Skocz do zawartości

Jaka plecionka/żyłka na klenia i bolenia?


Roooocky

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Poszukuję żyłki lub plecionki na klenia, okonia i sporadyczne łowienie bolenia.

Dotychczas podczas łowienia klenia i okonia używałem żyłki 0,16 mm Mikado Dyno Dynamic.

Z żyłki jestem bardzo zadowolony, jest dość mocna i nie plącze się,  jednak tym roku myślę nad tym, żeby spróbować zaczaić się na bolenia i obawiam się, że ta żyłeczka może nie wytrzymać starcia z nim.

Może koledzy będą w stanie coś mi doradzić? Jakiś konkretny model żyłki, plecionki i ewentualnie grubość?

Wiem, że najlepsza byłaby jakaś żyłeczka 0,25 lub plecionka 0,15 mm, ale jest to za grubo jak na mój kijek kleniowy.

Może będzie jakiś kompromis pomiędzy łowieniem kleni i boleni?

Żyłka 0,18 mm będzie dobrym kompromisem? Albo 0,20 mm?

Wędka jakiej używam na klenie i okonie to Mikado Lexus Sapphire 260 cm. Pod kleniem pracuje idealnie, czuć każde muśnięcie przynęty o kamień lub roślinkę.

Poradzi sobie z boleniem? 

Wiem, że na bolenia najlepszy byłby osobny zestaw i w ostateczności tak zrobię, ale nad rzekę chodzę przeważnie z zestawem kleniowym, a chodzić z dwoma wędkami to średnia przyjemność.

Będę wdzięczny za każdą opinię i poradę.

 

P.S.

Jeśli ma to jakieś znaczenie, to wędkuję na Sanie na odcinku Przemyskim.

Edytowane przez Roooocky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam wędki o które piszesz, ale powiem dość skrótowo, że zestaw dobiera się głównie pod kątem przynęt które się stosuje. Woblery którymi rzuca się z myślą o boleniu mają przeciętnie 6-8cm, Niekoniecznie muszą być tonącymi, naładowanymi ołowiem przecinakami typu salmo thrill, wbrew temu co się widzi u wielu kolegów po kiju. Może to być dajmy na to Rapala Original 7cm, lekka, pływająca, subtelna i klasyczna do bólu (tak klasyczna, że niemal o niej zapomniano). Twój kij powinien obsłużyć - wyrzucić i poprowadzić - przynęty na które będziesz łowić. Żyłka jest w przypadku bolenia zachowawczym i sprawdzonym rozwiązaniem. Dobrej jakości 0,18/0,20 powinna być w sam raz - osobiście polecam Strofta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Nie wiadomo co to za kijek o którym piszesz, czy to wklejanka czy normalny tubular, ale delikatnym kijem ciężko zaciąć bolka z większej odległości (chyba że walnie tak że sam się zacina), a czasami też chlapią się poza zasięgiem i trzeba dobrze machnąć żeby się do nich dobrać.

Ja na bolka używam żyłki 0,20 lub 0,23 jesienią - Quantum Quattron, mocna, sprawdza się na bolku czy kleniu, używam kilka lat i nie zawiodła mnie, wiadomo że trzeba zmienić co jakiś czas, nie jest pogrubiona. Inna mocna tania żyłka to Mikado Ultraviolet, ale tutaj używałem cienkich 0,12 i 0,14mm.

Nie bez znaczenia jest że sama w sobie żyłka amortyzuje w przeciwieństwie do plecionki.

Stroft  jak kolega Piotrek wyżej pisze też bardzo dobry wybór, tylko trzeba mieć chyba pewne źródło zakupu. W zeszłym roku trafiłem 2 szpulki strofta które albo były podróbami albo zleżałe - urywały się w łapach jak nitka, grubość 0,18 i 0,20.

Co do kija to takim uniwersałem jakiego miałem na klenia czy bolka była Daiwa Exceler 3-18, pociągnęła bez problemu boleniowego wobka, i kleniowe wabiki obskoczyła.

Ale próbuj tym co masz, może akurat będzie pasowało, zawsze można kupić nowy kijek, ale zawsze pozostanie satysfakcja z własnych testów ;).

 

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Edytowane przez rally
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Na bolenie używam plecionki Nanofil Berkley 0,15 mm. zakończonej metrowym przyponem z fluorokarbonu dobrej jakości 0,25 mm. W sumie na tą samą plecionkę łowię szczupaki, sandacze. I chociaż sam twierdzę, że nie ma uniwersalnych wędzisk czy linek to z wygodnictwa na te trzy gatunki stosuję ten sam kij, kołowrotek i plecionkę. Z tym, że na szczupaka zakładam wolframowy przypon. Co prawda dawno nie polowałem na klenie, ale jestem pewien, że na opasłe kleniska pozostał bym przy tym samym zestawie. Wszystko to tylko umiejętność holu i każda ryba jest do wyciągnięcia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.