Skocz do zawartości

Wiosenne kulki proteinowe


Rob

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Chciałbym zrobić kulki proteinowe na wiosnę samodzielnie, wymyśliłem sobie taki skład miksu:

1. Kasza kukurydziana 5%

2. Mąka kukurydziana 25%

3. Mąka sojowa 15%

5. Mąka pszenna 5%

6. Konopie 10%

6. Pokarm dla psów 20%

7. Pokarm dla rybek akwariowych 5%

8. Suszona krew 5%

9. Mleko w proszku !0%

W związku z tym, że nie mam zbyt dużego doświadczenia w produkcji kulek prosiłbym o o wyrażenie opinii na temat wyżej podanego przepisu.

Z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy robi kulki z innego przepisu i większość coś na nie łowi :] Dopóki nie zrobisz kulek z tego przepisu,nie przekonasz się czy jest dobry. Zacznij sobie może na początku od przepisu: 30% maki kukurydzianej, 30% mąki sojowej,30% mączki (łososiowa, lt94, krylowa) 10% mleka w proszku lub serwatki. Do tego można ulepszyć o oleje rybne i różne stymulatory. Zawsze możesz spróbować dodając do miksu mielone szprotki. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego czytaj ze zrozumieniem. 25% szprotek i 75% miksu. Ja osobiście kulki robię z miksów firmy FishFood, ciasto dobrze sie roluje, polecam. A i jeszcze z czystej ciekawości. Jaki miks stosujecie w połączeniu ze szprotkami: 50/50 czy miks o konkretnej nucie zapachowej?

Edytowane przez jogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał wyżej Maciek, szproty dodaje się do części płynnej mixu i tu procentowanie 25% - 75% raczej nie ma sensu, bo wychodzi na to, że żeby zrobić coś takiego trzeba odsypać te 75% suchego mixu i dodać 25% szprot. Suchy mix, to suchy mix i liczy się to osobno od części płynnej. Czego w ogóle nie widzę jak to się będzie rollowało, a raczej nie będzie, bo mamy już 25% tłustych szprot a gdzie jeszcze: jajka, flavour, amino, konserwant itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze z czystej ciekawości. Jaki miks stosujecie w połączeniu ze szprotkami: 50/50 czy miks o konkretnej nucie zapachowej?

50/50 to baza do tworzenia mixów i niewiele w tym jest, więc nie bardzo się nadaje do samych szprot. Zamiast tego 50/50 lepiej sobie zrobić jakiś prosty mix i do tego dodać szprotek:

15% squidowej

10% lt94

5% kryllowej

20% mąka kuku

10% sojowa pełnotłusta

10% sojowa odłuszczona

10% białko ziemniaczane

20% CLO/jakiś blend

Mix jest sprawdzony, naprawdę OK i wychodzi Ci jakieś 15zł/kg a jest dużo atrakcyjniejszy niż 50/50 + szprotki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczy się bilans, jako całości. Tak pi razy drzwi:D

Bo jeżeli jesteś w stanie jakoś w przybliżeniu obliczyć bilans odżywczy jajek, to już nie będziesz wiedział jakie wartości odżywcze mają szprotki, więc ja szprotek w bilansie nie liczę. Rzadko ogólnie używam szprotek, więc problem mi odpada, lepiej chyba w jakąś intensywną mączkę zainwestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maciup96, dodając szprotki do miksu uwzględniasz ich wartość energetyczną w bilansie?

Pytam z ciekawości bo kiedy przeglądam różne fora to opinie użytkowników są podzielone na temat bilansowania kulek. Jedni są zdania że należy bilansować kulki, inni zaś twierdzą że to nie ma znaczenia i wpływu na brania ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście staram się przy komponowaniu przeliczyć mniej więcej wartości odżywcze komponentów. Samo to że chce wiedzieć ile moje boilesy mają białka czy węglowodanów. I też nie narzekam na ich jakość i skuteczność. Choć wiadomo nie każda się sprawdzi na każdej wodzie, itp..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o bilans składników odżywczych w kulkach to przyjmując, że skład szprot w oleju to 15% białko, 33% tłuszcz reszta woda i minimalne ilości innych składników to 250 gram szprotek czyli 25% miksu dostarczy nam 37,5 gr białka i 82,5 gr tłuszczu. Biorąc to wszystko pod uwagę to białko w suchej masie miksu wzrośnie nam o jakieś 38 gram czyli na okrągło o 4% natomiast tłuszczu o 83 gramy czyli około 8% suchej masy miksu. Przyjąłem oczywiście, że dodajemy szprotki razem z olejem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze to sumujesz licząc na 100gram szprotek to wychodzi białko jakieś 12,5g, tłuszcz 26g, 27g no i węglowodanów raczej nie ma nic, a jak już coś to znikome ilości. Czyli przeliczając na 25% zawartości w miksie to będzie jakieś 31,3g i 65g. Podaję wartości pierwszej lepszej puszki jaka mam w domu. Ale oczywiście trzeba pamiętać że na koniec po dodaniu jajek wartość białka i tłuszczu wzrośnie nam w wyrabianym cieście o jakieś 4 do 7%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem trochę inne wartości podane przez producenta stąd te rozbieżności, u mnie podawali 15 gr białka 32,8 gr tłuszczu i 49 gr wody. Po zsumowaniu składników okazało się że rzeczywiście wyszło tam 100 gr, więc uznałem ten skład za wiarygodny. U ciebie musiało być po prostu więcej wody.

Pozdro.:beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będąc jeszcze na wakacjach za granicą zakupiłem dwa opakowania kulek proteinowych (halibutowe i biała czekolada) firmy Kevin Nash o rozmiarze 10 mm, mam zamiar na wiosnę spróbować na nie łowić. Czy mieliście jakieś efekty łowiąc na tak małe kulki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.