Skocz do zawartości

Muchy na Biały Dunajec


Dzienciol

Rekomendowane odpowiedzi

Byłem tam ostatnio i bardzo mi się spodobało. Coś łowiłem, ale szału nie było. W necie jest dużo(za dużo) "przepisów" na skuteczną dunajecką muchę, ale wole zapytać u znajomych. Jak i na co łowić na Białym Dunajcu? Krótka nimfa się sprawdziła, więc poproszę o porady jak wiązać zestaw, jakie muchy i jak prowadzić. Z góry dziękuje:beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótka nimfa sprawdza się praktycznie wszędzie ale czy to jest taka prawdziwa metoda muchowa? Wiązanie zestawu jest proste żyłka długości wędziska grubości od 0,16 do 0,20 mm z trokiem 50-80 cm powyżej nimfy prowadzącej.Do troka możemy wiązać mokrą muchę, nimfetkę lub nimfę i to prawie wszystko.Pozostaje jeszcze kwestia prowadzenia w różnej wodzie różnie to może wyglądać jest kilka sposobów i trików.Jakie muchy to wieczorem.

Edytowane przez rapala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Siema spędziłem ostatnio na Białym Dunajcu cały tydzień i muszę przyznać ze jest to czarująca rzeka dużo pstrąga w większych rozmiarach od miejscowych słyszałem o pstrągach 70+ które tam pływają ja łowiłem na nimfę (imitacja chruscika) efekty możecie zobaczyć na filmach które wrzucam:) nimfę wiązałem jak Troka na okonie czyli żyłka główna kretlik i dwa odcinki zyłki 0.14 jeden około 35-45 cm drugi 30 cm :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie to żebym się czepiał, jednak to nie były oficjalne treningi przed zawodami dla wedkarzy z licencją zawodniczą, to znaczy przypon max 2 x długości wędki, druga sprawa w wędkarstwie muchowym nie można używać krętlików :eek:. Ale to tak na marginesie ponieważ jeśli kiedyś byłbyś kontrolowany to mogą wyniknąć nieprzyjemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie słyszałem o tym ze nie można używać krętlików? nawet byłem kontrolowany na Dunajcu.... wiec? A przypon z żyłki miałem ok 2x długość wędki

Nie wiem jak jest na Dunajcu, ale na Sanie nie można stosować żadnych elementów zmieniających pływalność zestawu oprócz linki i muchy. Krętlik zmienia.

Już znalazłem

Regulamin OS Dunajec

III. Zasady połowu i ochrona ryb.

2. Połów ryb odbywa się wyłącznie metodą muchową, tj. na jedną wędkę wyposażoną w kołowrotek i linkę muchową, uzbrojona w co najwyżej dwie sztuczne muszki, wykonane na pojedynczych haczykach bez zadziorów lub pozbawionych zadziorów. Zabrania się dodatkowego zewnętrznego

obciążania linki lub przyponu za wyjątkiem linki obciążonej w jej konstrukcji.

Edytowane przez LuJu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to jest kwestią interpretacji:

Standardowo w zestawach muchowych nie stosuje się krętlików, nie ma takiej potrzeby.

Ale w przypadku nimfy stosuje się koraliki do wiązania skoczka (łożyskują dodatkowy przypon względem linki głównej).

Więc jak traktować takie koraliki? Też nie wolno ich stosować? Przecież też mają swoją wagę.

Albo mini agrafki do wiązania much?

Niestety wiele przepisów pozostaje niesprecyzowanych i powoduje niejasności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koralik jest z tworzywa sztucznego i chyba ma gęstość podobną do żyłki. Co do agrafek i mikroringów to, w prawdzie ja nigdy kłopotów nie miałem, ale słyszałem, że potrafili się przyczepić.

Na marginesie, ostatnio po dłuższym czasie założyłem sobie taki koralik do skoczka, i szybko zdemontowałem. Bardziej mi się to plątało niż zestaw zrobiony na sztywno. Najważniejsze, żeby skoczek był na sztywnej żyłce.

Edytowane przez LuJu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.