Jump to content

Ile wytrzyma ponton? + kilka pytań


Roooocky

Recommended Posts

Witam!

Pytanie jak w temacie. Ile lat może wytrzymać ponton zakładając, że będzie zimowany w suchym i ciepłym pomieszczeniu?

Wiem, że zależy to od materiału z jakiego wykonany jest gumiak. Zastanawiam się nad pontonami Kolibri KM 300, lub BARK BT-310. Pierwszy ma 1100 gr/m2 PVC, drugi 950 gr/m2.

Pytam, bo będzie to moje pierwsze pływadełko, a nie ukrywam, że nie chcę wymieniać pontonu co 5 lat z powodu zmęczenia materiału ze starości. 

Będę pływał głównie sam, sporadycznie z drugą osobą. Ponton ma mi służyć do spinningu, od czasu do czasu do wywózki, nie będę pływał w rzekach i na dużych zbiornikach wodnych, nie będzie mi potrzebny silnik. Z pontonu planuję korzystać ok 30-40 razy w roku, za każdym razem będę musiał go rozłożyć i złożyć (nie mam możliwości korzystania z przyczepki).

Warto dopłacić do pełnej podłogi? Na tych deseczkach podłogowych, które są w zestawie można wygodnie stanąć? Czy taki ponton łatwo się przebija? 

Jak w coś inwestuję, to chciałbym, żeby służyło mi latami (im dłużej tym lepiej). Idealna byłaby dla mnie mała łódka, ale na chwilę obecną nie mogę sobie na nią pozwolić.

Zastanawiam się jeszcze nad pontonem BARK B-280 N - ten mogę dostać za 1200 zł z pełną podłogą. Ma 850g/m2 (balony) i 1100g/m2 (podłoga). Co o nim sądzicie?

Link to comment
Share on other sites

Średniej klasy ponton powinien wytrzymać spokojnie z dziesięć lat,oczywiście pomijając uszkodzenia mechaniczne. O samo wielowarstwowe PVC nie martwił bym się zbytnio ponieważ jest to materiał bardzo wytrzymały i odporny na różne warunki atmosferyczne . Wrażliwymi elementami każdego pontonu są przede wszystkim klejenia, elementy drewniane oraz ich łączenia .Przed zakupem należy dobrze sprawdzić czy  sa one dobrze wykonane , czy np. klejenia sa równe a w ich miejscach nie ma pęcherzyków powietrza.Wybierając markę pontonu trzeba zwracać uwagę na to jak długo dany producent  jest już na rynku i jaką ma opinie ,jak również jaka jest dostępność ew. elementów  zamiennych oraz jaki posiada serwis w naszym kraju.

Według mnie min długość pontonu dla dwóch osób to 3 m .Podana długość dla jednej osoby powinna być komfortowa i na zakupie takiego właśnie bym się skoncentrował.

Cytuj

Warto dopłacić do pełnej podłogi? Na tych deseczkach podłogowych, które są w zestawie można wygodnie stanąć? Czy taki ponton łatwo się przebija? 

Jeżeli ponton przewożony jest na przyczepce to zdecydowanie tak .Jeżeli ponton każdorazowo będzie składany i rozkładany to poręczniejsza będzie podłoga klepkowa...ale na pewno nie stabilniejsza.W takim wypadku bardzo dobrym rozwiązaniem jest air mata .Niestety koszty wzrastają + konieczność dokupienia dobrej pompki elektrycznej (ok. 400zł). Obecnie airmaty  można dokupić oddzielnie ale trzeba wcześniej sprawdzić do jakich modeli są dostępne .Z tego co się orientuję do pontonów Kolibri można dobrać interesujacy nas typ podłogi .Dodam jeszcze ,że pontony ze sztywną podłogą czy airmatą w większości mają pompowany kil co znacząco poprawia pływalność i stabilność pontonu.

Strona jednego ze sprawdzonych dystrybutorów pontonów http://www.pontony.net.pl/ , można porównać różne modele ,trochę opisów czysto użytkowych a w razie czego można zadzwonić i dopytać .

Edited by rapala
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Mam dwa pontony produkcji CCCP którymi pływałem jeszcze za gówniarza. Kupione jakieś 27 lat temu. 

8 ostaniach sezonów przeleżały spakowane w garażu i ostatnio wyjąłem sprawdzić je. 

Wszystko z nimi ok i trochę sobie popływałem w stawie na nich:) 

Oczywiście na łowienie ich nie zabiorę bo mam do tego trochę nowszy i większy pontonik.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy