Skocz do zawartości

Pellet w wędkarstwie gruntowym


Rekomendowane odpowiedzi

Sezon tuż ,tuż (miejmy nadzieję) więc to dobry czas aby w ramach ostatnich przygotowań ,porozmawiać o pelletach .Każdy z nas ma jakieś swoje sprawdzone pellety,który stosuje jako zanętę a także przynętę.Te renomowanych firm,które już zdobyły uznanie wśród łowiących ale również te,których producenci czy to dystrybutorzy dopiero wchodzą na nasz rynek.Które Waszym zdaniem są godne uwagi?Które stosujecie a których nie polecacie?Czy zawsze to "drogie" musi być "lepsze" od tego co "tanie"?

Na początek mam pytanie : Czy ktoś z Was stosował ten pellet? http://allegro.pl/pellet-premium-halibut-16-0mm-20kg-coppens-i3097609846.html

Cena rzędu 8,50/kg wydaje się być ,ceną atrakcyjną.Pytam dlatego ,że ten sezon postanowiłem poświęcić właśnie pelletom i ograniczyć do minimum udział ziaren (kukurydzy) w zanęcie.Mam na myśli łowienie karpi i amurów ale temat dotyczy szeroko pojętego wędkarstwa gruntowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, jak to jest z tą ceną... Z reguły jest tak, że jeśli coś jest dobrej jakości to musi trochę kosztować. Co do tych pelletów to w poprzednim sezonie zadałem sobie podobne pytanie do Twojego @rapala.W ubiegłym roku przetestowałem trochę pelletów różnych firm i właśnie zacząłem wątpić w to, że w tej kwestii jest tak, że im drożej tym lepiej. Swoje zdanie poprę chociażby jedną sytuacją "z życia wziętą". Wybrałem się na 3 dniową zasiadkę, której celem były amury. Amury jak to amury lubią sobie pojeść. Do ok. 5 kilogramów kukurydzy i kulek dodałem parę kilogramów pelletu Starbaits, którego cena jest stosunkowo wysoka. Niestety po 2 dniach nie doczekałem się żadnego brania. Przed ostatnią nocką postanowiłem walnąć do wody trochę pelletu fishpointa. Zostały mi jakieś resztki to chciałem się ich pozbyć. Właśnie tej nocy wyjąłem parę amurów (wielkością nie powalały, wszystkie w okolicach 7-8 kg).

Czy to przez przypadek przez dwa dni ryby nie chciały jeść produktu renomowanej firmy, a dopiero po zanęceniu ich towarem nieco tańszym wpłynęły w łowisko ? (dodam, że ani pogoda ani ciśnienie się nie zmieniały).

Chętnie poczytam opinii innych użytkowników.

Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie największą różnicą w pelletach jest przede wszystkim cena. Owszem w pelletach renomowanych firm jest wzbogacony skład (miejmy nadzieję), ale wracając do sedna odnośnie tych tańszych zamienników;). Miałem parę kilo najzwyklejszego granulatu do karmienia mułojadów od znajomego hodowcy. Będąc na parodniowym wyjeździe na niewielkiej wodzie PZW, nęciłem ziarnami i tym właśnie pelletem, zaś kumpel pelletem bodajże Solara, ale nie chodzi o zachwalanie czy anty reklamę. Dużo większe efekty były na ten tańszy zamiennik, nie były to jakieś powalające sztuki ale skutkowało. Rapala był to pellet tego typu o który pytasz nie wiem tylko czy ta sama firma. Owszem nie na każdej wodzie musi się sprawdzić. Bo na pobliskim Lipiu był na niego mizerny efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o rzeki to w tym temacie na pewno sporo miałby do powiedzenia @mapet77.

Jeżeli chodzi o pellety karpiowe...Właśnie pellety a nie granulaty typu aller aqua choć nie powiem i je stosuje ale mają jedną "wadę" - straaasznie ściągają leszcze.Mnie interesują pellety do nęcenia długotrwałego (kilkudniowego) o dużej granulacji +20 mm.Rozmiar tego pelletu z linku był tylko orientacyjny.Tak na szybko spojrzałem co mówią google i powiem szczerze że opinie są pozytywne.Z tego co doczytałem to Raven rozprowadza go pod nazwą X2.Znalazłem stronę dystrybutora WĘDKARSTWO | Produkty - wędkarstwo.coppens.pl i widzę ,że jest konfekcjonowany również w opakowaniach 2,5 kg.Nie ma innej rady jak tylko złożyć zamówienie,zrobić testy rozpuszczalności w domu i zobaczyć z czym mamy do czynienia.Jeżeli okaże się,że jest to faktycznie pellet ,który po określonym czasie rozsypuje się pod wpływem wody a nie "puchnie" jak granulat to zamawiam 20kg. 20 mm będzie odpowiedni do nęcenia kilkudniowego (po uprzednim zalaniu np.olejem łososiowym) ,na zasiadki krótsze - pokruszony a zmielony powinien się sprawdzić jako dodatek do zanęty czy methody.Tak to sobie wydedukowałem...:D Inne pomysły mile widziane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam... Jeśli chodzi o mnie to używam od 2 sezonów pelletu : RED PREMIUM HALIBUT oraz BLACK HALIBUT firmy Coopens. Używałem go i będę używał w różnych łowiskach. Tak na 100 % nie da się stwierdzić że produkt ten naprawdę spowodował iż udało mi się złowić duże ryby (karpie) ... Jedynie to mogę podzielić się z Wami sytuacją iż po złowieniu solidnego karpia (ponad 15 kg.) nocą przechowałem go do rana w worku karpiowym ... Jakież było moje zdziwienie gdy przygotowując sesję zdjęciową , wyciągając rybę z worka ... zauważyłem "Twarde Dowody" ... obecności Reda Halibuta Premium już przetrawionego w worku karpiowym wraz z karpiem. Chyba mu smakowało ???....

Natomiast nęcąc łowisko Black Halibutem bez dopalenia bosterem miałem w łowisku karpie ale zdecydowanie mniejsze ...no powiedzmy do 10 kg. Wystarczyło dopalić go bosterem Marine Halibut DB ....i hordy leszczy mamy na bank. Dodam iż dno łowiska to ok 20cm. maź błoto z mułem....

Różne są teorie na temat nęcenia pelletem różnego smaku i rodzaju. Każdy... myślę w miarę doświadczeń i prób samodzielnie jest wstanie określić czy dany produkt bez względu na cenę ... firmę ...dystrybutora...itd...pomógł w złowieniu ryby.

Jeśli chodzi o mnie to polecam pellety Coopens ....

Ps. Bardzo pouczający wątek (temat) i zachęcam do szerszej dyskusji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieukrywam ,że drugim aspektem tego tematu,może być odpowiedź na pytanie,które zasugerował @Sander a mianowicie czy koszty ponoszone na wszelkiego rodzaju zanęty można zredukować do minimum nie tracąc na jakości produktu oraz osiąganych wynikach?Może udało by się stworzyć listę kilku podstawowych produktów,których ceny są znacząco niższe od ich odpowiedników znanych marek,pamiętając o porównywalnej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam pelletu głównie do ściągnięcia i zatrzymania na dłużej ryb w łowisku, głównie leszczy w rzece ale i zdarza się też dodawać po kilka ziaren do koszyczka zanętowego podczas łowienia w żwirowniach. Stosuję głównie 6mm pellet z TB o zapachu halibuta i nie narzekam na efekty. Jeśli chodzi o pellety drobnej frakcji np.: 1,5 do 3 mm to obecnie złożyłem zamówienie na Micro Marine Black 2mm głównie do koszyczka-formy firmy Preston, w postaci namoczonej przez 3 minuty w wodzie z łowiska i odsączonej na drobnym sitku. Odstawiam to później na 30-60 minut niech resztki wody się wpiją w ziarna i po upływie tego czasu uzyskuję pulchne, dobrze klejące się granulki o średnicy 3-4mm które po opadnięciu koszyczka na dno rozsypują się ukazując przynętę zatopioną w koszyczku. Fajna metoda na chimeryczne brania rybek w łowisku. W tym roku na żwirowniach głównie tak będę łowił z nastawieniem na karpie 3+ Zobaczymy jak to wyjdzie w praniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Fajny temat został zapodany jeśli chodzi o pellet.Znajomi jak i ja do tej pory używali/używałam FORCARP Pellet zanętowy HALIBUT 8mm/1kg - FORCARP Internetowy sklep wędkaski (nie jest to żadna reklama) tego cacka spisywał się bardzo dobrze.Fajnie pracuje w wodzie , sciąga ryby z łowiska :) Może nie na każdym łowisku było az taka rewalacja ale na czarnej jak i lipiu zawsze miałam dobre wyniki nęcąc tym pellecikiem. Cena dobra pellet dobry odbiór na miejscu co można chcieć więcej .Jak już wspomniałam fajny temat ciekawa jestem jak sie rozwinie.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory moim pelletem na którym bazowałem był Black Marine Halibut Pellet MassiveCarp Baits & Tackle - www.massivecarp.pl dobry pellet no i cena "do przyjęcia".Poza ym ,firma posiada w swojej ofercie dużą gamę innych pelletów oraz masę różnych komponentów.Niezaprzeczalnym plusem jest możliwość dokonania zakupu w jednym miejscu co wiąże się z realnymi korzyściami finansowymi (rabaty,opłata za przesyłkę) a także czasem ich realizacji.

Ale wracając do pelletów.Jak już pisałem cena 12,50 /kg pelletu Masive jest według mnie dobrą ceną ale 7,75 /kg Coppens jest ...jeszcze lepszą:D ,oczywiście z zachowaniem porównywalnej jakości.Ma to znaczenie ,kiedy pelletu zużywamy w ciągu sezonu kilkadziesiąt kilogramów.Są zbiorniki gdzie sprawdza się nęcenie punktowe ale są też takie że jak nie sypniesz to nie połowisz a to są już koszty idące niekiedy w kilkaset złotych na tygodniową zasiadkę.Nie muszę nikomu tłumaczyć bo sami to wiecie ,że koszty naszego hobby z każdym rokiem są większe a zakup pelletów to tylko niewielki procent całych kosztów związanych z wędkarstwem.

Kolejnym składnikiem zanęty (pelletów) , jakiego zużywam spore ilości są bostery.Nie ukrywam że lubię ,szczególnie latem dobrze dopalić pellet.Ale także charakter (ogromna ilość roślin i glonów) niektórych zbiorników na których łowię wymusza takie działanie.To kolejna ,niemała kwota wrzucona do skarbonki bez dna jaką są rybki.W tym sezonie postanowiłem poeksperymentować z własną bazą do bosterów ,wykorzystując takie składniki jak melasa, syrop klonowy, olej rybny, alkohol jako nośniki zapachów oraz aromaty spożywcze np.tego typu koncentraty Płynne - MKpartner.pl

Tylko to już pewnie temat na inny wątek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu przerzuciłem się na troszkę tańsze zamienniki, choć zawsze mam z zanadrzu coś sprawdzonego. Z czystym sumieniem mogę polecić pellety Rockworld ( Pellet, zanety - ROCKWORLD Sklep dla Karpiarzy, Sklep Wędkarski, Kulki Proteinowe ), cena jest dość przystępna teraz nawet mają jakieś promocje. Jakość też według mnie jest dość dobra. Duży wybór smaczków i rozmiarów. Co do pelletów Forcarp kolegi Tomka, też używałem i też są godne uwagi.

- - - Updated - - -

@Rapala miałem na myśli pellety, a nie granulaty:) chociaż typowe granulaty też zdarza mi się używać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz linka do sklepu z opaskami Akcesoria karpiowe - Opaski do pelletu Pellet Bands KORUM - KORUM a tu jest link do specjalnych aplikatorów do pelletu na gumce Akcesoria karpiowe - Aplikator do twardego pelletu Pellet Bander - KORUM

Dodatkowo znalazłem coś takiego http://www.ravenfishing.pl/pl/product/splawik_i_grunt/1772_akcesoria/quick_bander/preqband/

Edytowane przez mapet77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak w żadnym z rzeszowskich sklepów nie wiedzieli o czym mówię.

W tamtym roku też prześmigałem chyba wszystkie sklepy w Rzeszowie, żeby znaleźć to ustrojstwo i trafiłem na gumeczki u Kosiora:D W sumie to też nie wiedział o czym mówię, ale powiedział że ma gumki do D-riga, a jak się później okazało to było to czego szukałem czyli gumeczki z otworem do przewlekania przez hak, także poszukaj tam - może i w tym roku będzie miał :) W tamtym roku pellecik + koszyk do methody uratował mi zasiadkę na Niedźwiadku, super rybki reagowały. Używam może trochę drogiego jak na opakowanie 700gr, ale bardzo fajnego pellecika Bait-Tech w sumie nigdy nie zużyłem tego 700gr podczas dnia łowienia, z tego wybierałem kilka pellecików na przynętę i zalewałem je kilka godzin przed Carptrackiem, żeby nie rozpuszczał się tak szybko, no i nie opierał się atakom drobnicy :)

Te gumeczki z otworem, fajnie się nawleka na hak bo przy tych bez otworów lubią gumeczki sobie zrobić "pstryk" i zabawa wciąganiem pelletu, szukaniem nowej gumki i nawlekaniem od nowa. Irytująca sprawa, zwłaszcza jak jest zimno, łapy zdrętwiałe to ciężko to dobrze nawlec :D

Tak ło to cuś wygląda:

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie opaski można zrobić z grubej gumy do procy. Za gumę dałem chyba 4zł (60cm) i wystarczy mi na lata. Z zakładaniem też problemu nie ma. Można to robić bez użycia specjalnych aplikatorów a jak ktoś ma problemy to wystarczą kleszczyki z okrągłymi cienkimi końcówkami.

Dużego doświadczenia nie mam w łowieniu na pellet, ale czasami lubię posiedzieć sobie nad rzeczką i poszukać kleni. W zeszłym sezonie mało tak łowiłem, ale kilka lat temu sprawdzał się pellet 12mm owocowo-rybny i kukurydza-wanilia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory do aby nadać pelletowi lepszych właściwości wabiących,polewałem go kilka godzin przed łowieniem ,sporą ilością bosteru lub oleju łososiowego .Z racji tego,że po "inwentaryzacji" ,została mi nadwyżka komponentów a jak wiadomo są to produkty,które mają swoją datę przydatności ,dlatego zamierzam je w części wykorzystać do zrobienia posypki na pellet.A więc będzie to Mączka Pacific Squid ,mączka krylowa,mączka Black Marine Halibut Pellet,Robin Red + niewielka ilość mixu rybnego.Może macie propozycje w jakich proporcjach (%) można by było wymieszać w/w składniki?

Druga sprawa to jaki zastosować liquid do wcześniejszego polana pelletu?Chodzi o to aby miał dobre właściwości lepiące a zarazem szybko rozpuszczał się w wodzie?Myślę o uzyskaniu, fajnej chmury z unoszącymi się drobinkami posypki nad nęconym miejscem.

I na koniec samo przygotowanie.Tak sobie to kombinuję.Zalewam pellet niewielką ilością gorącej wody i odczekuję kilka minut aby powierzchnia pelletu stała się miękka.Następnie polewam liquidem ,odczekuję chwilę , posypuję i mieszam aby posypka dobrze oblepiła pellet.

Wszelkie sugestie mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też @rapala coś takiego wydumałem sobie na ten sezon odnośnie pelletu jak i siatek pva! Tyle że nie będe kombinował tak jak Ty, mam zamiar polać pellet i siatki (zależnie od miksu) jakims bosterem a potem posypać miksem z którego mam zrobione kuleczki! Np: miks squid zaleje super slop CC More i tym miksem później posypie wszystko! Zobaczymy czy to coś da...!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszesz ,najlepszym rozwiązaniem było by zalanie pelletu jakimś sprawdzonym liquidem a następnie posypanie to mixem albo jakąs posypką.Na pewno w tym roku zakupię Carptrack ,który zapodał @lenox,zbiera sporo dobrych opinii ale ...No właśnie.Cena ;) i o ile zastosowanie do nęcenia punktowego pewnie nikogo nie "zrujnuje finansowo " o tyle zakup potrzebnej ilości do zalania nim powiedzmy 20-30 kg pelletu jest już dość kosztowną sprawą.Dla tego muszę wykombinować jakiś tańszy "specyfik" klejący aby nie stracić płynności finansowej :D.

Co do składników jakie podałem to po prostu mam ich nadmiar ,są z tamtego roku i muszę je wykorzystać ,więc albo posypka albo kosz:D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Carptracka, to zakupiłem sobie litróweczkę i jest i jest, nie bardzo chce się kończyć a zalewam od jakiegoś czasu praktycznie wszystko:D Dozowanie do 20ml/kg więc naprawdę wydajna sprawa. Za lytre w carplandzie wołają sobie 112zł z czego możesz sobie utargować cenę. Dodatkowo w dniu urodzin w Carplandzie masz -15%:D Więc za te 112zł bez zniżki możesz sobie zalać 50kg papu co wychodzi coś lekko ponad 2zł/kg żarcia. Może nie wygląda to na tanią sprawę ale w sumie wychodzi całkiem ok jeśli chodzi o kasę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.