Skocz do zawartości

Czym zastąpić rolkę kabłąka?


yasiek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Moja głupota doprowadziła do tego, że zgubiłem rolkę, bo niedokręciłem kabłąka, widziałem, że śruba luźna ale jakoś się nie martwiłem. Roloka wpadła do wody. Próbowałem ją zastąpićtaśma, ale się przecierała po kilkunstu rzutach. Dałem koledze kołowrotek by wytoczył tą rolke na tokarce, tylko nie jest to pewne ponieważ ta tokarkajest bardziej przemysłowa niż do takich drobnych rzeczy. Inny kolega wędkarz wpadł na pomysł żeby zastąpić rolkę drutem tzn, ułożyć kilka kawałków drutu tam gdzie była rolka tylko że w poprzek. Czym można zastąpić tę rolkę? Ewentualnie gdzie zdobyć. Problem jest taki, że ja ten kołowrotek dostałem (zacząłem łowić dopiero w tym roku), a w internecie nie mogę za nic go znaleść. Kołowrotek może nie jakiś super, no ale szkoda go, może by się przydał.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawą jest podanie nazwy oraz producenta kołowrotka.Jeżeli to jakiś bazarowy "chińczyk" to szukanie nowej rolki jest poprostu nieopłacalne,szkoda czasu.Pozostaje dobranie rolki od innego modelu kołowrotka,najlepiej używanego,zakupionego za symboliczną złotówkę.Wszelkie naprawy typu taśma,drut ,odpuść sobie.Tokarka przemysłowa?Szczeże wątpię.P.S. Jeżeli chcesz uzupełnić post używaj opcji :Edytuj post.

Edytowane przez rapala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rolki można wykonać na tokarce przemysłowej. Przykład podaję w fotce. Wszystkie rolki wykonano z materiału o symbolu ŁH15 (bardzo twarda stal łożyskowa) i wszystkie były hartowane w wodzie i polerowane na tokarce. Co prawda takie hartowanie wytrzymuje tylko 3 rolki z 5 hartowanych (pozostałe pękają), ale po takiej obróbce cieplnej i po wypolerowaniu te co wytrzymają są równie twarde jak ze szkła. Zamiast łożysk można zastosować np. teflon widoczny w dwóch rolkach albo fosforobrąz w postaci wciskowej tulejki. Dla wprawnego tokarza nie będzie to stanowiło problemów. Pamiętać tylko należy o powtórnym przewierceniu otworu na wymiar oczywiście na tokarce po wciśnięciu tulejki następuje zmniejszenie średnicy otworu. Tulejki wykonuje się ze zwykłego ŁH15, a dopiero po wykonaniu hartuje, a po hartowaniu poleruje na tokarce przy pomocy najpierw drobnego płótna ściernego a potem filcu i pasty polerskiej.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.