Jump to content

Jesienne szczupaki - pomoc


yasiek

Recommended Posts

Witam. Jako, że jestem nowym wędkarzem (pierwszy rok) więc mam do was kilka pytań.

Czasu na łowienie ostatnio niemam, więc chcę go sporzytkować jak najlepiej. Niby do jesieni jeszcze chwila, ale tydzień odpada, potem tydzień i do nowej szkoły więc czasu też będzie mało, nim się obejrzę już jesień(po dzisiejszej pogodzie można już powiedzieć, że jesień idzie. Będę głównie łowił na Lipiu, więc jak ktoś zna zbiornik to może mi pomóc(nie chodzi mi tu o info typu jaki kolor,jaki killer itp. każdy chce to dla siebie zostawić.)

Kilka pytań:

Jakiego rozmiaru prznęty na taki stojący zbiornik by były dobre?

Czy żyłka ma jakieś większe znaczenie przy łowiniu szczupaka(gdrubość, czy nie przeszkadza)

Czy łowienie na trupka wchodzi w grę?

Możecie więcej napisać, jeśli o czymś ważnym zapomniałem, tydzień mnie nie będzie więc możecie się rozpisać :D

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli zamierzasz łowić na spining polecam prowadzić przynęty wolno z przerwami. Z przynęt sprawdzały mi się gumy w naturalnych kolorach i wobki do najlepszych z nich zaliczam salmiaki skinnera, nieśmiertelnego slidera, pike i executora, oraz dorado invaidera. Wszystkie przynęty w rozmiarze 7-15 cm, lub nawet więcej i powinny one imitować płoć lub wzdręgę. Co do linki to polecam pletkę o średnicy +/- 0,15 mm lub żyłkę 0,25- 0,30 mm, z zbyt cienkimi linkami nie ma co przesadzać bo szczupłe potrafią naprawdę nieźle przetestować sprzęt. Trupek to metoda raczej na sandacze których na Lipiu nie brakuje, ale zębaty nie pogardzi martwą rybką, lepszy będzie żywiec jednak nie jestem zwolennikiem tej metody i nikłe mam w niej doświadczenie.

Jeśli chodzi o łowne miejsca to należy obłowić każde wchodzące choć trochę dalej od brzegu trzcinowisko i kępy rdestnic które rosną wzdłuż grobli miedzy zbiornikami, tam oprócz szczupłych nie brakuje pokaźnych okoni i od czasu do czasu trafi się bolek.

Link to comment
Share on other sites

Czy łowienie na trupka wchodzi w grę?

Jeśli chodzi o mnie to już dawno, bo około 6-ciu lat nie łowię szczupaka inną metodą niż trupek, tylko musi być odpowiednich rozmiarów - 15cm płoć to minimum na jesiennego esoxa. Co do miejsca połowu to jestem zwolennikiem łowienia ryb w rzece, gdyż daje nam to możliwość spotkania z każdej wielkości rybą danego gatunku. Na zbiornikach zamkniętych różnie z tym bywa-są tam wprowadzane materiały zarybieniowe praktycznie tej samej wielkości i możesz mieć problem ze złowieniem czegoś ponadprzeciętnego wymiarowo. Chociaż są od tego odstępstwa, dawno już słyszałem o wielkich szczupakach na Lipiu.

Link to comment
Share on other sites

Jak już napisałem nie mam obycia z gruntowym połowem szczupaków, i nie przypuszczałem że trupek może być skuteczny na te ryby, no cóż wędkarstwo ma ten swój urok że nigdy nie można powiedzieć że zna się wszystkie tajniki tego hobby, zawsze znajdzie się jakaś nowinka lub jakieś powiedzmy że niby nietypowe zachowanie ryb.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy