Skocz do zawartości

Świnki na feeder - jaka żyłka?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Panowie bardzo bym prosił o pomoc, jako że o wędkarstwie gruntowym wiem bardzo niewiele :) W tym tygodniu planuje pierwszy raz wybrać się na Wisłokę na świnki z feederem. Jaką średnicę żyłki głównej oraz przyponowej powinienem wybrać biorąc pod uwagę że widywałem tam również brzany 40-50~ cm?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do łowienia świnek feederem, przypon 0,14 mm to absolutne maksimum - polecam 0,12 mm.

Z przyponem 0,14 mm można wyholować nawet brzanę 60+ (osobiście sprawdzałem - trzeba mieć duuużo cierpliwości), ale pod warunkiem, że w łowisku nie ma zaczepów (akurat w typowo "świnkowych" miejscówkach jest ich raczej mało).

Świnki tak "mają", że czasem biorą tylko i wyłącznie na np. pojedynczego białego (lub barwionego) robaka na małym haczyku (np. nr 16) - musisz to wypraktykować w swoim łowisku.

Co do żyłki głównej, to proponuję średnicę 0,22 mm - nie "odstrzelisz" nią koszyczka, natomiast grubsza będzie stawiała w wodzie większy opór (co wymaga większego obciążenia) - przy rzecznym feederowaniu średnica żyłki głównej nie ma wpływu na ilość/sygnalizację brań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio czyli jakieś 2 tyg temu łowiłem na Wisłoku na nocce przypon z plecionki 12 długości 40 cm sprężyna z zanętą leszczowa żyłka główna 22 haczyk 12 na nim do bólu białych i padały świnki 50-55 cm chyba z osiem oczywiście wszystkie mam nadzieję pływają do dzisiaj w Wisłoku ale to nie reguła świnki łowiłem też na kukurydzę na spławik w dzień pod wymytym brzegiem gdzie liczyłem na płocie a brały też świnki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a odnośnie brzan to przeważnie na przepływankę w rynnie i zestaw przypon 14 żyłka główna 22 haczyk mocny 10 najlepiej karpiowy bo bywało że potrafiła mi rybka haczyk wyprostować a na haku białe lub według mnie najlepsza na przepływankę pszenica i nęcenie też pszeniczką ale to czasy odległe gdy taka pod 90 cm nie robiła wrażenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.