Skocz do zawartości

Żyłka-problem


Kai

Rekomendowane odpowiedzi

Po skończonym łowieniu rozwiń żyłkę i na nowo nawiń na szpulę.

Ja to robię w ten sposób ze idąc łąką lub jakąś ścieżką kładę wolną żyłkę bez przynęty czy agrafki i odchodzę od niej równocześnie rozwijając ją ze szpuli kołowrotka. Jak odejdę na odpowiednią odległość nawijam żyłkę przez palce lub chusteczkę higieniczną na kołowrotek. Podobnie można rozprostować żyłkę wypuszczając ją z nurtem rzeki. Ten drugi sposób jest wygodniejszy bo nie trzeba chodzić :)

Trwa to chwilę ale znacznie przedłuża żywotność żyłki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety,obrotówki należą do przynęt,które z racji swojej budowy mogą w dużym stopniu,powodować skręcanie się żyłki.Ale powodów takiej sytuacji może być kilka.

-niewłaściwie nawijana żyłka na kołowrotek ze szpulki

-zastosowanie żyłek miernej jakości,starych,zleżałych oraz zbyt twardych.Do tego typu przynęt lepsze będą żyłki miękkie i elastyczne.

-złej klasy kołowrotek,który źle układa żyłkę na szpuli

-częstą przyczyną skręcania się żyłki jest przycinająca się rolka prowadząca na kabłąku kołowrotka i na to właśnie zwróć uwagę.

-zastosowanie miernej jakości krętlików

Gdy miałbym obstawiać,któryś z tych powodów to bym stawiał na złej klasy kołowrotek albo rolkę prowadzącą.A więc zakup lepszego kołowrotka ,najlepiej z krzyżowym nawojem albo wcześniejsze sprawdzenie przy obecnym czy rolka się nie przycina (pod obciążeniem);).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to obrotówka jest głównym sprawcą skręcania żyłki.Wystarczy przecież postawić wirówkę w mocnym nurcie i żyłka skręca się bez jakiegokolwiek udziału kołowrotka. Czytałem gdzieś,że dobra wirówka powinna obracać się raz w jedną stronę, następnie w drugą. W praktyce wygląda to tak jak wygląda, a im cieńsza żyłka tym większą będzie mieć tendencję do skręcania.

Może najpierw warto zmienić obrotówki.;)

http://glangliwa.republika.pl/katalognowe.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam miałem ten sam problem co kolega Kai tez wszyscy mi mówili że to jest wina kołowrotka i wadliwych krętlików posiadałem wtedy kołowrotek Dragona za 100zł,ja zrobiłem cos takiego kupiłem krętliki dragona ,zmieniłem żyłkę na trabucco t-force i mam problem z głowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja znalazłem w serwisie Pana Jurka Biedrzyckiego takie "cosik" do rozkręcania żyłeczki .. fragment filmu .. (jakieś pierwsze pięć minut) przedstawia to urządzenie

http://www.taaakaryba.com.pl/?x7l5lxh3xplll6lilpk7hxlcl7hh+llll6lilpk7l6l3xpxxxhx5+lljl5ldl5lik7l6l3xpx5x6+l333xk+xpl3x6lkxxxyx6lllxl5xcxlx+x3xklklkx3xxxhxyx5x3xlx+l5llx5xyl3l3xlxx

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to panowie teraz ja mam pytanie. Kupiłem sobie nowy kręcioł Shimano Baitrunner6000 RC. Chce zakupić do niego żyłkę na karpia myślę maź 0.30. Jaką żyłkę polecacie????Około 300 metrów. Przeznaczenie wędka gruntowa ryba ( karp) wędkowanie włosowe. Czy do takiej żyłki polecacie przypon strzałowy. Będe łowił z standartowymi koszyczkami i rurkami antysplontaniowymi. 40 gram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższą też używałem w ubiegłym sezonie o dedykowanej średnicy chyba 0,164 i rzeczywiście mniej więcej taka była. A jak chce się mieć spokój z poskręcaną żyłką to nie warto na niej oszczędzać bo okaże się, że zaoszczędzimy na żyłce 15 zł, a przynęt narwiemy za 50 zł. No i ile słów na K, CH poleci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.