Skocz do zawartości

Karpiówka - ile wyrzucacie?


Rekomendowane odpowiedzi

Hej, chcę sobie zakupić karpiówkę jako ciężka gruntówka, żywcówka na Wisłok. 3.0 lbs to taka standardowa krzywa ugięcia także myślę, że wezmę jedną z tych:

- SENSEI HEAVY CARP 360/3/3.25lbs

- SENSEI ULTRA HEAVY CARP 360/3/3.5lbs

W wadze różnica znaczna 135 g, niewiem jak z wyrzutem. Ogólnie 3.5 lbs to bardzo sztywne wędziska? Ile wyrzucacie takim wędziskiem lub słabszym? Chciałbym czuć rybę na wędzisku, ale też być pewnym przy zarzucaniu zestawu 100-200g. Nigdy nie miałem karpiówki w ręce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak duża firma jaką jest Mikado może sobie pozwolić na taki błąd, jakim jest podawanie parametru "krzywa ugięcia" jako "C.W." inaczej ciężar wyrzutu??? Daj sobie spokój z tymi kijami. Ja swoją przygodę z karpiówkami zacząłem od tego http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/abu-garcia-abu-enticer-pro-carp-g4-a9-p1271-k7107.html z tym, że w wersji o krzywej ugięcia (z ang. T.C.) 3lbs. Najważniejszym czynnikiem jaki miał wpływ przy wyborze tego kija to fakt, że wszystkie przelotki były 3-stopkowe. Masą kija bym się nie sugerował, chyba że masz zamiar łowić na przepływankę przez 5 godzin puszczając swój zestaw wzdłuż brzegu;) Przy tych metodach, o które pytasz z reguły kij leży na podpórkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na początek to zdziwił mnie trochę opis tych wędzisk.

Sensei Heavy Carp

...Wszystkie karpiówki serii Sensei oprócz uzbrojenia w doskonałe komponenty otrzymały klips podtrzymujący żyłkę, nieodzowny przy stosowaniu popularnych kołowrotków bez wolnego biegu szpuli...

Co ma wspólnego klips z podtrzymywaniem żyłki i kołowrotkiem bez wolnego biegu?:rolleyes:

Sensei Ultra Heavy Carp

....Kolejnym zastosowaniem Sensei Ultra Heavy Carp są połowy z wywózką zestawów na duże i bardzo duże odległości, gdzie wykorzystuje się ciężarki minimum 100gramowe aby skutecznie zakotwiczyć zestaw w łowisku...

Co ma wspólnego moc wędziska do wywożenia zestawu?:rolleyes:

@mapet77 ma rację że nijak ma się podawana krzywa ugięcia do C.W.Wędziska karpiowe mają podaną krzywą ugięcia czyli ciężar (w funtach) potrzebny do wygięcia szczytówki pod kątem 90 stopni.Ale dzięki temu możemy w przybliżeniu obliczyć bezpieczną masę zestawu.Na jakiejś stronce znalazłem taką oto tabelę przy czym,podanych wartości nie należy również traktować jako ściśle granicznych,ponieważ im blank bardziej zaawansowany technologicznie tym większe jego zdolności do przeciążeń.Osobiście posiadam kije 3,5 lbs i bez obawy rzucam nimi zestawem z ciężarkiem 140g.

Krzywa ugięcia:

2 lbs do 70 gram

2 i 1/4 lbs do 75g

2 i 1/2 do 85g

2 i 3/4 lbs do 100g

3 lbs do 110g

3 i 1/2 lbs do125

4 lbs do140g

Ogólnie 3.5 lbs to bardzo sztywne wędziska?

To zależy od tego na jakim blanku zostało zrobione wędzisko.Jednym z podstawowych czynników jakim kierujemy się przy wyborze wędki karpiowej ,oprócz wspomnianej już krzywej ugięcia (tak najczęściej opisywane są kije) jest również jego akcja.Jeżeli będziemy znali realną akcję (nie podawaną często mylnie w tanich kijach) oraz krzywą ugięcia to z dużą dozą prawdopodobieństwa będziemy mogli określić jak takie wędzisko będzie się zachowywało podczas wyrzutu jak i holu ryby.Dla tego przed zakupem takiego czy innego kija dobrze mieć je po prostu w ręce i poprzez "naciąganie" za pomocą drugiej osoby ocenić jak zachowuje się blank pod różnym obciążeniem.

Chciałbym czuć rybę na wędzisku, ale też być pewnym przy zarzucaniu zestawu 100-200g. Nigdy nie miałem karpiówki w ręce.

No cóż takie kryteria spełniają kije o akcji progresywnej tylko nie wiem czy znajdziesz kij do 200g wyrzutu ,chyba że "spoody" ale są to przeważnie sztywne kije typowo rzutowe do określonych zadań.Skoro jeszcze nie miałeś karpiówki w ręce to najlepiej odwiedź sklep,pomacaj a nie kupuj w ciemno;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoją przygodę z karpiówkami zacząłem od tego http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/abu-garcia-abu-enticer-pro-carp-g4-a9-p1271-k7107.html z tym, że w wersji o krzywej ugięcia (z ang. T.C.) 3lbs.

Napisz coś więcej o tym wędzisku, bo Abu myślę lepsza marka od Mikado, cena przystępna (za 130 zł można ją dostać) i lekka jak na karpiówkę. Stosujesz ją na rzece, jak pracuje, jakie zestawy nią wyrzucasz?

No cóż takie kryteria spełniają kije o akcji progresywnej tylko nie wiem czy znajdziesz kij do 200g wyrzutu ,chyba że "spoody" ale są to przeważnie sztywne kije typowo rzutowe do określonych zadań.

Wyrzut leszcza 40cm karpiówką 3.5lbs. Widocznie jeśli blank mocny to można sporo machnąć :)

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to nie używałem ciężarka cięższego niż 50gr, ale że łowiłem szczupaki w Irlandii i używałem nieżadko połówek małych makreli (około 150-300gr) no to trochę to wszystko ważyło do kupy. Jednak dystans, na jaki posyłałem taki zestaw nie przekraczał 30-40m. Jednak, jeśli tylko przynętę zmieniłem na małą rybkę wielkości naszej uklei i ciężarek na 100gr, to odległości sięgały 60-70m. Najważniejsze w wyrzucaniu zestawu wędziskiem jest odpowiednie dobranie masy przynęty do możliwości sprzętu. Bo np.: na tę chwilę używam dwóch wędzisk: pierwszy to typowo spławikowy kijek http://www.davistackle.co.uk/home?page=shop.product_details&product_id=575&flypage=flypage.tpl&pop=0 Jest to wędka o krzywej 3lbs i progresywnej akcji, co pozwala mi osiągnąć zestawem gruntowym o masie 100gr odległość około 60-70m (może dalej w przychylnych wiatrach) i drugi kijaszek to Greys Prowla Platinium http://www.gerrysfishing.com/deadbait-rods/new-greys-prowla-platinum-12ft-350lb-heavy-bait-rod-1622-321-.php Ta maszyna ma wiele możliwości: ostatnio na Czarnej Sędziszowskiej posłałem zestaw- 100gr ciężarek plus mała ukleja 10-12cm na odległość około 90-100m. Nie wiem, czy ktoś z uczestników zeszłorocznego zlotu na Cz.S. pamięta jak leciał i leciał ten pocisk ale wiem, że w momencie gdy zestaw wpadł do wody za moimi plecami rozległo się nieśmiałe "łoooo" Jedyny minus osiągnięcia tak dużej odległości to fakt, ze trzeba się nakręcić korbką aby to wszystko z powrotem ściągnąć :D

A co do tych kijaszków Abu to tylko tyle mogę powiedzieć, że rozsądna marka i jakość za rozsądne pieniądze. Do dzisiaj używam tego kija na krótkie wypady do mnie nad Wisłok na sandacza i zestaw jaki montuje to przede wszystkim żyłka o wytrzymałości około 8kg, kołowrotek z wolnym biegiem, oraz ciężarek o masie 80 gr z niewielką uklejką na mocnym karpiowym haczyku nr 2. Jednak w przypadku brania suma powyżej 10kg wiem, że ten zestaw zostałby zdemolowany w kilka sekund.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optymalne obciążenie do rzutu sensejem medium carp bo taki posiadam przy krzywej 3,00 lbs jest 90 no może 100 g. Kijek ten jest według mnie idealną żywcówką bo ma średnią akcje i według mnie wystarczający zapas mocy do wyciągnięcia każdego krokodyla. Jeśli chcesz ją sprawdzić możemy spotkac się nad wodą i tam ją sobie "pomacasz". Maksymalny rzut tą wędką przy młynku okuma dynadrag 50 i żyłce 0,30mm wynosi jakieś +/- na oko 80 m.

Edytowane przez wróg publiczny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optymalne obciążenie do rzutu sensejem medium carp bo taki posiadam przy krzywej 3,00 lbs jest 90 no może 100 g.... Maksymalny rzut tą wędką przy młynku okuma dynadrag 50 i żyłce 0,30mm wynosi jakieś +/- na oko 80 m.

Owszem, może i tak ale trzeba wziąć poprawkę na masę przynęty. jeśli jest to mała ukleja to można zastosować ciężarek 60-70gr, ale jak chcesz założyć karasia 7-10 cm to już musisz zmniejszyć masę ciężarka. Jeśli chcesz łowić na spławik na Wisłoku, który nie jest na tyle szeroki aby osiągać znaczne odległości to Sensei może być wystarczający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...
  • 2 tygodnie później...
W dniu 16.05.2018 o 18:30, rafaello napisał:

Może ktoś polecić kija do spomba średniego,aby rzucać maksymalnie daleko jak to jest tylko możliwe.Trochę strach rzucać prologiciem 3 lbs.Myślę o czymś typu jaxon.

 

Zobacz sobie ofertę kijów Delphin w sklepie Carpmix. Kije tanie a można i dużym spombem miotać :) Lepiej mieć zapas mocy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 16.05.2018 o 18:30, rafaello napisał:

Może ktoś polecić kija do spomba średniego,aby rzucać maksymalnie daleko jak to jest tylko możliwe.Trochę strach rzucać prologiciem 3 lbs.Myślę o czymś typu jaxon.

 

Wędka Daiwa Black Widow Spod 3,90 m 5lbs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.