Skocz do zawartości

Mandaty za łowienie na komercji.


Haratacz

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Nie jestem ekspertem od prawa ale na teren prywatny jezeli by nawet przyjechala straz to nic nie pokazywalbym kazalbym zadzwlnic po policje poniewaz jestem na terenie prywatnym a policja na teren prywatny bez nakazu od prokuratora nie moze wjechac i jezeli wlasciciel by ta zasada sie kierowal to niema chu... zeby mogli cokolwiek zrobic a nakaz nawet jezeli by uzyskali choc watpie by ktorykolwiek prokurator tym dupe sobie zawrocil to juz dawno was tam nie bedzie a na miejscu wlasciciela lowiska zlozyl zawiadomienie o wtargnieciu na moja posesje bez mojej zgody i nigdy nikt by juz tam nie przyjechal z kontrola pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wszystkie działania strażników podobnie jak policji przysługuje skarga do prokuratora. On rozstrzygnie. Proponuję jednak poczytać o uprawnieniach PSR art. 23 ustawy i art. 1 mówiący o powierzchniowych wodach śródlądowych. nie ma tam rozróżnienia na prywatne i inne. Poza tym w przypadkach uzasadnionego podejrzenia o możliwości popełnienia wykroczenia czy przestępstwa organy państwowe maja obowiązek podejmowania czynności. Tak czy inaczej przysługuje skarga do prokuratury. Niech on rozstrzygnie czy wejście miało charakter wtargnięcia w myśl art. 193 KK.

Z ciekawostek taki artykuł. Polecam przeczytać całość jest tam wzmianka o PSR.

 

https://gk24.pl/prokurator-ryszard-gasiorowski-odpowiada-czy-trzeba-wpuszczac-do-domu-straznika-miejskiego/ar/4591171

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc dalej tokiem rozumowania kolegi Sz.. można przyjąć, że np. policjant na widok popełnianego wykroczenia na terenie prywatnym, nie ma prawa reagować bo zostanie oskarżony o wtargnięcie na teren prywatny???? Weźmy na ten przykład zakłócanie ciszy nocnej. Policjant nie wejdzie na posesję bez nakazu a ja mogę sobie krzyczeć, puszczać fajerwerki, strzelać z armaty i puszczać z megafonu DISCO-POLO. Podobnie jest z wykroczeniami przeciw ustawie o rybactwie śródlądowym. Wiadomo jest, że w takich miejscach na porządku dziennym jest połów na niezliczoną ilość wędek, połów ryb w okresie i wymiarze ochronnym itp.  Strażnik mając wiedzę na ten temat i nie podejmując czynności odpowiada za niedopełnienie obowiązków. No i teraz pewnie rozpoczną się dylematy, czy na terenie prywatnym ryba ma wymiar i okres. Odpowiem pytaniem. Czy kret na terenie prywatnym jest chroniony????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najpierw trzeba rozroznic wykroczenia przestepstwa i zbrodnie jezeli popelniasz wykroczenie tj. zaklocenie ciszy nocnej to nikt ci nie wtargnie do domu niema takiej opcji zapuka nie otworzysz i pojdzie ewentualnie zostawi wezwanie na komisariat tylko ze teraz pytanie jest czy lowiac nie trzymajac sie regulaminow popelniasz wykroczenie czy przestepstwo ? bo jezeli jedt opcja ze popelnoasz przestepstwo to maja prawo zareaggowac jezeli wykroczenie nie maja prawa bez nakazu wejsc na prywatny teren ale podkreslam prawnikiem nie jestem od tak z doswiadczenia zyciowego mowie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku wykroczenia policja może wejść na teren prywatny, ale nie trzeba ich wpuszczać ;-) jeśli mają nakaz to musimy ich wpuścić, problem w tym, że nakaz mogą przedstawić do 7 dni po wejściu na teren prywatny :-) nakaz mogą uzyskać od prokuratora lub przełożonego. Fajnie, nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając Sz.. Jeżeli mówimy o prywatnym stawie, to gdy właściciel nie ustanowił dodatkowego regulaminu, obowiązują na nim jedynie zapisy ustawy oraz rozporządzenia. Rzaden regulamin PZW (RAPR). Zatem wykroczenia i przestępstwa opisane w ustawie można popełnić i na prywatnym łowisku. Co do policji i zakłucania ciszy, miałem na myśli właściciela posesji, który stanie sobie przykładowo za płotem beztrosko twierdząc, że policja musi mieć nakaz by przekroczyć granicę jego "królestwa". Rozumiem, że policjant wraca na komisariat i pisze notatkę, wyjaśniając a w niej " z uwagi na przebywanie sprawcy wykroczenia na terenie prywatnym odstąpiono od dalszych czynności" . Oznaczało by to, że za wykroczenia można karać jedynie poza terenem prywatnym. A wracając do sprawy, to nie pisałem celowo o przestępstwach bo tam sprawa jest oczywista a samych wykroczeniach. Jak sam napisałeś kilka postów wcześniej zanim wezwą policję już dawno was tam nie będzie. Rozumiem, że miałeś na myśli próbę uniknięcia odpowiedzialności za naruszenie przepisów. I tu kłania się prosta zasada, której przestrzeganie powinno moim zdaniem zakończyć wątek. A mianowicie, wystarczy wszędzie łowić zgodnie z prawem. Trzymanie się tej zasady gwarantuje spokój, widok straży, czy policji nie powoduje skoków adrenaliny a ich obecność może nawet cieszyć. Bo powiedzmy sobie szczerze, kto łowi ryby w okresie ochronnym, wymiarze ochronnym, na tarliskach itd? PSR, SSR, policja, Straż Leśna? Tak więc jeszcze raz trzymamy się przepisów i śpimy snem sprawiedliwego czego sobie i wszystkim kolegom i koleżankom życzę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 23. W czasie wykonywania czynności służbowych strażnik Państwowej Straży Rybackiej jest uprawniony do:

1) kontroli dokumentów uprawniających do połowu ryb u osób dokonujących połowu oraz dokumentów stwierdzających pochodzenie ryb u osób przetwarzających lub wprowadzających ryby do obrotu;

8) wstępu i wjazdu: a) do pomieszczeń magazynowych i miejsc składowania ryb oraz na tereny obrębów hodowlanych, b) na tereny pozostające w administracji urzędów morskich, na tereny lasów, zakładów przemysłowych, ośrodków turystyczno-wypoczynkowych, gospodarstw rolnych w zakresie niezbędnym do prowadzenia kontroli na wodach przyległych do tych terenów, c) na wały przeciwpowodziowe, śluzy, tamy, na teren elektrowni, młynów i tartaków wodnych, przepompowni oraz innych urządzeń piętrzących wodę, z wyjątkiem terenów i obiektów Sił Zbrojnych, Straży Granicznej i Policji oraz innych, których szczególne przeznaczenie stanowi informacje niejawne o klauzuli tajności „tajne” lub „ściśle tajne

9) prowadzenia działań kontrolnych w miejscach wymienionych w pkt 8 bez konieczności uzyskania zgody ich właściciela lub użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.