Skocz do zawartości

Rejestr połowu ryb a kwestia moralna.


mapet77

Rekomendowane odpowiedzi

No to nie pomogłeś... Apropos

Pisze takie odpowiedzi bo widać ty potrzebujesz wyjaśnienia na proste głupie sprawy gdybyś normalnie jak każdy inny przemilczał to nie było by żadnej głupiej odpowiedzi.
Z języka polskiego to Ty chyba nie stoisz najlepiej:eek: Już wiem co powinienem zrobić wkwestii przetrzymywania ryb więc dziękuję wszystkim za porady.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość z was kombinuje, ale pytam się po co? Nie lepiej powiedzieć prawdę? Trzymałem rybę w podbieraku, aby doszła do siebie. Jako, żę taką rybę należy wpisać do rejestru, to to uczyniłem. Jednak ryba doszła do siebie, to ją wypuściłem. I po sprawie.

Ciekawa dyskusja ale zaczyna się niepotrzebnie zaostrzać. Tak bywa, że im dalej w las tym więcej drzew, i z byle czego można zrobić problem.

Siksa ma rację - nie ma co kombinować. Kiedyś w podobnej kwestii rozmawiałem z komendantem PSR. O ile dobrze pamiętam stwierdził, że rybę należy wpisać ale nie wpisuje się ilości i reszty danych lecz wstawia się krechę co ma oznaczać rybę wypuszczoną. Inaczej mówiąc - złowiłeś ale nie zabrałeś.

Inną rzeczą jest że konkretnego zapisu takiego zdarzenia nie ma i ostateczna interpretacja zdarzenia będzie należała do strażnika. Wiadomo każdy sądzi wg. siebie no i niestety większość wędkarzy po to idzie nad wodę aby ryby zabrać a widok wędkarza wypuszczającego dużą rybę nie należy do codzienności tym bardziej łowcy co swoją zdobycz reanimuje. Ale niestety tak właśnie trzeba.

Moje zdanie jest takie; ryba z okaleczonymi skrzelami nie ma szans przeżycia więc nie ma sensu a nawet nie powinno się takich ryb wypuszczać bez względu na wymiar. Niestety regulamin nie uwzględnia tego co dalej dzieje się z okaleczoną rybą. Zapis jest jednoznaczny brak wymiaru należy wypuścić. A to że za parę godzin ryba w mękach zginie i stanie się padliną regulamin nie uwzględnia.

Szkoda że twórcy naszego regulaminu nie współdziałali z autorami Ustawy o ochronie zwierząt (Dz. U. z dnia 23 września 1997 r.) gdzie już na wstępie w art. 1 czytamy:

Art. 1

1.1 Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

dalej Art 6 opisuje czego nie wolno, i wreszcie Art. 35 co grozi za nieprzestrzeganie zapisu ustawy m.in. 35.1 (11) Kto zabija zwierzę z naruszeniem przepisów art. 6 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1-4 albo znęca się nad nim w sposób określony w art. 6 ust. 2, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

No i tak się zastanawiam jak do tej ustawy mają się nasze rybki? Czyżby tylko częściowo mieściły się w definicji "Zwierząt"?

Moim zdaniem każdą rybę przeznaczoną do zabrania powinno się zabić bezpośrednio po złowieniu. Sorki za przydługi wywód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziom tej dyskusji momentami jest żenujący:

Justi, a jak dziewczynie się chce, ale ty jesteś nad wodą i jest gorąco. Nikt z rodziny nie może tego załatwić, a nie chcesz żeby się zepsuła, to też wysyłasz kolegę, aby sobie wsadził?

Podobnie jak i jej przedmiot, bezowocne rozwodzenie się nad banalnymi i nieistotnymi problemami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten rejestr zaczyna mi działać na nerwy

nie tylko trzeba pamiętać o karcie nad wodą, ale dochodzi do tego długopis jeszcze

dowiedziałem się ostatnio takich bzdur, że aż głowa boli, tz nie piszę się tam met połowu np spławik, tylko jakiś numer

to samo z numerem łowiska, trzeba za każdym razem patrzyć do książeczki i szukać

a jeszcze dowiedziałem się o metrówce, jak dla mnie to za dużo obowiązków, robią z wędkarzy jakiś biurokratów, kto nad wodą pisze coś?, logiczne, że może sie zamoczyć i po frytkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten rejestr zaczyna mi działać na nerwy

nie tylko trzeba pamiętać o karcie nad wodą, ale dochodzi do tego długopis jeszcze

dowiedziałem się ostatnio takich bzdur, że aż głowa boli, tz nie piszę się tam met połowu np spławik, tylko jakiś numer

to samo z numerem łowiska, trzeba za każdym razem patrzyć do książeczki i szukać

a jeszcze dowiedziałem się o metrówce, jak dla mnie to za dużo obowiązków, robią z wędkarzy jakiś biurokratów, kto nad wodą pisze coś?, logiczne, że może sie zamoczyć i po frytkach

Najlepiej sobie gdzieś na boku zapisać nr łowisk i nr metody. Trochę to wkurza, lecz co zrobić. A metrówka to chodzi Ci o metr do mierzenia ryb ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie metrówki to chodzi o metr do mierzenia długości ryb ( taki mi się wydaje ) no chyba że o jakąś flaszkę. No jak dla mnie bardzo potrzebna bo lubię wiedzieć jaka duża rybka. Poza tym chcąc wziąć rybę do domu co wpiszesz przy długości ( na oko będzie 45 cm?). Kolego Pittspeed chyba trochę przesadzasz :) . Jadąc autem też musisz mieć prawo jazdy, oc, chyba dowód, gaśnica podbita, trójkąt. Jeśli chodzi o długopis to musisz go mieć żeby wpisać rybę jaką bierzesz bo wpis odnośnie łowiska metody i datę możesz sobie wpisać w domu przed rybami przy kawie. Jeśli chodzi o numer łowiska to przecież jak raz go wpiszesz to już wiesz że to łowisko taki numer bo przecież nie ma za wiele tych łowisk :). A odnośnie numerów przy metodzie to ja wpisuje słownie np. : spinning, grunt lub spławik i kontrola którą miałem ostatnio 2 razy nic mi nie powiedziała w tym temacie. Zwrócili mi jedynie uwagę że po każdym razie jak kończę łowić ( i nie biorę żadnych ryb musze przeciągnąć kreskę ( skreślić) pola odnośnie gatunku, długości i ilości ryb. Oczywiście masz rację że jest to denerwujące i dużo biurokracji no ale co kraj to obyczaj. ( Chyba ) jest to spowodowane tym żeby wędkarze brali jak najmniej ryb z łowiska lub brali tylko tyle i takie jakie są dozwolone. Takie wpisywanie jest uciążliwe ale pomaga wyłapać gości którzy nałapią całą siatę ryb i kita do domu. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.