Skocz do zawartości

Jak rozpoznać najdelikatniejsze branie?


Adrian

Rekomendowane odpowiedzi

Adrian, napisz gdzie łowisz i na co - sprzęt +przynęty.

Albo wybierz się z jakimś doświadczonym kolegą i podpowie Ci co i jak.

Ja zaczynałem od okoni, i w ciągu jednego dnia zredukowałem wielkość przynęt o około 1/3, masę wabików/głowek o 2/3 i c.w. wędki o połowę. A wieczorem, w porównaniu z porankiem moja efektywność wzrosła kilkunastokrotnie.

Po prostu trzeba dostosować się do warunków na łowisku.

Gabryś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam wszystkich mam pytanko a nie chciałem zakładać nowego wątku.Mam taki dylemat sam nie wiem co robię zle tzn mam dużo spinek ryb nie wiem czy to wina patyka czy też moja chodzi mi wyłącznie o pstrągi na 10zapietych ryb mam tylko5 wyciągniętych łowię kijem do 20g dosyć miękki proszę o jakieś podpowiedzi .

ps. jeżeli przeszkadza to że zadałem to pytanie w tym wątku to proszę Admina założenie nowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich mam pytanko a nie chciałem zakładać nowego wątku.Mam taki dylemat sam nie wiem co robię zle tzn mam dużo spinek ryb nie wiem czy to wina patyka czy też moja chodzi mi wyłącznie o pstrągi na 10zapietych ryb mam tylko5 wyciągniętych łowię kijem do 20g dosyć miękki proszę o jakieś podpowiedzi .

Szkoda, że nie opisałeś szczegółowo sprzętu i łowiska. Mozę po kolei stawiam na:

Sposób holu. Pstrąg, szczególnie niewielki lubi młynkować po powierzchni (i w tym momencie często następuje wypinka). Aby temu zaradzić zanurz szczytówkę pod lustro wody (pamiętając o napiętej żyłce i kącie 90 stopni wędka-żyłka). Zakładam, że pamiętasz o napiętej non-stop żyłce.

Nieprawidłowy dobór sprzętu. W przypadku zestawienia sztywnego kija i plecionki, pstrąg często "odbija się" od przynęty (naprawdę impet uderzenia rozrywa ranę w pyszczku i grot haka nie trzyma ryby - wypinka). W Twoim przypadku może być odwrotnie, tj. zestawienie miękkiego kija z rozciągliwą żyłką (np. pod spławik), powoduje nieskuteczne (zbyt płytkie) zacięcie.

Niewłaściwy hak/kotwica. Zbyt mały/-a, nieostry/-a.

Więcej grzechów nie pamiętam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich mam pytanko a nie chciałem zakładać nowego wątku.Mam taki dylemat sam nie wiem co robię zle tzn mam dużo spinek ryb nie wiem czy to wina patyka czy też moja chodzi mi wyłącznie o pstrągi na 10zapietych ryb mam tylko5 wyciągniętych łowię kijem do 20g dosyć miękki proszę o jakieś podpowiedzi .

Nie będe się wymądrzał, ale główną przyczyną spinania się ryb są tępe a raczej mało ostre kotwice.Kąt prosty czy rozwarty nie ma tu żadnego znaczenia.Możemy sobie szczytówkę wkładać do wody a pstrąg i tak wyskoczy. To leży w jego naturze, i chwała mu za to.Producenci przynęt aby obniżyć koszta zakładają średniej jakości kotwice.Gorzej jeżeli zakłądają badziew. Moja rada wymień kotwiczki na Owner i problem z głowy.Jednak musisz liczyć się z ubytkiem w portfelu. Każda przyneta będzie droższa o około 5zł.

Do tego piszesz że masz kij miękki, więc zaciąć nie ostrą kotwiczką jest gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam właśnie wróciłem z pracy i odpisuje po kolei łowię na małych rzeczkach żyłka jakiej używam to Trabucco T-Force wydaje mi sie że błąd który popełniam to taki że za szybko chce wyciągnąć rybę z wody.Druga sprawa to kotwice wszystkie mam ownery tylko co zauważyłem że na tych wobkach od pana@Leszka mam mniej spinek,czy gróbość drutu z którego zrobiona jest kotwica ma jakieś znaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...wydaje mi sie że błąd który popełniam to taki że za szybko chce wyciągnąć rybę z wody.

No i chyba wszystko jasne;).

Na marginesie, jak na małą rzeczkę, czy nie zastanawiałeś się by łowić lżej? Szkoły są co prawda różne, lecz osobiście na małych rzeczkach (np. Strug) używam wobków w przedziale wagowym 1-4g, co pociąga za sobą konieczność zastosowania cienkiej żyłki 0,16-0,18 i kijka 1-7g, a taki delikatny kijek ładnie trzyma rybkę i genialnie czuć każde jej machnięcie ogonkiem, nie wspominając o "czuciu pracy" przynęty. Jeśli masz okazję, spróbuj "ultra lajta", to wciąga;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy gróbość drutu z którego zrobiona jest kotwica ma jakieś znaczenie?

Jeżeli jest to Owner to grubość drutu jest dobra. Może cieńsza żyłka będzie dobrym rozwiązaniem. Lepiej amortyzuje. Jeżeli łowisz na małych rzeczkach to trzeba się pogodzić z większą ilością zejść. Czasami nie ma miejsca na dobre zaciecie. Ja to kupiłem specjalnie kija do takiego łowienia, były takie miejsca gdzie pstrąg musiał się sam zaciąć. Kij do tego celu był dobry trzymał rybę zapiętą za skórkę, ale był strasznie niecelny i w innych miejscach gdzie była potrzebna celność snajperska nie nadawał się.Poszedł więc do ludzi. Teraz liczę się z większą liczbą zejść ale też mam więcej brań.

Spróbuj może na wklejkę do 15g. Trzeba się odważyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie chcesz łowić pstrągów na wędkę do 10g? Przy pierwszym pstrągu +40, przejdzie Ci definitywnie taka chęć. Małe pstrągi spadały, spadają i będą spadać. Taka ich przypadłość. Tak samo jest z trociami. Ponoć średnio co druga spada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie chcesz łowić pstrągów na wędkę do 10g? Przy pierwszym pstrągu +40, przejdzie Ci definitywnie taka chęć. Małe pstrągi spadały, spadają i będą spadać. Taka ich przypadłość. Tak samo jest z trociami. Ponoć średnio co druga spada.

Bez przesady, często celowo łowię w lecie pstrągi na paprochy na wędkę o cw do 8g na rzece, gdy woda jest niska, nie wspominając już o Myczkowcach.Trafiają się także takie na 40+ i nie dzieje się nic, co mogłoby mnie zniechęcić do takiego wędkowania. Czasami są sytuacje i miejsca, w których wędka o małym ciężarze wyrzutu jest nieoceniona, a i ryby z niej tak szybko nie spadają.

Edytowane przez marekn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Sanie czy Myczkowcach, ryba ma gdzie się wyhasać. @Johny łowi bodajże na Wielopolce, tam zwałka goni zwałkę. Tak samo jest na innych okolicznych rzeczkach. Na takim zestawie, pstrąg po zacięciu od razu wejdzie w drzewo. Chyba, że celem łowiącego są ryby ok 30cm, ale w to nie chce mi się wierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki że post jeden pod drugim może polecicie jakiś patyk tak do 10g max.

Jak już pisał któryś z kolegów, podstawą jest, by kijek dobrze leżał w Twojej łapce, mnie najbardziej odpowiadają wklejanki Team Dragon X-fast 1-7g oraz 2-14g, dlaczego? Pozwalają precyzyjnie (celnie) podać malutkiego (lekkiego) wobka, świetnie przenoszą pracę przynęty, zapas mocy pozwala na hol nawet stosunkowo ciężkich rybek, a ich wykonanie też nie budzi zastrzeżeń. Poza tym w moim odczuciu rewelacyjny stosunek cena/jakość. Zupełnie inaczej leżącym w łapce, lecz również niezłym był stary dobry kongerowski Tango Equs.

P.S. Na te kijki łowię kropki od wielu lat i b.rzadko spada z nich jakakolwiek rybka, choć łowię na bezzadziory, a z pstrągami 40+ radzą sobie świetnie (kwestia umiejętnego holu, dobrej żyłki i dobrze wyregulowanego hamulca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie łowie w bardzo trudnych rzeczkach dużo w nich korzeni patyków różnego rodzaju ,nie łowiłem jeszcze pstrągów na patyki o takim małych gramaturach wyrzutu, mam w domu wklejankę i spróbuje na nią połowić zmienię także żyłke i zobaczymy.Mi zawsze się wydawało ze pod kropka kijek raczej sztywny jak złowiłem pierwszą 50 na Wielopolce to myślałem ze połamie mi tego kijka do 20g aż strach pomyśleć co by było z patykiem do 10g ale może się mylę.dodam ze na tamtych rzeczkach w których łowię nie ma szans na regulację hamulca.Wszystko postaram się posprawdzać i da znać co się zmieniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.