Skocz do zawartości

Karaś srebrzysty


Tomekk

Rekomendowane odpowiedzi

Może nasze forum czytają także włodarze PZW, więc pytanie moje brzmi tak dlaczego karaś i czy karp oraz amur są gatunkami rodzimymi? Jaki był cel w tym żeby przez dziesiątki lat rzucać japońca do wszystkich wód do momentu aż wyprze naszego złotego karasia a potem likwidować japońca. Od kilku lat nie złowiłem innego karasia, co go teraz ma zastąpić. Lekarstwem na chorą karasiem Trzcianę może być sum, znam łowisko (także płytkie) gdzie odpowiednia ilość suma utrzymuje najzdrowszą jaką kiedykolwiek widziałem populację płoci, wzdręgi, okonia i karasia właśnie a łowione sztuki nie mają mniej jak 40 cm. są też ponad 50 cm. Łowisko to powstało przez przyniesienie przez kilka osób kilku gatunków ryb po parę sztuk i NATURALNYM TARLE, tam nie ma chorych ryb, ale nie ma też wielu karpi. A PZW zarybia zapleśniałym karpiem, który nie poszedł przed wigilią i czeka na efekty. Ten karp rozmnoży się się chyba przez pączkowanie z tych właśnie pleśniawek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko dodam ciekawostke, że np w Wielkiej Brytani dokładniej w Szkocji jest tak samo z okoniem, gdy ktoś złowi muśi zabić, nie może wypuścić.

A w Australii z karpiem też nie wolno go wypuszczać.

Przepraszam za post pod własnym. I nie jestem wrogiem karpia ale nadmiar karpia szkodzi wodzie, szczególnie małym akwenom.

Edytowane przez paweł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W ubiegłym roku byłem na spotkaniu z ichtiologiem gdzie między innymi był poruszany temat szkód wyrządzanych przez ryby nierodzime. M.in. powiedziano, że karaś srebrzysty wyciera się z większością naszych ryb: płotką, wzdręgą, leszczem, i oczywiście z karasiem złocistym. Efektem tego jest samiczka karasia srebrzystego. Mieszańce rosną lepiej jak czysty karaś srebrzysty dlatego czasem można trafić nawet 2kg sztuki. Ostatnio widziałem takiego na "naszym" zbiorniku. Aż mi się wierzyć nie chciało że to japoniec. Niestety jest to jednak jakimś kosztem. Kiedyś, zanim wpuszczono srebrzystego, wody stojące aż kipiały od złocistego a chyba nie muszę nikogo przekonywać jaka to piękna ryba. Dlatego nie tylko PZW podjęło tak drastyczne kroki. Oczywiście nie usprawiedliwia to nikogo w stosunku do wyrzucania ryby w krzaki.

Takie zachowanie jest godne potępienia i wg. mnie podchodzi pod inną ustawę podobnie jak nadziewanie żywej ryby na hak.

Jeżeli chcecie wiedzieć dlaczego 80% zarybienia to karp i dlaczego drapieżnika tak mało - nic prostszego. Wystarczy wybrać się na zebranie sprawozdawcze do koła. To właśnie zebrania decydują o jakości zarybienia. Jeżeli udział w nich biorą jedynie karpiarze to taką rybę macie w zbiornikach. Utyskiwanie na władzę którą teoretycznie sami wybieracie oddając swój głos obecnym na zebraniach, świadczy tylko o Waszej ignorancji.

Chcecie zmian to je zróbcie. W przyszłym roku odbędą się zebrania wyborcze. Znakomita okazja. Wystarczy aby 10 zagłosowało na swój projekt a z pewnością przejdzie. Uchwała zebrania musi być wykonana. Chyba że jest ona niezgodna z obowiązującymi przepisami - ale wtedy nie może być uchwałą.

Od paru lat próbuję walczyć o zwiększenie ilości drapieżnika i jego ochronę. Niestety w rozmowie osobistej każdy przyznaje rację ale kiedy przychodzi poprzeć głos oficjalnie to "przyjaciele" odwracają się plecami.

Przykre to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.