Skocz do zawartości

Staw rybny. zarybianie


Randori

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję za treściwą odpowiedź. Szczupaka miałem zamiar wpuścić po 3 latach kiedy rybki będzie trochę więcej i sama się wytrze, planowałem wpuścić dwa samce około 20 cm.

Węgorz uwielbiam tą rybę fascynuje mnie, znajomy ma w wiele większym stawie kilka, urosły już do sporych rozmiarów lecz nigdy nie udało mu się go złapać choć widział jednego z nich wieczorowa porą.

W amurze podoba mi się to jak ta ryba żyje jak rośnie a wiadomo że może urosnąć do bardzo dużych rozmiarów. Sam widziałem bardzo duże okazy w stawkach. Ale po Waszych informacjach jednak z niego zrezygnuje chyba ze po latach staw mi mega zarośnie.

Karp to ryba która wiadomo jest w naszej tradycji od lat i na moich rodzinnych wigiliach nie może go zabraknąć a o ile fajniej byłoby zjeść karpia ze swojego stawu. Tak jak już koledzy zaznaczyli karp robi syf w stawku ale z 10 sztuk wpuszczę niech rośnie bardziej nastawię się na lina.

Boję się bardzo karasia bo nie chcę co chwila wyjmować tylko tej ryby. Czy karaś złocisty ma o wiele mniejszą plenność ? i ile wpuścić takiego karasia jakich wielkości. Zaznaczam że bardzo chciałbym płoć i wzdręgę która pięknie buszuje wśród zarośli .

Czy kleń poradzi sobie w takim stawie ? A co do pstrąga w stawku ?

Rośliny - oczywiście o nich nie zapomnę, nie podobają mi się "gołe" stawy. Ale Czy te rośliny dobrze poradzą sobie na głębokości 2,80 którą zaplanowałem zaznaczam że na brzegach będzie faszyna.

Tak wiem że staw musi po prostu swoje odstać. A co do pokarmu żywego jak go zapewnić ? Są jakieś sposoby ?

Dziękuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o karasia złocistego to nie rozmnaża się on tak szybko jak karaś srebrzysty. Srebrzak, popularnie zwany japońcem nie potrzebuje do rozrodu nawet samców swojego gatunku... Można sensownie kontrolować ilość karasi złocistych dzięki szczupakowi.

Kleń ma wielokrotnie mniejsze potrzeby niż pstrąg, poradzi sobie. Niejednokrotnie widywałem ładne klenie nawet w niewielkich bajorkach.

Pstrąg to ciężki temat. Trzeba by urządzić staw przepływowy - przeprowadzić jakiś strumyczek przez staw. Jeżeli nawet to i tak w grę wchodzi pstrąg tęczowy, który jest najmniej wymagający. Pstrągi nie najlepiej znoszą konkurencję innych rybek. Najlepiej żyje im się w stawach gdzie dominują.

Rośliny o których pisałem są charakterystyczne dla niezbyt głębokich wód. Mógłbyś dodać jakiegoś rogatka czy wywłócznika, lista pożytecznych roślin jest długa. Gdybyś obsadził roślinkami okolice brzegów, bądź wypłycenia to staną się te miejsca doskonałymi żerowiskami. Rośliny przydadzą się rybkom również podczas tarła a potem narybkowi jako schronienie.

Tak czy siak będziesz musiał sporo pokarmu dostarczać na własną rękę. Tu już co tam uważasz za stosowne z zastrzeżeniem takim, że granulat i pieczywo nie są najlepszym pomysłem.

Wybierz się w ciepłych porach roku nad jakiś żyzny staw. Pozyskasz tam rośliny. Pogrzeb łopatą w dnie, zbierz trochę mułu i przepłucz na sicie. Zobaczysz mnóstwo rozmaitych "robaczków" od ochotek przez pijawki, larwy ważek do pływaków żółtobrzeżków. Już same rośliny, gdy im się przyjrzeć są oblepione ślimakami, pijawkami i niezliczonym robactwem. Złap sobie sporo tego robactwa - w żyznym stawie jest go nieprzeliczalne ilości i nie ma problemu z pozyskaniem. Te stworzonka będą stanowiły w przyszłości (gdy wzrośnie ich ilość) ważny składnik pożywienia rybek. Znam człowieka który dla pożytku swoich rybek zajął się własnoręczną produkcją białych robaków, ale to dosyć mało wdzięczne zajęcie... Po ulewnych deszczach dobrze jest zebrać większe ilości rosówek, rybki na pewno się ucieszą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za zainteresowanie się moim tematem i obszerne cenne odpowiedzi. Skorzystam z Twoich rad. Z Waszych porad i przeczytaniu kilku artykułów zdecydowałem jakie ryby chciałbym posiadać w swoim stawku są to : karaś złocista , płoć, wzdręga, lin, karp (do 10 sztuk na święta), kleń, pstrąg(kilka sztuk by zobaczyć jak sobie radzą), 2 węgorze. Po 2 latach wpuszczę dwa szczupaczki.

Zajmę się roślinnością poczytam jeszcze jakie roślinki warto mieć w stawie. Oraz sprowadzę rożne mniejsze zwierzątka jak już mówiłeś oraz małże.

Co do karmienia, mam dostęp do różnych zbóż czy czasami warto podsypać trochę zboża rybkom ? Posiadam tez duży kompost zakładany na jesień specjalnie dla "kompościaków" jest ich bardzo dużo także będę co jakiś czas im dostarczał. na głód im nie pozwolę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że będziesz w 100% zadowolony ze swojego stawku. To wspaniała sprawa mieć wodę którą urządzi się po swojemu. Tak, jak nam dyktują wędkarskie marzenia które coraz trudniej jest zrealizować na ogólnodostępnych wodach.

Zboże jest ok. Widziałem dobry patent - siatka druciana o maleńkich oczkach rozciągnięta na stelażu z desek, to wszystko za pomocą łańcucha przymocowane do wysięgnika. Na taką drucianą platformę właściciel stawu sypał zboże, po czym opuszczał na dno. Mógł łatwo kontrolować czy wszystko zostało zjedzone.

Niektórzy widziałem, że wrzucają do swoich stawów zanętę która zostaje im po wędkowaniu. To z wielu powodów bardzo zły nawyk (mówię "kupnych" mieszankach).

Tu ciekawy artykuł który może Cię zainspirować odnośnie menu rybek w Twoim przyszłym stawie:

Wędkarz Polski - Magazyn Wszystkich Wędkarzy - PASZA PASZY NIERÓWNA

Ryby do zarybienia pozyskuj z pewnych źródeł, tak żeby można oczekiwać po nich dobrego zdrowia i braku pasożytów.

Po pewnym czasie od zarybienia będziesz widział czy ryb jest zbyt dużo czy za mało. Ani w jedną ani w drugą stronę nie należy przesadzać. Metodą prób i błędów wyławiaj bądź zarybiaj staw tak żebyś był zadowolony z efektu.

Edytowane przez Piotr Madura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje małe marzenie powoli się spełnia. Życzę wszystkim kolegom wędkarzom swojego stawiku.

Dzięki za artykuł dokładnie go przeczytałem i dodałem go do zakładek do późniejszej informacji :)

Myślę zrobić też dodatkowe napowietrzanie stawu :

Moim zdaniem ciekawy pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.