Skocz do zawartości

Czym się różni kulka proteinowa od pelletu?


Rekomendowane odpowiedzi

1. Wiele razy słyszałem, czytałem, że karp używa głównie węchu i smaku a nie wzroku więc czym się różni kulka od pelletu...

2. Czy gdybym zrobił kulki o kształcie pelletu (nie mam rollera) to czy były by równie skuteczne co w kształcie kulki?

3. Czy prace tej kulki o kształcie pelletu była by podobna do pracy kulki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równie dobrze możesz kulki rolować ręcznie, a jeśli chcesz robić kulki w kształcie pelletu to dodaj więcej ziaren do mixu i nie gotuj go tylko susz i wyjdzie Ci normalny pelet z tego co słyszałem.

A czym się różni : przede wszystkim kształtem, pracą wydaje mi się, że również, ale nie wiem bo nie łowię na pellety.

Z peletem dość długo schodzi zanim zacznie uwalniać swój zapach, kulka bodajże od razu zaczyna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pomniemy kształt, zapach, wygląd to zostaje nam, że pellet się rozpuszcza w wodzie, a kulka nie. Dlatego musisz to uwzględnić - łowiąc na niego w zależności od temperatury wody wielkości granulatu czas ten trwa przeważnie kilka godzin.

Sam kształt to jest sprawa drugorzędna. Możesz nawet robić kulki w kształcie sześcianu.:) Sam nie mam rollera i robię ręcznie i one nigdy nie mają kształtu kuli jak te kupne. Dodatkowo jak nie mam czasu i wrzucam miękkie ciasto do garczka z wodą to też się odkształcają, a karpiom to nie przeszkadza. Najważniejsze to zlokalizowanie karpi w łowisku i podanie im przynęty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robin - nie wiem na pewno, bo nie stosuję pelletów zazwyczaj, mówię, z tego co słyszałem od kolegów;P

Dokładnie, jak jedzienie karpiom spasuje, to one będą brały nawet na kwadraty, albo trójkąty;D

Zrób kulki, dodaj do nich zmielone ptasie jedzenie, jakieś atraktory, słodziki itp. Jeżeli spasują karpiom, to nie muszą być idealnie okrągłe.

W internecie masz dużo przepisów na kulki:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
Robił ktoś paste z pelletu zalewając go np. gorącą wodą ? Może są inne metody ?

Kiedyś jak jeszcze bawiło mnie wędkowanie za białą rybą robiłem ciasto na bazie gryskiu z wodą. Szklanka wody, zagotować ją w rondelku, pomału dosypywać 4/5 szklanki grysiku przez cały czas mieszając na małym gazie. Kiedy ciasto stwardnieje dosypać pozostały grysik, wyłączyć gaz i dokładnie wymieszać. Na koniec dodać łyżkę stołową oleju jadalnego i jeszcze raz dokładnie domieszać. Do takiego ciasta pozbawionego aromatów i smaku dodawać można wszystkie rodzaje rozdrobionego peletu, kulek proteinowych i innych. Zasada - nie rozpuszczac peletu czy tez kulek w wodzie tylko rozkruszyć na miałką mączkę i dopiero wtedy urabiać z ciastem. Gęstośc ciasta ustalamy na łowisku dodając ewentualnie w razie potrzeby trochę wody z lowiska. Pozdro.....;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz uważać z dozowaniem wody, żeby nie rozwodnić za bardzo pelletu bo nie będziesz mógł nim oblepić koszyka do metody, czy sprężyny. Lepiej pomału dozować niż wlać za dużo wody i zrobi Ci się taka leista papka której za nic nie będziesz mógł "nabić". Sam się na takie coś nadziałem i kilo pelletu poszło dla drobnicy :) Jeśli chcesz, podeślę na priv miesięcznik w PDF w którym jest fajny artykuł "Cała prawda o granulatach" zawarte w nim jest też to, jak zrobić pastę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnic jest wiele! Nie chodzi o kształt. Jest pelet w kształcie kulki ( znakomity do zanęcania kobrą ) I są kulki w kształcie walców. Zasadnicza różnica jest taka , że pelet rozmywa się w wodzie po około 8 h a kólka wytrzyma nawet 24h. A pytanie do kolegów : czy ktoś z was używał jako przynęty Frolic ( karma dla psa w krztałcie peletu z dziurką ). Mam zamiar wypróbować na weekend.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś próbowałem podobnej karmy,bardzo szybko się rozpuszczała i wabiła tylko drobnicę;było to w lecie więc woda była jak zupa,na pewno miało to wpływ na szybkie rozpuszczanie.Robiłem też kulki z dodatkiem zmielonej karmy,ale były to czasy odległe i ciężko było o jakiekolwiek kulki proteinowe w sklepie.

Edytowane przez lenox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz uważać z dozowaniem wody, żeby nie rozwodnić za bardzo pelletu bo nie będziesz mógł nim oblepić koszyka do metody, czy sprężyny.

Zrobiłem taką paste kiedyś w domu i z konsystencją nie miałem problemu tylko nie wiem jak takie coś zachowuje się /pracuje/ w wodzie. Nie zdążyłem sprawdzić. :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to frolica to jest seria filmów jak gość łowi na to, podobno nawet z powodzeniem. Nawet pokazuje wiązanie w pończochę tak żeby się nie rozpuszczał za szybko i nie został objadany przez drobnicę. Nie mogę go znaleźć, ale pewnie gdzieś tam jest na Youtube nadal. Co do samej idei to myślę że jest na rynku tyle rodzajów kulek, zapachów że nie ma co sobie i karpiom utrudniać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym że nie ma się co odrazu łamać. Będe łowił z użyciem woreczków PVA więc chyba będe przerzucał co 2-3 h . Głownie to chodzi o cenę . za 1 kg kulek trzeba wydać min 25zł a za frolic 11 zł. Czysta oszczędność! Pozatym nie można bać się eksperymentować ;). Dowiemy się jutro .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie że lepszym rozwiązaniem było by kulać własne kuleczki! Frolic-11zł własne kuleczki (w zależności od komponentów) napewno troszke drożej by wyszło,ale wiesz co masz w kulkach i masz świeże kuleczki:-)) ale...każdy ma wybór:-))

Powodzenia i napisz jak efekty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.