Jump to content

Multiplikator niskoprofilowy - co polecacie?


Guest

Recommended Posts

Witam wszystkich. Chciałem zakupic multik na szczupaka, interesuja mnie maszynki do max 800 zł. Czy jest coś co można polecic w tej kwocie?

Link to comment
Share on other sites

Mam również Revo STX model na 2010r., bardzo fajna maszynka, do przynęt 20-60g sprawdza się znakomicie. W sprzedaży jest teraz nowa seria tych multiplikatorów i wiem tyko tyle że różni się wagą, co do jakości nowego modelu się nie wypowiem ale myślę że nie powinno być gorzej. Dobrym wyborem będzie też Curado 201E lub Chronarch 201E to praktycznie to samo, ten drugi pewnie nieco droższy, obydwa produkowane w Japoni, bardzo fajne i relatywnie tanie multiplikatory, do 800zł można je dostać na ebay`u.

Link to comment
Share on other sites

Właśnie poważnie zastanawiałem się nad curado, widziałem ostatnio taki model na alledrogo za 510 zł. Nie wiem czy tak niska cena nie oznacza że cos z nim jest nie tak. Rozważę także to Abu. Jeżeli jeszcze ktoś może coś polecić będę wdzięczny.

Link to comment
Share on other sites

Polecam - multiplikator.pl, jerkbait.pl - tam masz kopalnię wiedzy :)

Jeżeli to początki przygody z "castingiem" polecam ABU C3 / C4 - to są " okraglaki" lub jak ktoś woli " betoniarki", ale niezawodne i bezproblemowe - jak na początek- cena 250 - 350 za uzywany.:D

Link to comment
Share on other sites

Ja np. używam betoniarek bo najlepiej mi się układają w ręce a miałem też między innymi curado 201 i ciulowo mi się go trzymało, jakiś taki płaski i szeroki jak dla mnie , i sprzedałem go chyba za 450 zł prawie nie śmigany , tak więc 510 zł w cale nie oznacza że jest z nim coś nie tak . Jeśli łowisz na ciężko to w tym zakresie cenowym maż duży wybór bo tu nie wiadomo czego nie potrzeba , wszystko leci jak tralala a jeśli na lekko to już są wymagania do młynka i warto się dobrze rozeznać i ewentualnie coś dołożyć. Konkretniej ci nic nie napiszę bo sam kiedyś przerabiałem temat lekkich castingów i doszedłem do wniosku że na lekko najlepszy jest spining . A nie raz pogoda nad wodą jest zmienna i zrywa się silniejszy wiatr i psuje nam łowienie i w takich przypadkach spinning ma przewagę jak kałach , praktycznie w każdych warunkach się sprawdza .

Edited by luksaj
Link to comment
Share on other sites

Czytam sobie wątek i aż trudno nie dostrzec, że nikt nie pisze nic o kiju.

Czy jak będę miał "sztywną mocną pałę" to czy niski profil pozwoli mi na operowanie lżejszymi wabikami? Jeśli będzie to 15-20 gram to główka z gumą czy wobler? Na wszystko trzeba znaleźć podstawowe informacje zanim zadecydujesz o castingu.

Jeśli Kolega zakupi niski profil czytając że będzie mógł "lżej" łowić to co jeśli kupi tradycyjny kij z pazurem na 1,8m i do 20-80g wyrzutu? Wówczas licząc na lżejsze łowienie raczej się bardzo rozczaruje i z pewnością rzuci casting jeśli nie będzie uparty.

Jeśli chcesz łowić szczupaki na przynęty od np. 15-30g (główka + guma / wobler) to miej również na uwadze kij. Wówczas najlepiej od 2.0m do 2.20m jeśli chcesz łowić z łódki, a z brzegu to ok. 2.20 będzie lepiej zważywszy na lepsze ładowanie. Kij o c.w odpowiedniej do przynęt i nie zbytnio pałowaty gdyż szczupak podczas holu tego nie lubi, a w zasadzie Ty nie będziesz lubić jak będziesz zaliczać spady w szczególności przy łowieniu na gumy.

Co do młynka najbardziej poleciłbym ci niski profil jak np. wspomniany STX / SX. Można trafić na fajne oferty a to modele bardzo dobre w stosunku do ceny. Na początku niskim profilem będziesz miał lepszy komfort łowienia i nauki niż okrąglakiem. Poza tym taki STX / SX ma sporo regulacji, którą dostosujesz sobie do początkowych rzutów bez zbędnych bród na szpuli. Okrąglak w zależności od modelu może Ci tego nie dać.

Jeśli jednak zależy ci na jerkach średnich i ciężkich wówczas kij krótki / mocny a multik okrąglak jak najbardziej, chociaż ja osobiście i tak wolę niski profil.

Link to comment
Share on other sites

Szybszy był @salmo i zapytał o kijek. Natomiast dyskusyjne jest porownanie komfortu łowienia "okrąglakiem" czy "niziołkiem".

@lduksaj - nie zniechęcaj kolegi - "próba nie strzelba":beer:, a tym bardziej nie "kałach" - a tego znam bardzo dobrze.

Kolega nie określił swojego stopnia zaawansowania z castingiem - natomiast okreslił co chce łowić. Z kolei nie powiedział czym - jakie przynety, jaki kijek"? Masz rację,:) że spin jest bardziej "uniwersalny" jeśli chodzi o waunki pogodowe, ale w zakresie Ultra Lait. Celowe łowienie szczypaków, to przynęty dość ciężkie i lotne{np jerki}, a tutaj wybór "kręciołka- przy budżecie 800 zł :eek:jest duży.

Edited by opelot
Link to comment
Share on other sites

Jak dla mnie większość łowienia szczupaków w naszych wodach to gumy 12-15 cm na główkach 8-15g, więc kij z multikiem nie jest ciężkim zestawem.

Leniwy opad, wolne prowadzenie, jigowanie, podszarpywanie, itp to najskuteczniejszy połów szczupaków jak dla mnie przynajmniej. Jerki owszem, ale do tego to już nie jest możliwe zastosowanie tego samego zestawu a przynajmniej kija bo taki STX w obydwu przypadkach daje radę i jest niezłym uniwersałem.

Link to comment
Share on other sites

witam koledzy. Nie pytałem o kijek bo mam już ubrany na blanku batsona o c.w 7-28. Chciałem taki kijek pod gumy 3" plus głowka 20 g max. Oczywiście blachy, meppsy rozmiar 4,5. Interesuje mnie głównie multik. Będę łowił z łódki jak i brzegu ale to nie ma większego znaczenia :D

Link to comment
Share on other sites

witam koledzy. Nie pytałem o kijek bo mam już ubrany na blanku batsona o c.w 7-28.

Domyślam się po oznaczeniu 7-28g że przypadku Batsona może to już być z niezła pała nadająca się co najmniej do średniego łowienia ;) Nie wiem który blank wybrałeś, jak posiadam IMB784 o takim właśnie CW sparowanego ze wspomnianym wcześniej ABU Revo STX i mogę powiedzieć że to idealne połączenie, kijek plus multik pracują w gramaturze 20-50g rewelacyjnie, zestawu tego używam do jerków <50g ale i z kogutem 20g można już nieźle poszaleć, lżej w tym przypadku nie staram się łowić.

Link to comment
Share on other sites

..batsona o c.w 7-28. Chciałem taki kijek pod gumy 3" plus głowka 20 g max...:D

To chyba @kirs ma rację:)ABU spełni Twoje oczekiwania, ale to jest tylko moja sybiektywena opinia, bo ABU nigdy nie kręciłem. Polecają Shimano czy Dasiwia wielkości 200, ale tak jak pisałem w ww. postach - są fora specjaslizujące się w tym temacie.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy