Jump to content

Ptaki wodne w zimie - jak pomagać nie szkodząc?


szczupaczysko

Recommended Posts

Ptaki są istotna częścią ekosystemów jakimi są jeziora i rzeki. To dzięki nim ryby pływają w nowo powstałych akwenach, tam gdzie nikt się tego jeszcze nie spodziewa. Także dzięki nim ryby pływają na nowo w spisanych na straty akwenach, które wcześniej przeżyły często za sprawą człowieka śmierć biologiczną...

Jak im prawidłowo pomagać, nie szkodząc zarazem?

Link to comment
Share on other sites

jak im prawidłowo pomagać, nie szkodząc zarazem?

Spece twierdzą, żeby nie pomagać. Ptaszyska przyzwyczajają się do karmienia przez ludzi i często zamiast lecieć na południe (z lenistwa) pozostają. W razie prawdziwej zimy kończy się to zamarznięciem w lodzie (jeśli straż pożarna nie pomoże) i śmiercią. Tegoroczna zima napawa optymizmem, być może lodu już nie będzie, a wtedy można je od czasu do czasu pokarmić jakąś bułką, chlebem, bo glonów które stanowią ich naturalny pokarm już nie widać. W Dębicy na ujęciach wody firmy oponiarskiej sporo kaczek czeka na swoje karmicielki. Niejednokrotnie obserwowałem jak dwie panie regularnie przynoszą im chleb i je karmią. Kaczki rozpoznają je i jak tylko pojawią się na chodniku przy Dakolu natychmiast płyną w ich stronę. Niektóre nawet wychodzą na brzeg po chlebuś. Czy to dobre? Chyba nie, bo z pewnością amatorów dzikiej kaczki też nad stawami nie brakuje.

Link to comment
Share on other sites

Największym błędem popełnianym przez wszystkich dokarmiających jest karmienie ptaków chlebem, wbrew pozorom to im bardziej szkodzi niż pomaga. Ogólnie rzecz biorąc ptactwo wodne nie powinno być traktowane jako przydomowy śmietnik!!!, jaki sobie zrobili z nich ludzie je dokarmiający (często z potrzeby serca ale nieświadomie wyrządzają im krzywdę). KARMMY PTACTWO TYLKO TYLKO ZIARNAMI I NASIONAMI ( zboża, słonecznik). Mówmy o tym wszystkim!!!.

Link to comment
Share on other sites

Dokarmiać tak jak to pokazałem na filmie należy tylko podczas ostrej zimy - ptaki, które z różnych przyczyn, najczęściej przez niewłaściwe działania człowieka, czyli dokarmianie całoroczne, nie odleciały na zimę w rejony z dostępnym pożywieniem naturalnym w tym okresie.

Nawet w miejscach gdzie ludzie przyzwyczaili ptaki do pieczyw okazuje się, że nie ma to jak zielenina :)

Ja gry zima mocno przyciśnie mrozem łabędziom wożę Liście z rzodkiewek, i wszelkiego rodzaju pozostałości i poobcinane liście sałaty, natki i innej zieleniny - odpady z warzywniaków działających obok mojego domu. Wcinają aż miło. Pozostałe ptactwo wodne dostaje ode mnie rozsypane po brzegu ziarno słonecznika. Jest ono doskonałe bo jako 'tłuste' a nie wilgotne pożywienie, nie zamarza co jak napisałem w filmie także potrafi być szkodliwe dla ptaków.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy