Jump to content

Plecionka pod średnio ciężki spinning w ciężkich warunkach...


Recommended Posts

Potrzeba mi się doradzić - niebawem chcę kupić nową pletkę. Ma pracować z szybkim, ale nie palowatym kijem St. Croix Triumph TRS70MF2. Kij ma opisany wyrzut na 1/4 do 5/8 OZ., w opisach polskich sklepów deklarowane górne 17,5 grama (według mnie wyrzut niedoszacowany). Zakres linek opisany na 6-12 LB (to samo co z wyrzutem). Mam mocniejszy kij do łowienia na gumy, ten ma służyć do łowienia na woblery. I pękate 4,5cm i smukłe 11cm i poppery itp. itd. Tam gdzie łowię zaczepy są nieuniknione, a ja nie chcę tracić ulubionych przynęt. Będę łowił głównie z pontonu, czasem z brzegu. Mam odczepiacz. Plecionka jakiej szukam musi być przede wszystkim odporna na przeciążenia i urazy mechaniczne, przecieranie. Nie powinna być za to piłką  do przelotek, myślę o ośmiosplotówce. Pewnie coś w granicach 20lb...wystarczy odcinek 100m. Co możecie polecić? 

Link to comment
Share on other sites

Mimo wszystko do łowisk zaczepowych wybrałbym 4 splotową plecionkę, jest tego zatrzęsienie, np  PowerPro z rynku USA spokojnie można u nas dostać, albo PowerStrike 10lb - kawał sznura, realnie coś koło 15lb, linka nie dodarcia, jeżeli koniecznie 8 splotowa to YGK Upgrade x8 PE #1.5-#2.0, sprawdzone 8 splotowe plecionki, można je polecić, BRC ją miało w sklepie.

Link to comment
Share on other sites

Te 20lb wzięte jest z sufitu - sami wiecie jak mają się oznaczenia producentów do realnych parametrów. W przypadku plecionek to już totalna loteria. Power strike mam na cięższym kiju (nie pamietam jaka grubość, ale główki na mocnych hakach da się rozgiac) dobra linka rzeczywiście. Chodzi głównie o ratowanie przynęt, rekinów się nie spodziewam. Coś, co rozegnie ownera wystarczy :D Apropos, może sensowne byłoby wymienienie kotwic na słabsze. Coś, co wytrzyma dobrą rybę przy wyregulowanym hamulcu, ale odegnie się pod większą siłą. Macie coś takiego?

 

Zastanawia mnie ta opinia  (nie używałem dotąd 8-splotowej linki), którą już któryś raz słyszę, że są podatne na uszkodzenia w trudnych warunkach.

Edited by Piotr Madura
Link to comment
Share on other sites

Dnia 16.04.2018 o 19:58, Piotr Madura napisał:

Te 20lb wzięte jest z sufitu - sami wiecie jak mają się oznaczenia producentów do realnych parametrów.

 

W przypadku niektórych japońskich producentów, nie ma co na takie oznaczenie patrzeć, taki YGK Upgrad x8 przy PE #1.2 ma 25lb, sufitologia, linka potrafi strzelić przed przyponem Spinwala 4kg, ale to nie znaczy że to zła plecionka, wręcz przeciwnie, jak na 8 splotową to bardzo dobry produkt, trzeba po prosu brać grubsze wersje, to są cienkie linki, na oznaczenia z pudełka za bardzo nie ma co patrzeć.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Przejzalem maile i okazało się, że to, co mam aktualnie na kolowrotku to czerwona Power Pro 10lb, dostałem ją z USA 5 lat temu. Stąd mi się wzięło jak mi się zdaje te "20lb" - linka w porównaniu do "naszych" (na rynek europejski) jest niedoszacowana w opisie. Albo inaczej - nasze są przeszacowane.

 

Dodam, że rok przelezala w szafie, 2 lata z małą intensywnością była w użyciu, ostatnie dwa sezony częściej. Raz przewinieta tak by odcinek zużyty znalazł się pod spodem a ja użytkuje ten świeższy. Przez te 5 lat nie zawiodła mnie ani razu, zniosła dobrze łowienie w kamieniach i zaczepach. Kawał solidnego sznurka. Wcześniej miałem do czynienia z Fireline Berkleya, opisanymi o ile dobrze pamiętam jako 0,16 i 0,18. Fireline była zdecydowanie słabsza, mniej odporna na urazy, a ta 0,18 wydaje mi się, że była nawet grubsza od Power Pro 10lb.

 

Wróciłbym do niej  ale w internetach swego czasu sporo straszyli podróbkami. Power Pro zmieniało nawet co jakiś czas opakowania, żeby utrudnić podszywanie się pod nią. Kupował ją ktoś tutaj, w kraju? Z jakiegoś pewnego źródła?

Edited by Piotr Madura
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy