Skocz do zawartości

Brzana Karpacka


Sasanek

Rekomendowane odpowiedzi

Zaraz , zaraz brzanka, a brzana karpacka to zupełnie co innego. Odsyłam np. do Wikipedii. W latach 50 ubiegłego wieku pani sorry nie pamiętam nazwiska robiła odłowy w rzece Osławie. Pani profesor określiła nowy pod gatunek brzany jako krzyżówkę brzany z samcem brzanki. Prawdopodobnie to opracowanie znalazłby w necie bo przecież co nie ma w googlach nie istnieje....A teraz już początek lat 90 robimy odłowy do tarła na rzece Osławie w Zagórzu. Mamy problemy brzany sporo ale dają garstkę ikry i koniec. Nasz ichtiolog twierdzi że ikra zresorbowana i nic z tego nie będzie. Piotrkowi Koniecznemu nie daje to spokoju, dzwoni do Zabieńca. Na drugi dzień przyjeżdża mocna ekipa dwóch profesorów i pan Cieśla sorry tyle lat , nie pamiętam jego tytułów , mam nadzieję że się nie obrazi. Wyjaśniają zagadkę brzana jest rybą porcjowego tarła i nigdy nie oddaje pełnej ikry. No ale miało być o karpackiej.. Podczas odłowów ryby trafiały do pojemników po miały dostać zastrzyk przysadki itd. w pewnym momencie pan Cieśla mówi jeśli mi złowicie jakąś tam rybę to kupi największą flachę jak jest w Zagórskim sklepie. No i jest... coś co zupełnie wygląda jak brzana, ale coś tam ilość łusek coś tam coś tam ryba ok 50 parę cm. Ryba pojechała do Warszawy , flacha została w Zagórzu, i kilka lat póżniej ukazała się RAPR brzana karpacka. Mam takie szczęście że od 87r. brzany nie zabieram, bo jak karpacką od barbus barbus odróżnić nie wiem do dziś.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...

Brzana karpacka (Barbus waleckii) – gatunek słodkowodnej ryby karpiokształtnej zrodziny karpiowatych (Cyprinidae).

Brzana karpacka była początkowo klasyfikowana jako Barbus cyclolepis waleckii Rolik, 1970 – podgatunek występującej w rzekach Półwyspu Bałkańskiego brzany krągłołuskiej (Barbus cyclolepis). Wraz z wieloma innymi podobnymi gatunkami i podgatunkami zaliczana była do grupy gatunków określanych mianem tauricus complex. Badania genetyczne wykazały, że jest hybrydą samicy brzany (Barbus barbus) i samca Barbus carpathicus. Do 2005 roku stwierdzono jej występowanie na 26 stanowiskach w basenie górnej Wisły i Dniestru. Dostępne dane wskazują, że nie są to mieszańce pierwszej generacji, i że wyróżniają się własną charakterystyką biologii i rozrodu. Pozycja taksonomiczna brzany karpackiej została podniesiona do ranginowego gatunku Barbus waleckii.

Dorzecze Dniestru i górnej Wisły (głównie dorzecze Sanu i Wisłoki).

Ciało wydłużone, wrzecionowate, niskie. Otwór gębowy, w położeniu dolnym, jest zaopatrzony w dwie pary wąsików. Łuski średniej wielkości. Na łuskach grzbietu występują brodaweczki naskórkowe. Grzbiet brunatny, boki złociste. Brunatne plamki występują na bokach ciała, na pokrywach skrzelowych oraz na płetwach grzbietowej i ogonowej.

- Ryby Polski

- Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik Mały słownik zoologiczny, Ryby, Wiedza Powszechna, Warszawa 1973

- Mały słownik zoologiczny: ryby. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1976.

- Bogutskaya, N. G., Movchan, Y. V., Freyhof, J. 2004. On Barbus waleckii Rolik, 1970 (Cyprinidae) in Ukraine with brief remarks on species from the genus Barbus Cuvier, 1816, distributed in the Dniestr and Vistula drainages. Vestnik Zoologii, Kiev, 38, 87-92. (format pdf w jęz. rosyjskim)

Jest to fragment artykułu Brzana karpacka z darmowej encyklopedii Wikipedia. Na Wikipedii dostępna jest lista autorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Łowiłem tę rybkę na Wielopolce ponad 20 lat temu z gruntu na białe robaki, ciekawostką jest, że brały wyłącznie z mętnej wody. Wygładem przypominały potężnego kiełbia, zwłaszcza plamki na płetwie grzbietowej. Na pewno nie były to brzany, ryby osiągały 35-40 cm (takie największe złowiłem). Teraz nigdy ich nie widziałem ale nie łowię na żywe i roślinne przynęty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Opis po angielsku ze strony:Fishbase.org

 

Picture by Harka, A.

Classification / Names Common names | Synonyms | Catalog of Fishes (gen., sp.) | ITIS | CoL | WoRMS | Cloffa

Actinopterygii (ray-finned fishes) > Cypriniformes (Carps) > Cyprinidae (Minnows or carps) > Barbinae
Etymology: Barbus: Latin, barbus = barbel (Ref. 45335).

Environment: milieu / climate zone / depth range / distribution range Ecology

Freshwater; benthopelagic.   Temperate

Distribution Countries | FAO areas | Ecosystems | Occurrences | Point map | Introductions | Faunafri

Europe: Tisza system (Danube drainage), from Hron to Somes sub-systems, occasionally reaching to eastern Austria; upper Vistula drainage in Slovakia and Poland; Wierzyca system (lower Vistula drainage, Poland); upper Dniestr drainage in Poland and Ukraine.

Length at first maturity / Size / Weight / Age

Maturity: Lm ?, range 11 - 14 cm
Max length : 27.0 cm SL male/unsexed; (Ref. 59043)

Short description Morphology | Morphometrics

Differs from its congeners in Danube drainage and northern central Europe by having the following characters: last simple dorsal ray weak, not serrated posteriorly, segmented on its entire length; lower lip thick, with a median lobe; 8-11 scale rows between lateral line and dorsal origin; 8-9 rows of scales between lateral line and pelvic origin; top of head plain; cheek and opercle unspotted or with very few small spots; paired fins unspotted, rays unpigmented or with few dark pigments not forming dark bars; body plain with faint dots and blotches slightly darker than background; caudal fin unspotted or with spots smaller than pupil diameter. However, these characters may be of little use when differentiating this species from Barbus balcanicus and Barbus petenyi in the field as identification of Barbus carpathicus is based mainly on mtDNA characters (Ref. 59043).

Biology     Glossary

(e.g. epibenthic)

Inhabits fast to moderate flowing premontane and montane streams and small rivers with gravel bottom. Most abundantly found in shallow rapids and riffles during summer and moves to deeper places in winter. Larvae and juveniles live on the bottom in very shallow shoreline habitats and leave the shores for faster-flowing waters as they grow. Feeds on a wide variety of benthic vertebrates and algae. Spawns in fast-flowing water (0.8-1 m/s) of shallow riffles with depth 0.5-0.8 m (Ref. 59043).

 

Zdjęcia ze strony fishbase.de

 

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Edytowane przez longin
Dwa pierwsze zdjęcia ze strony jak wyżej. Trzecie jest moje z górnej Wisły z okolic Skoczowa.Być może jest toi brzanka karpacka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Dnia 12.07.2019 o 19:06, Sasanek napisał:

I ten temat chciałbym przypomnieć, jeśli ktoś dysponował by zdjęciem tej mitycznej ryby proszę o zamieszczenie.

Witam kolego.

Brzanka Karpacka to wcale nie jest mityczna ryba. Kilkakrotnie złowilem ją na Jasiołce w okolicy Zręcina. Było to nawet w tym roku. Kiedyś było jej bardzo dużo ale ostatnio jej populacja się zmniejszyła zresztą tak jak i innych ryb w tej rzece. Jak będę dysponował chwilą  czasu to poświęcę się i spróbuję ją złowić i zrobić kilka zdjęć.

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam poświęciłem dziś ponad dwie godziny i mam nadzieję że to o tą rybę chodzi. Brzanka Karpacka (brak wąsów, ciemne plamki na grżbiecie) 14 pierwszych zdjęć ?

Dwa ostatnie zdjęcia ryb dla porównania to mała brzana.

Rybki pływają dalej?

Ostatnie 3 fotki to miejsce w którym byłem.

Pozdrawiam kolegów i proszę o komentarz czy to faktyczne Brzanka Karpacka.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bronek napisał:

Witam poświęciłem dziś ponad dwie godziny i mam nadzieję że to o tą rybę chodzi. Brzanka Karpacka (brak wąsów, ciemne plamki na grżbiecie) 14 pierwszych zdjęć ?

Dwa ostatnie zdjęcia ryb dla porównania to mała brzana.

Rybki pływają dalej?

Ostatnie 3 fotki to miejsce w którym byłem.

Pozdrawiam kolegów i proszę o komentarz czy to faktyczne Brzanka Karpacka.

 

 

Brawo za chęci pokazania piękniej rybki :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakies 2-3 lata temu widziałem kilkanascie sztuk rybek(tak okolo 4cm)  na Sanie obok Leżajska, w "jeziorku" odcietym na wyspie po opadnieciu wody. Tak mi się wydawało, że to wlasnie brzanki, bo napewno to nie byly kiełbie ale brzan w zyciu sie dużo nie nałowiłem i pewności nie miałem czy to nie małe brzany. Teraz po zdjęcia widze, że były to napewno brzanki. Dzieki!

Edytowane przez Maju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.08.2019 o 14:46, piter napisał:

Tak,to jest brzanka karpacka.

Moim zdaniem, Kolega "bronek" na zdjęciu przedstawia brzankę (a nie brzankę karpacką), która jest pod ścisłą ochroną gatunkową. Na filmie powyżej mamy brzanę karpacką, pomimo błędu w tytule.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę,że jednoznaczną odpowiedź , na to , która jest którą, dałby ichtiolog. I to po uśmierceniu tej rybki!:(

Więc, przyjmijmy fakt, że jedna jest brzanką, a druga brzanką karpacką!:) I obie pozostaną przy życiu!

Według mnie wszystkie brzany są rybami sportowymi!  To znaczy trzeba je wypuszczać. Bo walory smakowe,żadne!

Po drugie obie barzanki są pod ochroną! Co już obliguje do wypuszczania.

Bardzo fajnie, że kolegom się chciało i poświęcili czas, na złowienie tej rybki. Niektórzy z pewnością widzą je pierwszy raz. Szkoda,żeby zniknęły z naszych rzek!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.