Skocz do zawartości

Dewastacja rzeczki Osina


ZDZISŁAW CZEKAŁA

Rekomendowane odpowiedzi

To co ludzie robią z tą rzeką (Osiną) to przesada, ja mieszkam w Porębach Kupieńskich i do rzeki mam zaledwie 1,5 km, (mówie o odcinku płynącym przez Budy Głogowskie), to rzeki walone są różne śmiecie, a poza tym na drodze rzeki są stawy hodowlane, które spuszczają co 2 lata, problem jest taki że rzeka jest spuszczana do dna a ryby z niej przechodzą do stawu. A gdy jest co łowić to panowie ze stawów przychodzą z wiatrówką, i czepiają się że łowie na rzece. Dodam że oni zarybiają staw karpiem a ja spininguje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a poza tym na drodze rzeki są stawy hodowlane

Cóż mogę powiedzieć. Woda jest nie tylko dla nas wędkarzy. To, czy stawy są eksploatowane zgodnie z prawem można wyjaśnić podążając do Urzędu Marszalkowskiego.

Urząd ma obowiązek udostępnić (np do zrobienia xero) pozwolenie wodno prawne na pobór wody do stawu. Jeśli pobór jest nadmierny lub całkowity to można:

1. Porozmawiać z właścicielem stawu i pokazując papiery uzmysłowić, że wiesz o niezgodności pozwolenia z praktyką i prosić o przywrócenie stanu prawidłowego.

(jestem realistą i wiem że rzadko uda się porozmawiać, ale warto próbować)

2. Jak nie odniesie skutku wezwać policje zrobić oględziny i dalej w Urzędzie Marszałkowskim żądać przywrócenia właściwego przepływu.

Droga długa ale nie beznadziejna. Myślę że problem związany jest z bezmyślnością ludzi. Nikt z ludzi zmieniających koryta rzek nie zastanawia się nad tym że żyją tam przecież organizmy wodne. Myślę że tak jak "kropla drąży skałę" tak my wędkarze musimy reagować na nieprawidłowości i uświadamiać, pisać, "donosić". Nikt za nas tego nie zrobi. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następna ofiara tej regulacji to Wieloopolka robią dokładnie kanał z niej!!!!!!!!!:mad: Szkoda gadać, trzeba reagować rzek nam ubywa w sensie naturalnych biegów, zamiast tego kanały budują a i tak jak przyjdą wielkie opady to i tak nic nie pomoże w kwestii powodzi, a nawet przyśpieszy gwałtowność tego zjawiska....

DODAM FOTKI Z MOICH OKOLIC, ŻEBY POZYSKAĆ DREWNO TO OSUSZAJĄ NATURALNE LEŚNE ŹRÓDLISKA aby dostać się ciężkim sprzętem .Koszmar !!!!!!!!!!!!!

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janek --> Policja nic tutaj nie da, policja jest u nich bardzo często ale po to aby coś od nich dostać, np. koszyk borówek amerykańskich, a za to policja ich "chroni", dla przykładu : syn właściciela tych stawów w wieku 16 lat miał wypadek na ścigaczu 600, a policja motor przywiozła mu na podwórko a on trafił do szpitala. Nie wiem jak to dokładnie działa ale mi napewno by policja nie załadowała simsona na busa i przywiozła na podwórko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policja nic tutaj nie da, policja jest u nich bardzo często ale po to aby coś od nich dostać

Wim że często tak jest, że jesteśmy bezsilni. Uważam jednak, że jeśli chcemy żeby prawo było przestrzegane to musimy zacząć od siebie.

Napisałem co można zrobić. Trzeba zacząć od stanu prawnego, jeśli nie jest on przestrzegany i nie masz zaufania do policji to próbuj przez Straż Rybacką ,WIOŚ lub bezpośrednio w Urzędzie Marszałkowskim.

Moim zdaniem sprawy trzeba prowadzić do końca, bo inaczej winowajcy się rozbestwią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następna ofiara tej regulacji to Wieloopolka robią dokładnie kanał z niej!

Nie napisałeś kiedy te prace są prowadzone. Jeśli dobrze pamiętam to Wielopolke zasiedlają pstrągi potokowe. Nie wolno prowadzić prac melioracyjnych w okresie ochronnym. Więc jeśli tak jest to rób zdjęcia pracujących ekip , ZO PZW "za łeb" i pogonić do roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Myślę że jest na to inny sposób. Ja nie wieże w uchwały skargi pisemne i ich wielomiesięczne rozpatrywanie, nie wieże w Polski związek emerytów i rencistów której odnogą jest PZW . Proponuję to załatwić w inny sposób - są wśród nas wędkarzy inspektorzy OŚ, UDT i innych instytucji i firm które mogą przeszkadzać takim firmom i dawać do zrozumienia o co chodzi. Zgłaszając takie sprawy stwarzamy komuś tylko więcej pracy - bo zamiast pić kawkę i rozmawiać o dupie maryny musi maila odpisać albo zadzwonić.Nie ma w tym żadnego zaangażowania. Musimy to załatwić we własnym gronie pasjonatów. Gnębić dziadów ile wlezie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Otrzymałem pismo z zarządu melioracji, że sprawdzili (19.12) i wszystko w/g nich jest OK bo rzeka płynie. Oczywiście nie odmówiłem sobie odpowiedzi w której zawarłem wątpliwości czy instytucja, która nie potrafi wyjaśnić stosunkowo prostej rzeczy - są przecież zdjęcia - powinna się zajmować nadzorem nad inwestycją ( i wysłałem do RZGW i Urzędu Marszałkowskiego).

Prowadzę również korespondencję z prawnikiem Towarzystwa na Rzecz Ziemi.

Przysłał mi radę, żeby ichtiolog ZO PZW wycenił straty a ZO wysłał żądanie zapłaty do firmy budującej autostradę. Jeśli nie zapłacą pozostanie droga sądowa.

Przesłałem tę informacje do ZO PZW Rzeszów. Mam nadzieję że koledzy, którzy mają coś do powiedzenia w ZO będą "szturchać" władzę aby wyegzekwować odszkodowanie i przeznaczyć je na zarybienia lub ochronę wód.

Będę oczywiście Was informował, jeśli zaczną wpływać decyzje z RZGW lub Urzędu Marszałkowskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dostałem odpowiedź z RZGW już 3 tygodnie temu. W tonie takim:

Sprawdziliśmy - rzeka płynie więc co się k.. czepiasz.

Powołali się na decyzję środowiskową, która ustala okres ochronny ryb na 1 kwietnia do 15 lipca.

Nie wiem jakie ryby wymagają ochrony akurat w tym okresie, ale podobno podpisał się pod tym ZO PZW Rzeszów.

Poprosiłem ZO PZW (poprzez email i telefon) o udostępnienie tej decyzji środowiskowej i podanie argumentów akurat za takim okresem, ale od 3 tygodni nie doczekałem się odpowiedzi.

Jak macie koledzy jakiekolwiek przełożenie na swoje władze w kołach lub ZO proszę o interwencje.

Pozdawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.