Jump to content

Wędka do łowienia w stawie


Recommended Posts

Witam

Znaczne od tego, iż przeszukuje różne fora internetowe i szukam odpowiedzi na moje pytania, lecz im więcej czytam tym większy mam mętlik w głowie i nic z tego nie rozumiem. Czy mam kupić wędkę gruntową, karpiową czy spinningową? Modeli mnóstwo i nie wiem, co wybrać?

Jestem mało doświadczonym wędkarzem łowiącym dotąd na spławik.

Proszę o pomoc w dobraniu sprzętu wędkarskiego do łowienia w stawach i niewielkich zbiornikach wodnych na karpie, liny, karasie, plotki. Planuje również w przyszłości łowić okonie i szczupaki.

Najlepiej gdyby była to wędka teleskopowa do około 130 zł, długość 3-4 m. wytrzymała i w miarę lekka. Proszę również o pomoc w wyborze kołowrotka, niezbyt drogi i dobry bez zbędnych bajerów do około 60 zł. Przyznam, że na kołowrotkach totalnie się nie znam.

Przykładowe polecane modele na forach internetowych:

KONGER Carbomaxx Tele Float Combo 360/5-25

KONGER Arcus Tele Float Travel 360/30

Kołowrotek KONGER Spirado 530 RD

Kołowrotek DRAGON Quattro RD430

Edited by ambro123
Link to comment
Share on other sites

Witam

Na forach internetowych dość dobrze oceniają wędziska firmy Konger. Proszę o poradę jaki model był by najlepszy w moim przypadku z pośród firmy Konger:

Tele Carp

Tele Float

Tele Feeder

Tele Travel

Tele Spin

Link to comment
Share on other sites

Na białą rybe proponuje fedeer, na okonia i szczupaka spin, to tak w uproszczeniu. Jeżeli zakupy chcesz robić w stacjonarnym sklepie myśle że sprzedawca Ci doradzi, a i sam pomacasz i będziesz widział czy Ci kijek pasuje. Także jazda do sklepu a nie na fora bo się całkiem zapętlisz:D

Link to comment
Share on other sites

Co wędkarz to inna porada, więc nie pytaj o konkretny kij. Wybierz coś o dł. ok.3,90 i c.w. do 40g. Mój znajomy wędkuje od lat używając tylko takich teleskopów i łowi na nie praktycznie wszystkie gatunki.

Link to comment
Share on other sites

Witam

Proszę o poradę czy lepsza wędka:

KONGER Carbomaxx Tele Float Combo 420/5-25 za 79,99 zł

KONGER Carbomaxx Tele Float Combo 420/5-25 GRATIS (3358817529) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

czy

KONGER Arcus Tele Float Travel 420/30 za 107,99 zł

KONGER Arcus Tele Float Travel 420/30 na spławik (3315422688) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

I prosze o pomoc w wybraniu kołowrotka do 80 zł, wędzisko i kołowrotek kupował będę przez allegro od tego sprzedający Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

Mam tylko jeszcze jedno pytanko czy kołowrotek lepszy z hamulcem czy z wolnym biegiem a może muchowy?.

Kołowrotków całe mnóstwo marek i modeli ale co tu sensownego wybrać?

Edited by ambro123
Link to comment
Share on other sites

Moja propozycja jest taka byś podszedł/podjechał do sklepu stacjonarnego i poprosił sprzedawcę o skompletowanie sprzętu mówiąc mu o swoich preferencjach. Wyjdzie może trochę drożej ale sprzęt pomacasz i na własne oczy zobaczysz jak wygląda. Ja bym Kongera nie brał, nie wiem czemu ale do 100zł pozycje z Kongera są słabe, zwłaszcza teleskopy. Łuszczy się lakier, przelotki słabo przymocowane- wykonanie na niskim poziomie. Ale to twoje pieniądze i twoja decyzja.

Link to comment
Share on other sites

J bym wziął tego Arcusa. Plusy to: lżejszy, nieco wyższa górna granica ciężaru wyrzutowego (obskoczysz spławik i lekki grunt) no i ciut mniejsza długość transp. (o ile ma to dla ciebie znaczenie).

Chcesz kołowrotek od tego allegrowicza do 80 zł, hmm... Z tanich kołowrotków polecane są Okumy. Może ten by się nadał, albo: Kołowrotek OKUMA Trinity FD 40 Mocny GRATIS (3307095744) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej., albo inny model Okumy z podobnymi parametrami? Kołowrotek OKUMA Sting Ray RD 40 GRATIS (3307096335) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

Powinien ciężarem dobrze spasować się z wędką, dwie szpule sporej pojemności, 3 łożyska... a co do wersji hamulca to wybierz co ci się bardziej podoba ;) Przedni hamulec zwykle jest precyzyjniejszy, za to przy tylnym będzie ci chyba łatwiej w trakcie holu większej ryby szybko zmniejszyć siłę hamowania.

Odpuść kołowrotki w wolnym biegiem, a tym bardziej muchowe. To nie ta metoda ;)

Link to comment
Share on other sites

Byłem dziś w czterech sklepach, sprzedawcy mieli głównie sprzęt bardzo tani i kiepskiej jakości. Jak porównałem ceny ze sklepów i z allegro to w sklepach mieli dożej od 15 do nawet 30 zł. Dodam jeszcze że nie znali się na sprzęcie, poprostu totalna porażka to co mi polecali.

Link to comment
Share on other sites

Nie myśl kolego, że sprzęt zamówiony na allegro będzie lepszy, szczególnie w takiej kasie. Dochodzi do tego koszt wysyłki a w razie reklamacji to już dodatkowe koszty. Warto poszukać czegoś używanego a i może tu na forum ma ktoś jakiegoś fajnego teleskopa w przyzwoitych pieniążkach.

Ciekawym wyborem byłby feeder 3,90m, bo grunt a i na upartego i spławik obskoczy, ale w transporcie mniej wygodny. Miał ktoś na sprzedaż Kongera za 80zł.

Link to comment
Share on other sites

Witam wszystkich i dziękuję za pomoc.

Wybrałem się ponownie do sklepu wędkarskiego przeglądałem różne modele różnych firm i zdecydowałem że kupię jednak wędkę firmy Konger:

KONGER Carbomaxx Tele Float Combo Travel 350/5-25g za 70 zł

Długość (cm): 350

Waga (g): 240

Min. wyrzut (g):5

Maks. wyrzut (g): 25

Dł. transp. (cm): 73

Sekcje: 6

Wciąż jednak nie podjąłem ostatecznej decyzji w sprawie kołowrotka, zastanawiam się nad tymi modelami:

OKUMA COMPRESSA FD 20 za 66zł

Nowa, solidna grafitowa konstrukcja, połączona z duraluminiową szpulą główną, 3 łożyska kulkowe ze stali nierdzewnej, mocna przekładnia, aluminiowa szpula główna, grafitowa szpula zapasowa.

Waga [g]: 240

Ilość łożysk BB: 3

Przełożenie: 1:5,0

Poj. szpuli [mm/m]: 0,20/200

Gwarancja 5 lat

Okuma Safina FD 30 za 106 zł

Obudowa i rotor z supersztywnego kompozytu grafitowego • 4 łożyska toczne (3 kulkowe + 1 rolkowe) • Przekładnie o wysokiej sprawności (brak wibracji, duża moc, niskie zużycie zazębień, wysoki komfort łowienia) • System napędu posuwu szpuli EOS • Opatentowany system wyważenia rotora – RES II • Szpula duraluminiowa typu V, krawędź pokryta azotkiem tytanu (TiN) • Zapasowa szpula grafitowa • Rurkowy kabłąk pokrywany azotkiem tytanu (TiN) z rolką zapobiegającą skręcaniu linki – EFR II • Antypoślizgowy uchwyt korbki • Multitarczowe sprzęgło hamulcowe, umieszczone w szpuli, z tarczami ciernymi o dużej średnicy (szeroki zakres siły hamowania, brak zakleszczeń podczas startu) • Hydro Block – zabezpieczenie hamulca przed wodą.

Łożyska: 3+1

Przełożenie: 1,5:0

Waga (g): 214

Pojemność szpuli: 0,25 mm / 155 m

Gwarancja 5 lat

DRAGON VIPER FD 830i za 114 zł

Seria nowoczesnych, specjalistycznych kołowrotków o wysokim standardzie technicznym. Przeznaczenie: wszystkie metody spinningowe, metoda odległościowa, lekka gruntówka.

Obudowa przekładni i rotor wykonane z lekkiego i supersztywnego kompozytu grafitowego odpornego na naciski i ścieranie • Przekładnia wykonana z trudnościeralnych stopów metali • 7 stalowych łożysk kulkowych oraz łożysko rolkowe • Szpula z lotniczego duralu, profilowana • 2 zapasowe szpule z grafitu • Przedni hamulec multitarczowy • Korbka wycinana mechanicznie z pręta duralowego • Rurkowy kabłąk ze stali stopowej, supertwarda powierzchnia, pokrywany azotkiem tytanu (TiN) • Rolka kabłąka na łożysku kulkowym, pokrywana azotkiem tytanu (TiN) • Pełne, dynamiczne wyważenie obracających się elementów.

Ilość łożysk 7+1

Waga 285 gr

Przełożenie 1:5,0

Pojemność 0.25/200

Szpula zapasowa szt 1

Gwarancja 5 lat

Zastanawiam się też nad kołowrotkiem Shimano Catana ale on ma gwarancję tylko na 1 rok. Trochę mnie to zastanawia że udzielają tak krótkiej gwarancji.

Czy rzeczywiście jest taka różnica pomiędzy tańszymi kołowrotkami a droższymi?

Edited by ambro123
Link to comment
Share on other sites

Zastanawiam się po co zwracasz się z prośbą o poradę. Piszesz , że chcesz kupić uniwersalny kij do lekkiego gruntu i na spławik. Koledzy słusznie doradzają ci trochę dłuższy kij , np 390 cm a ty kupujesz 350 cm w dodatku 6 sekcyjny. Jedyną zaletą tego kija jest to, że zmieści się w trochę głębszej kieszeni;). Do spławika jest za krótki i w dodatku przy 350 cm i 6 sekcjach składa się prawie wyłącznie z połączeń, a to nigdy nie sprzyja pracy i trwałości. Jeżeli jeszcze go nie kupiłeś to przemyśl sprawę.

Link to comment
Share on other sites

Witam , może sam jeszcze nie wie czego chce i dlatego ma problem . To co ja podałem tego linka to jest bardzo dobry kij przepraszam że ten link nie działa ,ale można go skopiować i można zobaczyć mam taki sam i jest super .

Link to comment
Share on other sites

Zastanawiam się po co zwracasz się z prośbą o poradę. Piszesz , że chcesz kupić uniwersalny kij do lekkiego gruntu i na spławik. Koledzy słusznie doradzają ci trochę dłuższy kij , np 390 cm a ty kupujesz 350 cm w dodatku 6 sekcyjny. Jedyną zaletą tego kija jest to, że zmieści się w trochę głębszej kieszeni;). Do spławika jest za krótki i w dodatku przy 350 cm i 6 sekcjach składa się prawie wyłącznie z połączeń, a to nigdy nie sprzyja pracy i trwałości. Jeżeli jeszcze go nie kupiłeś to przemyśl sprawę.

Dziękuję tobie za zwrócenie mi uwagi w kwestii długości wędziska i przyznaje ci rację lepsze będzie koło 4 m. Wybierając krótsze wędzisko nie kierowałem się niższą ceną lecz mniejszą wagą, myślałem, że tak będzie porostu lepiej.

Przy okazji chciałbym lekko sprostować, iż chodzi mi o zestaw typowo spławikowy nie wiem czy będę łowił metodą gruntową, nigdy tą metodą nie łowiłem.

Na razie nic jeszcze nie kupowałem, przeglądam oferty wędzisk i kołowrotków próbując coś sensownego skompletować. Nie łowię dużych ilości ryb, ponieważ czas na wędkowanie mam tylko w niedzielę i chciałbym jakoś pogodzić cenę, z jakością sprzętu wędkarskiego. Z tego powodu założyłem ten temat na forum, ponieważ mam tą świadomość, że jest wiele kiepskiej jakości produktów sprzedawanych po wysokiej cenie i liczyłem na wasze sugestie.

Wcześniej sądziłem, że wydam na sprzęt wędkarski około 150 zł, ale teraz po przemyśleniach jestem w stanie wydać około 200 zł.

W kwestii kołowrotka jestem zdecydowany na firmę Okuma ponieważ chwalą tą firmę sprzedawcy i użytkownicy na tym forum. Z czystej ciekawości sprawdziłem czy ta firma produkuje również wędziska i okazał się że tak i musze przyznać że wędka zrobiła na mnie pozytywne wrażenie. Lecz cały czas nie wiem czy kupować dość drogie wędzisko czy lepiej tańsze. Liczę na wasze dalsze sugestie w kwestii wędziska.

Okuma Black Rock Tele Float 3,90m/5-25g Cena 155zł

Wędka Okuma Black Rock Tele Float 3,90m / 5-25g ! (3346734104) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Witam

Wybrałem i zakupiłem taki sprzęt;

Wędka Okuma Black Rock Tele Float 3,60m/5-25g

Kołowrotek Okuma Inspira FD IP 430mi

Żyłka Dragon Super Camou Match 150 m / 0,16 mm i 0,18 mm

Spławiki, haczyki, agrafki itp.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy