadła do wody. Próbowałem ją zastąpićtaśma, ale się przecierała po kilkunstu rzutach. Dałem koledze kołowrotek by wytoczył tą rolke na tokarce, tylko nie jest to pewne ponieważ ta tokarkajest bardziej przemysłowa niż do takich drobnych rzeczy. Inny kolega wędkarz wpadł na pomysł żeby zastąpić rolkę drutem tzn, ułożyć kilka kawałków drutu tam gdzie była rolka tylko że w poprzek. Czym można zastąpić tę rolkę? Ewentualnie gdzie zdobyć. Problem jest taki, że ja ten kołowrotek dostałem (zacząłem łowić dopiero w tym roku), a w internecie nie mogę za nic go znaleść. Kołowrotek może nie jakiś super, no ale szkoda go, może by się przydał.

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Podstawą jest podanie nazwy oraz producenta kołowrotka.Jeżeli to jakiś bazarowy "chińczyk" to szukanie nowej rolki jest poprostu nieopłacalne,szkoda czasu.Pozostaje dobranie rolki od innego modelu kołowrotka,najlepiej używanego,zakupionego za symboliczną złotówkę.Wszelkie naprawy typu taśma,drut ,odpuść sobie.Tokarka przemysłowa?Szczeże wątpię.P.S. Jeżeli chcesz uzupełnić post używaj opcji :Edytuj post.

Edited by rapala
Link to comment
Share on other sites

Rolki można wykonać na tokarce przemysłowej. Przykład podaję w fotce. Wszystkie rolki wykonano z materiału o symbolu ŁH15 (bardzo twarda stal łożyskowa) i wszystkie były hartowane w wodzie i polerowane na tokarce. Co prawda takie hartowanie wytrzymuje tylko 3 rolki z 5 hartowanych (pozostałe pękają), ale po takiej obróbce cieplnej i po wypolerowaniu te co wytrzymają są równie twarde jak ze szkła. Zamiast łożysk można zastosować np. teflon widoczny w dwóch rolkach albo fosforobrąz w postaci wciskowej tulejki. Dla wprawnego tokarza nie będzie to stanowiło problemów. Pamiętać tylko należy o powtórnym przewierceniu otworu na wymiar oczywiście na tokarce po wciśnięciu tulejki następuje zmniejszenie średnicy otworu. Tulejki wykonuje się ze zwykłego ŁH15, a dopiero po wykonaniu hartuje, a po hartowaniu poleruje na tokarce przy pomocy najpierw drobnego płótna ściernego a potem filcu i pasty polerskiej.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy