Skocz do zawartości

Lustrzanka


rapala

Rekomendowane odpowiedzi

Musisz po mojemu ogarnąć jeszcze balans bieli, bo chyba są tu przekłamania.

A masz skalibrowany monitor?:D Każdy będzie miał nieco inne kolory czy to na monitorze komputera stacjonarnego czy na laptopie jeśli nie będzie on odpowiednio skalibrowany do prawidłowego odtwarzania kolorów - z fabrycznymi ustawieniami jest tu baaaardzo różnie;). Z tego co się orientuję to wyświetlaczy laptopów raczej się kalibrować nie da, samodzielne monitory tak (w większości) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na wstępie zwróć uwagę jak masz ustawiony w aparacie pomiar światła, dobór ISO oraz wybór punktu ostrości. Krajobrazy zwykle (nie jest to reguła oczywiście) fotografujemy na pomiarze światła matrycowym lub centralnym (różne są nazwy w zależności od producenta aparatu, Nikon używa takich), portrety na punktowym (też nie reguła). Centralny jest chyba najbardziej uniwersalny.

Podejrzewam, że masz ustawiony matrycowy i przy kontrastowych obiektach są efekty jak na zdjęciu z kościołem: czernie wyszły bardziej szare, średnie tony są naświetlone raczej prawidłowo a niebo z lewej strony zdjęcia prześwietlone. Natomiast na zdjęciu z tym stopniem wodnym ostrość uciekła na drzewa z boku;) - chyba, że taki był zamiar;) Rada: mocniej przymknąć obiektyw np do f9 lub 11; albo wybrać ręczny wybór punktu ostrości i ustawić go w środku. Wtedy ostrzysz na ten wodospad, blokujesz ekspozycję i przekadrowujesz do zamierzonej kompozycji (brzmi groźnie ale jest banalnie proste);). Przy kilku zdjęciach są dość długie czasy, np 1/25s. Przy zdjęciach "z ręki" zdjęcia zwykle są wtedy poruszone. Taka bezpieczna wartość to max 1/60s. Jak ci wychodzi z automatu dłuższy to otwórz bardziej przysłonę. Jak się nie da lub jest niewskazana (=>głębia ostrości) to zwiększ czułość (tylko dobór ISO musi być wtedy ustawiony na ręczny) lub ostatecznie zmniejsz ogniskową (potem zdjęcie można skadrować w programie graficznym jak znajdzie się na nim za dużo). Zauważyłem, że dobór ISO też chyba automatyczny jest ustawiony. Zwykle warto tak zostawić na początek zabawy. Jak też koledzy pisali trzeba pilnować naturalnych linii prostych w kadrze: horyzont, krawędzie budynków itp.

Widzę, że koledzy pisali już coś o programach graficznych. Również polecam Adobe Lightroom, a z darmowych Photoscape. Podobne do niego są bodajże Picassa i Irfanview - osobiście żadnego z tych dwóch nie używałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do powyższej wypowiedzi dodałbym jeszcze:

- przy zdjęciach krajobrazowych zwracaj uwagę, aby nie "przepalić" nieba lub wody - lepiej niedoświetlić o 1EV niż prześwietlić (używaj opcji kompensacji EV)

- ewentualnie w przyszłości przy dużej różnicy jasności nieba i ziemi używaj filtrów połówkowych (jeśli się da...)

- pamiętaj, że z RAWów da się więcej "wydobyć" (przy odpowiednim wywołaniu) niż z plików JPG, więc ważne zdjęcia rób w RAWach (ew. RAW + JPG)

- dla tego Twojego obiektywu i przysłon ciemniejszych niż f/8 wchodzisz w limit dyfrakcyjny optyki obiektywu (pogarsza się rozdzielczość), więc raczej nie przekraczaj f/8 lub f/10 jeśli zależy Ci na rozdzielczości zdjęcia

- obiektyw ten posiada również widoczną aberrację chromatyczną (widoczną np. na cienkich gałązkach drzew na tle jasnego nieba w postaci niebieskich z jednej strony i zielonych z drugiej obwódek na krawędziach...) - z reguły da się to (częściowo) skorygować w wywoływarce RAW

- przypominam, że zdjęcia krajobrazowe robi się raczej ze statywu (no chyba, że to są zwykłe "pstryki" :) )

- zdjęcia krajobrazowe z reguły wymagają obróbki: korekty kontrastu i mikrokontrastu, nasycenia, wyostrzenia, korekty geometrii, usunięcia aberracji chromatycznej (CA), ...

Przykład szybkiej korekty kontrastu, mikrokontrastu, krzywej jasności i wyostrzania w programie Photoshop Elements:

Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - 6a50cee182fb4.jpg

Alex

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już teraz większość telefonów robi bardzo dobre zdjęcia, jeszcze można do tego pobrać jakieś aplikacje i "podkręcić" zdjęcia. chodzi mi o to, że niekoniecznie trzeba wydawać pieniądze na zakup drogiej lustrzanki :)

Edytowane przez gustav
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gustav. Wszystko zależy od tego jak każdy z nas podchodzi do fotografii. Jedni robią fotki telefonem i im to w zupełności wystarcza, inni natomiast oczekują po zdjeciach czegoś więcej. Sam choć jeszcze wiele musze się nauczyć w fotografii to uważam, że nawet najlepszy telefon nie dorówna możliwościami najprostszym nawet lustrzankom :) fotografia to nie tylko uruchomienie migawki, a temat na calkiem fajną zajawkę i rozwijanie się w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się czego bać. Grucha i lecisz z tematem :)

Niestety grucha i pędzelek nic nie dały, są jeszcze jakieś plamy na matrycy, tragedii nie ma kilka sekund w LR i plamy znikają, pewnie to olej czy inna cholera. Nie wiem czy jest sens inwestować w specjalne szpatułki np Rotin, dopiero pewnie po ich użyciu plamki zejdą ale koszt tez nie jest mały a puszka już wiekowa, niedługo stuknie jej 9 lat, to już zabytek, szkoda trochę w to łądować kasę. Może i dam sobie z tym spokój :) Przy okazji spytam, używał ktoś takich szpatułek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj do mnie dotarł Canon EOS 600D z obiektywem 18-55 STM. Coś czuję, że w terenie nad rzeczką może trochę brakować zoom-a, ale zobaczy się w praktyce :) Sprzęt wydaję się być OK . Fajne zdjęcia i prosty w obsłudze. Jak na pierwszą lustrzankę powinno być "git majonez....." :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam się zastanawiam nad zakupem 600d, cena jest obecnie całkiem niezła. Zależy mi na trybie video i obracanym ekraniku, ten bajer jest bardzo przydatny szczególnie podczas filmowania. Chodzi mi jeszcze po głowie Nikon d5200, w modelu modelu tym wideo wymiata, choć nie ma tylu możliwości ustawień co w canonach to efekty są rewelacyjne, gdyby tylko nie opinie z sieci na temat Hot Pixeli pewnie bym ten model zakupił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponoć w canonach jest lepszy tryb video. Nie wiem. Nie miałem porównania. Obiektyw z silnikiem STM jest przydatny właśnie w tym trybie VIDEO. Lepiej kupić samo BODY i dołożyć 100zł do obiektywu i zamiast kit-u kupić właśnie 18-55 STM, a jeszcze lepiej 18-135mm. ja nie miałem na dzień dzisiejszy tyle kasy, aby dokupić ten droższy obiektyw.

Oczywiście mowa tu jest o zwykłych podstawowych obiektywach a nie o "L"-kach bo to już wyższa półka :cool:

Najlepiej wypróbować, potrzymać, popostykać u kogoś kto ma ten aparat, wtedy wiadomo co się bierze.

Ja kupiłem w ciemno, ale raczej nie będę żałować :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W canonach tryb video jest lepszy z tego względu że można manualnie zmieniać większość ustawień podczas kręcenia - przysłonę, czas, ISO, w nikonach są z tym problemy szczególnie ze zmianą przysłony. Sam "obrazek" czyli video jest w nowych budżetowych nikonach b. dobry, szczególnie w d5200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Krzysiu, jak wrażenia z użytkowania tego sprzętu? Już ponad tydzień czekam na to aż sklep mi sprowadzi to body. Niestety nigdzie w pobliżu mnie nie było tego korpusu abym mógł nabyć wcześniej. Z jakim obiektywem działa u Ciebie to cudo?

Wysłane z mojego iPad przez Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem dopiero zaczynam przygodę z fotografią a kontakt z lustrzanką miałem wcześniej tylko przez krótki czas pstrykając fotki Nikonem D7000 kumpla i to wciągnęło mnie na dobre;) Ciężko mi więc porównać ten aparat z innymi modelami lecz z zakupu jestem zadowolony. Body fajnie leży w ręce, rozmieszczenie przycisków bardzo fajnie przemyślane, na plus także uszczelnienie przed wilgocią i kurzem. Dotychczas pstrykam zdjęcia z kitowym obiektywem 18-105 ale na pewno niedługo wpadnie stałka 35mm a następnie myślę o 70-300. Trzeba jednak jeszcze wiele się nauczyć i przede mną dużo czytania i przede wszystkim pstrykania zdjęć bo teoria teorią ;) Pamiętaj o akcji Cashback Nikona która trwa do 31 sierpnia. Kupując D71000 otrzymujemy 400 zł zwrotu więc warto :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.