Skocz do zawartości

Przepis na kulki :)


VeJeK

Rekomendowane odpowiedzi

Tak ale za dwa kilo dobrych kulek zapłacisz 100zł w w tej cenie wyjdzie jak nic 4 kg dobrego miksu:p zapachy sa drogie ale przecież wystarczą na dużo wiecej miksu. Kolejna sprawa ze w sklepie nie znajdziesz kulek bez konserwantów:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Panowie mam porobione trochę kg swoich kuleczek teraz pytanie. Mam słoiczki do dipów, można wrzucić kulki i zalać je boosterem by tak sobie stały do wiosny i nabierały zapachu? Nic im się nie stanie? Czy lepiej zalewać dopiero przed łowieniem? Chodzi mi o boostery bo wiem, że do dipów nie problem tylko najlepiej wcześniej przewiercić bo kulki twardnieją bardzo. Ale chodzi mi o to czy kulki wypiją booster i wytrzymają do wiosny? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Panowie takie pytanie od czego zależy twardość kulek? Mam zrobione kilka kilogramów swoich kulek, część robiłem w grudniu, część w styczniu. Kulki suszyłem w domu ponieważ dość dobre warunki(zima więc centralne ogrzewanie i ciepło w domu). Kulki dość twarde, czasami trzeba napracować się wiertłem by przewiercić. Mi to nie przeszkadza, lecz właśnie się zastanawiam od czego to zależy. Kupne kulki zapakowane w worki strunowa leżą w piwnicy i nie są tak twarde jak robione. Do kulek był dodawany konserwant, ale przecież do kupnych pewnie też go dodają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego kilka przyczyn może być zależnych od twardości kulek. Jedną z nich jest ich przesuszenie, czyli krótko mówiąc suszenie na kamień. Drugą przyczyną dość istotną może być ilość albuminy, gdyż ona wpływa na twardość kulasów. Zależy też jakich składników używałeś przy robieniu miksu.

- - - Updated - - -

Manitu, konserwant jest dość dobrym rozwiązaniem jak robisz większe ilości i nie masz jak zamrozić. Oryginalne konserwanty nie wpływają według mnie na jakość kulasów. Kumpel próbował z zamiennikami spożywczymi, no i wtedy zaczęły się schody. przede wszystkim dzieżko było wychwycić proporcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konserwantu dodawałem tyle ile na opakowaniu było napisane, miałem konserwant z trapera i buteleczka starczać ma na 6kg miksu wiec tak dawkowałem. Kulki suszyłem różnie leżakowały sobie w domu czasami 3 dni czasami 5 dni. Później pakowałem je w kartonowe pudełka :) Miksów używam gotowych albo z Addera albo z TB.

Kulki człowiek robi bo w zimie to co innego robić :P Na wiosne już nad wodą pewnie będę robił albo dzień, dwa wcześniej, no i śmierdziuchy typowo nad wodą bo już z domu chcą mnie wysiedlić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał na pewno przesuszasz kulki. Zdecydowanie za długo je suszysz dodając konserwant. Jeszcze mi powiedz czy je gotujesz, czy robisz na parze, bo to też zależy później od długości suszenia. Gotowane musisz troszkę dłużej suszyć. Ja przeważnie po gotowaniu trzymam je maksymalnie do 3 dni, ale w temperaturze mniej więcej 20 stopni. No i przy małej wilgotności. Częściej je paruję, co skraca czas suszenia później i już po jakiejś dobie pakuje do woreczków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kulki gotuję, ale może faktycznie za bardzo przesuszam bo w domu temp to mniej więcej 24-25 stopni. Więc może to być przyczyna. Spróbuje następną porcję zrobić ale z krótszym czasem suszenia, tzn 2 doby i wyniosę je do piwnicy gdzie temp jest niższa i wtedy sprawdzę czy coś się zmieniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pamiętaj też o wilgotności w piwnicy może być większa, a mimo konserwantu mogą Ci zacząć pleśnieć. Możesz je trzymać w domu( jeżeli maja przyjemny zapach:)) tylko skróć czas schnięcia, jak dodajesz konserwanty nie musisz ich tak długo suszyć. Ja jak susze w domu to trzymam je w korytarzu gdzie jest troszkę chłodniej, ale wieszam dość wysoko, bo wiadomo że ciepłe powietrze idzie zawsze do góry. No i po wysuszeniu nie chowaj ich do pudełek kartonowych, tylko do woreczków próżniowych lub wiaderek z zamykanymi wieczkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Manitu zgodzę się z Tobą, ale nie zawsze jest czas zrobić te kulki przed wyjazdem, tak że dobrze mieć coś z zapasie. A dzięki zimie można troszkę poeksperymentować i dopalać swoje mieszanki. no a jak już coś z tego wyjdzie to szkoda żeby się do sezonu zepsuło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Manitu, powiedz mi czy kulałeś kiedyś z jaj w proszku?? Mam dostęp do takiego wynalazku i chciałbym spróbować, tylko nie wiem czy to się zachowuje podobnie jak albumina??

- - - Updated - - -

Oczywiście że można sobie nad wodą uprzyjemnić czas, pod warunkiem że jest się przynajmniej kilka dni:) :beer: bo łowiąc z marszu to ciężko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jogo, to wszystko zależy od tego jakie chcesz je mieć po odmrożeniu. Czy bardziej twarde, czy bardziej miękkie. Jednak pamiętaj o tym że po odmrożeniu jeżeli będą krótko wysuszone to puszczą swoje soki. Ja jak już mrożę to je troszkę dłużej suszę, ale przed zamrożeniem zalewam je odrobiną wody wymieszanej z boosterem lub favorem, po to jak je odmrożę to powoli sobie wpijają aromat, który niestety tracą pod wpływem niskiej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.