Skocz do zawartości

Sezon karpiowy 2011


Rekomendowane odpowiedzi

Przyczyn moze byc duzo!! Nie jestem az tak doswiadczony,ale przyczna moze byc zle dopasowany haczyk do przynety:(.Jak w kazdym wedkarstwie zdarzaja sie puste zaciecia:mad:tak samo jest i w wedkarstwie karpiowym! Kolego sprobuj poprawic efekt samozaciecia tj zaloz na gorna czesc haczyka rurke termokurczliwa lub "robaczka",rurke pozniej wygnij pod odpowiednim katem nad para z czajnika!! Moze masz zle skonstruowany przypon?? Moze zle dobrany ciezarek(gramatura)??,a moze poprostu karp jest slabo zaciety,a Ty robiac zaciecie "wyciagasz" mu haczyk z wargi!!:eek:

Ja przez pare lat lowienia mialem tylko pare takich przypadkow:(,to samo z braniem do brzegu!!:(

Poadrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwinięcie włosa od haka odpada, zastosowałem tzw. koszulkę (taką jak mamy w spławiku) żeby trzymała włos równolegle do haka. Z odległością kulki wygląda to tak, że zawsze staram się aby kulka stykała się z dolną częścią haka. Zestaw przelotowy, dokładniej prosta rurka a na nim ciężarek 70gr. Hak wiąże tzw. węzłem bez węzła, co prawda stosuje haki z krótkim trzonkiem i bez tej rurki termokurczliwej ale węzeł bez węzła powinien obracać hak w stronę dolnej warki karpia i czy zastosowanie tej rurki nie spowoduje że tak się nie będzie działo? Jaki efekt dają haki z długim trzonkiem? Amur? wątpię. Z mojego krótkiego doświadczenia, wiem że amury z reguły biorą bradzo ostrożnie i takie energiczne wybieranie żyłki z wolnego biegu raczej nie jest w ich naturze, więc na 90% był to karp.

Mógłby ktoś was wrzucić zdjęcie zestawu końcowego z zastosowaną rurką termokurczliwą, bo nie mam pojęcia jak powinno się ją wygiąć a pojęcie "odpowiednio" nie wiele mi mówi :)

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z odległością kulki wygląda to tak, że zawsze staram się aby kulka stykała się z dolną częścią haka.

Nie w każdej sytuacji jest to dobre rozwiązanie.Sprawdza się kiedy nastawiamy się na amury ale w tedy trzeba zastosować inny rodzaj haka.Spróbuj zwiększyć odległość kulki od łuku kolankowego do ok 5mm.

Zestaw przelotowy, dokładniej prosta rurka a na nim ciężarek 70gr. Hak wiąże tzw. węzłem bez węzła, co prawda stosuje haki z krótkim trzonkiem i bez tej rurki termokurczliwej ale węzeł bez węzła powinien obracać hak w stronę dolnej warki karpia i czy zastosowanie tej rurki nie spowoduje że tak się nie będzie działo?

Zmień zestaw przelotowy na samo zacinający czyli łów na sztywno,ewentualnie jeżeli w łowisku występują amury na pół przelotowy a ciężarek zmień na 100g.Węzeł bez węzła jest to tylko jedno z połączeń przyponu z hakiem i nie ma nic wspólnego z tym czy hak będzie się obracał o odpowiednią stronę! Dla tego jeżeli używa się haków z krótkim trzonkiem ,konieczne jest zastosowanie rurki termo celem jego wydłużenia albo przynajmniej usztywnienie kawałka plecionki przed nim.Haczyki z krótkim trzonkiem mają zastosowanie do budowania zestawów gdzie materiałem przyponowym jest amnezia,fluorocarbon itp. czyli sztywne zestawy.

Jaki efekt dają haki z długim trzonkiem? Amur? wątpię. Z mojego krótkiego doświadczenia, wiem że amury z reguły biorą bradzo ostrożnie i takie energiczne wybieranie żyłki z wolnego biegu raczej nie jest w ich naturze, więc na 90% był to karp.

Haki z długim trzonkiem głębiej wbijają się w pysku ryby a podczas pobierania przez karpia kulki z hakiem ustawiają się jakby na "sztorc" przez co karpiowi jest je trudniej wypluć.

Co do "odjazdów" amurów to w 80% przypadków były to ostre "szarże",niczym nie różniące się od brań karpi,no może początkowa faza brania.Oczywiście mam tu na myśli duże amury od 10 kg w górę.A tak szczerze powiedziawszy to wszystkie amury jakie złowiłem miały powyżej tych 10-ciu kg. Jakoś z mniejszymi nie mam doświadczenia.Może to wina zestawów na jakie łowię?Po prostu, kiedy nastawiam się na amury to zawsze łowię "grubo" i na sztywno albo przynajmniej pół przelotowo ,zakładając stoper 10-15 cm za ciężarkiem.

To są zestawy ,które najczęściej stosuję ale nie zawsze;)

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ale na innym forum znalazlem taki filmik:

1:53minuty jest pokazany i czy ktos lapal na taki zestaw koncowy?

jaka rurkę, plecionkę, stosować do takiego połowu?

Pozdrawiam Michał!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znajdziesz gdzieś na internecie cały ten film to daj link myślę że nie tylko ja bym go z chęcią oglądną a patent ciekawy tak jak wspominałem wcześniej myśl zaczerpnięta z innego forum. Nie wiecie gdzie można taką rurke termokurczliwą zakupić?

Pozdrawiam Michał!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o rurki termokurczliwe to nie powinno z tym być większych problemów, w każdym sklepie wędkarskim powinno to być. Ostatnio jak kupowałem sprzedawca w sklepie pokazał mi 3 rodzaje kolorów do wyboru: czarny, zielonkawy i transparentny. Można też sobie wybrać średnice. Po podgrzaniu ulega ona 2-krotnemu zmniejszeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się.Z rurkami termo kurczliwymi nie powinno być kłopotu.Ale po dokładniejszym obejrzeniu tego filmiku, mam pewne wątpliwości czy to "coś" o co pyta @klamiesz to jest rurka termo:confused:.Bardziej mi to wygląda na rurkę,która pod wpływem ciepła da się profilować ale nie zmienia swojego przekroju i pozostaje elastyczna.@klamiesz może zapodaj temat z takim pytaniem na forum portalu karpiowego gdzie znalazłeś ten filmik?Chyba szybciej uzyskasz odpowiedź;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie rapala za odpowiedź, masz u mnie pysznego - zimnego browarka przy najbliższej okazji :D

Tytuł filmu to DVD KARP EXCLUSIVE EDITION "Made in Gosławice" dostępny w internecie za całe 45 złociszy.

Tak przy okazji, planuję zasiąść się na łowisku Niedźwiadek w Wólce Sokołowskiej od 8-12 czerwca, może ktoś chętny na wypad? Bo samemu nie uśmiecha mi się spędzać tej zasiadki :) Główną atrakcją będzie udowadnianie miejscowym, że wędka z markerem to nie bojka oraz że markerówka nie jest zaliczana jako 3-cia wędka :)

Swoją drogą niezły ubaw mam z miejscowymi strażnikami, już wnioski podobno są w przygotowaniu za wywożenie markera łódką. Bo ich zdaniem "NIE WOLNO WYWOZIĆ ŻADNYCH ZESTAWÓW, NAWET WARTERÓW NA 3ciej WĘDCE" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co kolego byś doradził na Stary Sącz. Dno na nim kamieniste ( Głównie otoczaki) Głębokość do 3 metrów. Woda czysta. Zresztą może tam byłeś. Na takim zbiorniku dał byś kulkę tonącą czy pop up. Czy może żeby sprawdzić jedną taką a drugą taką? Czy jeśli będę łowił na kulki SK3o 20mm to nęcić tylko pelletem o tym samym smaku?? Czy można dać Kuku konopie jakiegoś dipka o innym smaku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dominik18king ,ciężko mi jest coś Ci doradzić w kwestii Starego Sącza ponieważ nigdy tam nie łowiłem ale mogę napisać jaką taktykę ja bym obrał.A więc na początek to najważniejsza sprawa to wybór miejscówki.Trzeba trochę popływać ,wysondować dno.Z tego co czytałem o tym łowisku to jest tam spora populacja dużych amurów i racji tego nęcił bym dość obficie.Przede wszystkim kukurydza ,konopie i pellet.Na pierwszy strzał sypnął bym z 10kg kuki,4kg konopi i ze 3 kg pelletu rybnego zalanego dzień wcześniej jakimś owocowym dipem.Co do kulek to też dość obficie tak z 3-4kg na pierwszy strzał,całych i pokruszonych i rozsypał bym ich w promieniu 5-7 m ,niech chodzą i zbierają.Na hak w jednym zestawie założył bym kulkę tonącą śmierdziuch np.sk30 albo małża lub coś podobnego.Na drugi zestaw kulka tonąca owocowa np.truskawka albo połączenie 2-3 ziarna kuki i do tego kulka pływająca tak zbalansowana aby stała na dnie inaczej "bałwanek".Z racji przejrzystości wody zastosował bym sztywne przypony z fluorocarbonu ale z tym trzeba trochę pokombinować.Przed ciężarkiem z 1 m leadcoru aby całość dobrze przylegała do dna.

To są takie moje "kombinacje".Poproś o pomoc @Szpilka z tego co wiem to On tam często jeździ tak że na pewno lepiej zna to łowisko;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje :);). Jeszcze jedno. Na kręciołach mam żyłkę 0.28 11.kg. Trochę szkoda mi ją wymieniać. Jak uważasz. Da rade taka żyłka czy ( Muszę) ją wymienić.? Czy nęcić tylko 1 raz porządnie w pierwszy dzień czy w pierwszy 70% a później pozostałe dwa dni po 15% ?? Można połączyć pelleta SK30 granulat (zapach kryl) z dipem truskawkowym??

Edytowane przez Dominik18king
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby się przypon nie plątał.Stosuję kiedy łowię z rzutu,kiedy wywożę niekoniecznie;).Jeżeli chcesz aby przy wyrzutach była jak najmniejsza szansa splątania się włosa z przyponem (czasami stosuję długie włosy),hak i kulkę oblep pastą peletową albo załóż na hak kawałek pianki rozpuszczalnej albo chrupka kukurydzianego.

A nastawiajac sie na karpia na Sieniawie jakie kulik byscie doradzila??? Moze ktos tam lowil lub lowi?

Pozdrawiam

Z tego co mi wiadomo to dobre są wszelkiej maści śmierdziuchy;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.