Skocz do zawartości

Literatura wędkarska


Aquarel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zawsze wędkowałem z kimś, ze wzgledu na mlode lata i brak mozliwosci dostania sie gdziekolwiek. Zaczynam teraz sam, zrobilem prawko, zdalem egzamin na karte (nie kupiłem), sprzet mam, kwestia tylko samonauki w tych bardziej podstawowych rzeczach np. przygotowanie zestawu splawikowego, do lowienia z gruntu, węzłów sie ucze ciagle oraz troche teorii. Macie jakies ksiazki z ktorych korzystaliscie?

Jestem pelen optymizmu na przyszlosc z wędką w ręku, jednak początki są uciążliwe, ale nie chcę zrezygnowac.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przykład tutaj możesz nabyć interesujące Cię tytuły odnośnie określonej techniki połowu ryb http://www.bookmaster.pl/hobby/wedkarstwo/ksiazki/575/ :)

Poza tym niewyczerpalną kopalnią wiedzy na temat wędkarstwa jest internet,wszelakie portale wędkarskie,ogólne albo odnoszące się do określonych technik połowu a przede wszystkim fora dyskusyjne między innymi takie jak nasze Forum PSW;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam ciągle od 2 dni a w przerwach robię węzły :)

Chciałbym poprzeć to pierwszą praktyką, jednak zaczekam do niedzieli, aż woda we Wisłoku opadnie. Nie będę zakładał osobnego tematu, więc jeżeli możecie to odpowiedzcie mi tylko czy na początek, łowiąc we Wisłoku lepiej zacząć od spławika czy od gruntu? Jeziora ogarniałem, jednak rzeka to całkiem coś nowego dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż ,jesteś wielkim optymistą jak uważasz że woda w Wisłoku do niedzieli opadnie,woda dopiero zacznie przychodzić a więc będziesz miał więcej czasu na ćwiczenia domowe:D.Jak opady nie ustaną to przez najbliższe dni,najlepszym wyjściem będzie jakiś zbiornik.Przy podniesionym stanie wody w rzece proponował bym spławik na pół-grunt a do tego kilka czerwonych robaków na haczyku.Znajdź jakiś fajny bełcik blisko brzegu za jakimś krzaczkiem.Druga propozycja to lekka gruntówka , rosówka na hak i spokojniejsza woda również blisko brzegu.Możesz liczyć na leszcze,krąpie,płocie czy klenie a jak będziesz miał trochę szczęścia to przywali ładna brzana a wtedy...:D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na ''falę upałów'' która podobno już się czai a jutro ma zawitać :)

A więc najpierw spróbuję sił ze spławikiem.

Jeszcze jedno. Największą różnicą w zestawach na jezioro lub rzekę są obciążenia. Na rzece potrzeba więcej śrucin i bardziej kulisty spławik? Nigdy ich nie zakładałem, dlatego przy czytaniu skupiam się głównie na tym. Lekko mnie to przeraża, zawsze miałem gotowe i założone, jednak powoli zaczynam łapać o co kaman. Czy np. stabilnośc spławika można sprawdzic w warunkach domowych w jakimś głębszym naczyniu?

Jeżeli czytaliście gdzieś artykuł o obciążaniu, bardzo proszę o link.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Aquarel wybacz ale niestety trochę odchodzimy od tematu tego wątku.Nieocenioną kopalnią wiedzy są google,wpisujesz to co Cię interesuje i masz jak na dłoni;).Artykuł?Np.tu http://www.wyczyn.fora.pl/wywiady-i-porady,50/artykul-jak-wywazyc-splawik,12515.html

Możesz również skorzystać z tych portali http://www.splawik.com/ , http://www.haczyk.pl/forum/ a w szczególności z ich wewnętrznych wyszukiwarek a na pewno znajdziesz masę interesujących Cię zagadnień związanych ze stawianiem pierwszych kroków w wędkarstwie:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo miło się czyta Sztukę łowienia ryb w rzece Jacka Jóźwiaka. Jakiś czas temu trafiłem na Jak złowić klenia Johna Willsona - napisana chyba ze trzydzieści lat temu - super, coś jakbym oglądał A Passion For Angling.

Pozwólcie, że zacytuję kawałek tej ostatniej:

(...) Należy poprosić sprzedawcę sprzętu, aby złapał za koniec szczytówki podczas stopniowego zwiększania skierowanego ku górze obciążenia wędziska do pełnego wygięcia, aż przedramię nie będzie już w stanie znieść większego nacisku. Teraz popatrzeć na twarz sprzedawcy i jeżeli nie wygląda on na uszczęśliwionego z powodu przeprowadzonego w ten sposób testu wędziska, nie należy go kupować (...)

Edytowane przez bronzo77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze książkę ''Spławik i Grunt'', gdzie są wytłumaczone podstawy, krótko i przystępnie oraz ''Wędkarz skuteczny'' S. Stupkiewicza i J. Leśniowolskiego, jeżeli ktoś tu kiedys jeszcze zajrzy.

Reszte książek cały czas mielę :)

(...) Należy poprosić sprzedawcę sprzętu, aby złapał za koniec szczytówki podczas stopniowego zwiększania skierowanego ku górze obciążenia wędziska do pełnego wygięcia, aż przedramię nie będzie już w stanie znieść większego nacisku. Teraz popatrzeć na twarz sprzedawcy i jeżeli nie wygląda on na uszczęśliwionego z powodu przeprowadzonego w ten sposób testu wędziska, nie należy go kupować (...)

Mogłoby byc całkiej zabawne, dzieki za tytuly :D

Osobiscie mi wystarczy, dzieki za pomoc, chyba ze jeszcze inni skorzystaja kiedys to piszcie. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bronzo77 ,chyba tylko antykwariat i to przy dużym szczęściu;).Ja natomiast posiadam książkę W.Strzeleckiego "Wędkarstwo rzeczne" - znaleziona przypadkowo podczas jakichś tam prac porządkowych;).Pomimo że książka została wydana blisko 25 lat temu a techniki połowu ryb bardzo się zmieniły to czasami sięgam do tej pozycji z przyjemnością.Zawiera masę ciekawych informacji związanych z ichtiologią oraz życiem i zwyczajami różnych gatunków ryb zamieszkujących nasze rzeki.Ostatnio ją sobie przeczytałem i muszę powiedzieć że sporo ciekawych rzeczy się dowiedziałem.Czasami warto sięgnąć do pozycji archiwalnych:).Polecam;).

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.