Skocz do zawartości

Jak obsługiwać kompas - busolę ?


kafel

Rekomendowane odpowiedzi

Żart ? :) mnie tego w szkole nauczyli ...

Jeżeli nie, to wstaw fotkę – zależnie od modelu są różne sposoby obsługi, no chyba ze to aplikacja na smartfona.

Są takie w których trzeba zwolnić blokadę wskazówki, są takie które wystarczy tylko równo,płasko /równolegle do gruntu/ułożyć i wskazówka wskazuje sama północ.

Może to coś Ci pomoże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Busola tego typu Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Tak - ja wiem że to zawsze pokazuje PN/PD, w szkole też było, filmik też widziałem. Jednak chodzi mi miej więcej o sytuacje tego typu:

1. Wyjmuję busolę - kompas (co mam ustawić czym się kierowac?)

2. Wychodzę w las, walę śmiało szukając np. grzybów

3. ERROR nie wiem gdzie jestem wyjmuję kompas ( co zrobić, czym się kierować żeby wrócić w ten sam punkt z którego wychodziłem ? )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to Ci się przyda Terenoznawstwo-mały poradnik oraz tutaj masz podstawy terenoznastwa http://www.pttns.pl/biblioteka/orientacja.pdf.Bardzo dawno temu ,kiedy dwa lata miałem " zaszczyt służyć jeszcze ludowej ojczyźnie" ,wpajali nam tą wiedzę.Niewiele teraz z tego pamiętam,ponieważ jedyną godną do zapamiętania informacją,było : jak wyznaczyć azymut na lokalną,całodobową melinę:D...@kafel zainwestuj w ręczny GPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wyjmuję busolę...

2. Wychodzę w las, walę śmiało ...

3. ERROR nie wiem gdzie jestem

Temat taki trochę miękki,śliski;).Przede wszystkim musisz patrzeć w co wchodzisz bo później właśnie będzie tak jak w punkcie 3;)

Taki off top mały,mam nadzieje że zrozumiesz żart kolego @kafel. Jak nie to Ci wytłumaczę na zlocie:D:beer::beer:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale samym kompasem to trochę ciężko w lesie operować. Co najwyżej stwierdzisz ze auto masz zaparkowane na wschód czy północ od lasu, i jak będziesz wracał to musisz to robić w kierunku przeciwnym. Ale kompasu to raczej z mapą zawsze używałem albo mniej więcej wizualnie znałem topografie terenu i wiedziałem w którą stronę się kierować / Bieszczadkie alsy/. A nie lepiej używać jakiejś aplikacji na smartfona? Teraz praktycznie w każdym miejscu lasu jest zasięg GPS – nawet jak nie ma zasięgu sieci. Instalujesz aplikacje My Car Locator albo Find my car, Samochód lokator. Wysiadasz z auta. Klikasz info ze właśnie zaparkowałeś i śmiało w las. Po kilku godzinach klikasz „znajdz moje auto” – wyświetla się mapa, odległość itd. I jako czerwona kropka możesz iść w kierunku niebieskiej kropki. Ja poza grzybobraniami często tych aplikacji używam w obcych miastach przy zwiedzaniu – też dobrze się spisują.

Ta albo którakolwiek z wyżej wymienionych

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ape.apps.carfinder

ps. są tez aplikacje pokazujące w sposób obrazkowy, jak wiązać krawat na kilkadziesiąt sposobów:)

https://play.google.com/store/search?q=krawat&c=apps

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki za cenne wskazówki.

-@Gabriel w starym telefonie miałem taką aplikację co do wiązania krawata (trochę wstyd ale korzystałem):)

-@LuJu wszystko wskazuje na to że to ustrojstwo świeci.

Jutro jadę na opieńki to pewnie wezmę kompas i przy okazji poćwiczę.

A co do aplikacji na telefon (mam solida) podpowiedźcie krótko która z tych aplikacji jest najlpsza. Zainstaluję jedną sprawdzoną.

Apropo grzybów, był ktoś w lesie? Jak tak, dajcie info czy można jeszcze coś znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.