Skocz do zawartości

Przepis na kulki :)


VeJeK

Rekomendowane odpowiedzi

@Michał82, nad tym pytaniem można bardzo długo debatować. Nie ma złotego środka, jedno się sprawdza na jednej wodzie na drugiej całkiem zawodzi. Do wyboru mamy bardzo dużo gotowych miksów i każdy z Nasma na temat każdego inne zdanie. Poszukaj sobie w necie jest dość dużo ciekawych artykułów na temat kulania itp. Ja osobiście jak mam gotowy miks zawsze go troszkę dopalam. Oprócz flavora i oleju, przeważnie dodaję troszkę ekstraktów ( z drożdży, z małża lub kałamarnicy), no a przy komponowaniu własnego miksu jest więcej zabawy i troszkę przeliczania proporcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jogo trzeba troszkę poczytać o doborze składników. Jeśli dodajesz składniki od siebie do gotowego miksu możesz zmienić jego zawartość procentową poszczególnych składników. No i zmieniasz jego wartość odżywczą. A dokładnie białko, tłuszcze i węglowodany. Pamiętaj że ziarna są oleiste. A oprócz tego przy późniejszej produkcji możesz mieć problemy z rolowaniem, z rozpadaniem się ciasta i kulek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezależnie od tego czy ziarna są mielone czy całe i tak mogą powodować te problemy, oczywiście jeżeli się przedozuję dany komponent.

- - - Updated - - -

Na początek proponował bym nie dodawać do gotowego miksu żadnych dodatków, oprócz oleju i flavora. Jak już dojdziesz do wprawy z wyrabianiem ciasta, spróbuj na miksie 50/50, ale rób sobie na początek z małych porcji np 100g, jak już dobierzesz składniki że ciasto będzie wychodziło w miarę idealnie wtedy możesz kulać na większą skale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

A co myślicie o takim mixie?

1.m. kukurydziana 25%

2.m sojowa odtłuszczona 5%

3.m. sojowa pełnotłusta 15%

4. mleko w proszku 10%

5. pre digest 10%

6. LT94 10%

7. mączka łososiowa 10%

8. birtfood 5%

9 konopie 5%

Białka są na poziomie 36%, tłuszcze 9%, a węglowodany 37%. Nigdy nie robiłem kulek więc proszę o pomoc. Z góry dziękuję za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MB.Karp Jeżeli chodzi o proporcje procentowe to białko masz tak w sam raz na wiosenne zasiadki, co do tłuszczy i węglowodanów też jest OK. Ktoś już robił z tego miksu kulasy czy to jest Twój przepis?? Bo troszkę jak dla mnie jest tam straszny misz masz. Ciekaw jestem jakie wyjdzie ciasto i czy się będzie dobrze rolowało. Dorzucił bym jeszcze łyżeczkę drożdży w proszku i betainy. No i jaki chcesz do tego dorzucić flavour??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to mój przepis, trochę posiłkowałem się internetem. Mógłbyś podać mi jakiś swój sprawdzony przepis, albo zmienić ten mój, bo tak jak pisałeś jest mały "misz-masz" (wiem, wiem tajemnic się nie ujawnia, ale jak coś to pisz na priv). Z góry dzięki za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki Cie interesuje. Czy coś bardziej owocowego czy jakiś śmierdziuch, chyba że chcesz jedno przełamać drugim. W tym miksie w sumie połączyłeś jedno z drugim. Chyba że chcesz zrobić efekt przełamania to zrób miks rybny i daj do niego jakiś śmierdzący aromat. Ja bym Ci proponował na początek gotowe miksy, jeżeli jeszcze nie kulałeś. Albo przynajmniej 50/50 jeżeli chcesz dorzucić coś od siebie. Najprostszy miksik jest na bazie mączki sojowej i kukurydzianej jeżeli chodzi o jakieś owoce. Np.

30% m. sojowej pełnotłustej

5% m. sojowej odtłuszczonej

25% . kukurydzianej

10% mieszanki konopi

5% proszek serwatkowy

15% Bird food

5% albuminy (mniej więcej)

No i do tego ekstrakt z drożdży, betaina, oczywiście jakiś flavour, olej, jajka

Ale to wszystko zależy jakie chcesz zrobić. Jak smak, zapach, twardość, itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wykombinowałem coś takiego:

Mąka kukurydziana (25%)

Mąka sojowa pełnotłusta (25%)

Gluten pszenny (10%)

Semolina (10%)

Słodka serwatka (15%)

Birdfood (10%)

Konopie (5%)

Miks z myślą o kulkach waniliowych.

W maju będę testował i ulepszał skład miksu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj sobie na necie o doborze procentowym składników. To dość dużo Ci pomoże. A jak już zaczniesz coś tworzyć to rób z małych porcji 100g, po wysuszeniu sprawdzaj jak się będą sprawowały w wodzie bo szkoda wyrzucać później tyle w kosz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedz. Interesował mnie mix o zapachu jakiegoś śmierdziela (jak widzę zrobiłem pół śmierdziel pół owoc). Proszę, doradź coś jeszcze na śmierdziela.

A jeśli mówiłeś o gotowych mixach to co polecasz? Mix Jet Fish Supra fish jest w miarę dobry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest to:),ja też kupuje gotowce,dodaje tylko jajka,aromaty i barwniki, oczywiście świeże i wedle własnego uznania, i pory roku. Czasami dodaje czegoś tłustego,bo w tedy lepiej się roluje;). No i koszty są nieco mniejsze:rolleyes:.A co do tych receptur;mąki,kasze,itd,itd....:eek: Podobno kilka łowisk karpiowych jest pod kontrolą właścicieli, bo, ktoś,nasypał jakiegoś gów...a:mad:. I po prostu wszystko zdechło.:mad:Pamiętajmy żeby wszystko było świeże i nie przesadzajmy z nęceniem.:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MB.Karp jeżeli chodzi o gotowe miksy to wybór masz ogromny. Ciężko coś polecić bo na jednej wodzie może się sprawdzać, a na drugiej nie. No i w zależności ile chcesz wydać na taki miksik. Polecam Base Mix Solara lub Mainline,a lub Jetfish. Ewentualnie coś z Tandema. Koledzy na forum próbują massive baits lub essential baits w tym miksie masz odrazu w komplecie olej i flavour. To już musisz wybrać sam i próbować.

Chyba że chcesz zrobić tańszym kosztem kulasy to zrób zanętówki 50/50 z gotowego metod mixu w połączeniu z mąką sojowa i kukurydzianą.

- - - Updated - - -

Z tego co się orientuję to chyba tandem podaję mniej więcej jakiś skład kulek. Ale nie licz że na jakimś oryginalnym miksie będziesz miał dokładnie wyszczególnione składniki. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VELTIS mógłbyś podać mi przepis na kulki o zapachu śmierdziela?

Witaj. Kiedyś jak byłem tak młody jak Ty (no prawie) dostałem taką radę "mniej kombinuj a więcej łów. Każda kulka (przepis na nią) jest jednocześnie dobra jak i zła" Co Ci z idealnej kulki jak będziesz w nie odpowiednim miejscu i czasie.

Podam Ci przepis na kulki, na które Dariusz Żółaszek złowił rekordowego karpia 27 kg i bardzo długo nikt, tego wyniku go nie poprawił. Raz spróbowano, ale było to wynikiem oszstwa. Po twoim zdjęciu widać, że jeszcze cie wtedy na świecie nie było.

-kilogram mąki kukurydzianej

-0,5 kg mąki tortowej

-0,5L mleka w proszku

-0,25 kg kaszy manny

-0,5 szklanki miodu

13-14 jaj, i łyżka oleju sojowego. Bez barwników.

Ot i wszystko. Nie ma cudownej kulki ni przepisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taj jak pisali koledzy-nie ma magicznej kulki!! Widze że uparłeś sie na miks robiony od podstaw! W internecie masz tego ogromne ilości wszelakiej maści, jednak że ja proponowałbym Ci kulać z gotowych miksów! Kup sobie 2 miksy (śmierdziel i owoc) do tego jakieś 2 aromaty i kulaj! Z tego już masz 6 możliwości :) a im więcej kupisz tym większe masz pole manewru!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albumina jajeczna to inaczej sproszkowane białko kurze. Coś koło 85% czystego białka w masie. Strasznie kłopotliwa substancja dlatego, że mamy jej kilka rodzajów od żelujących (ta jest dobra) do pieniących, ta raczej nie, bo wykorzystywana do pianek i ptasiego mleczka. A tak poważnie lubicie sobie utrudniać życie. Jak już to bierz jaja w proszku rozrób z 3 częściami wody i tyle. Wracając do albuminy 1kg tego produktu to 260 - 280 białek kurzych średniej wielkości. Rozrabiaj biorąc 1 część wody na 1 albuminy. W tej chwili bawię się trochę albuminą chcę ją wykorzystać do receptury na trwałe pływaki. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Pozdrawiam.

Ps. Co do jajek w proszku, to Marcin Krajewski świetnie to opisał w KarpMaxie nr 2/2013

Edytowane przez kubus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.