Skocz do zawartości

Osęka - czy używanie jest legalne?


kafel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zamierzam zamienić do połowu szczupaków podbierak na osękę, jednak mam dylemat czy to legalne. Sprawdzałem inne fora a w regulaminie doczytać nie mogę. Pojawiają się sprzeczne informację. Ponoć używanie jakiś agrafek spiningowych jest zabronione, co to jest? czym to się różni od osęki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zamierzam zamienić do połowu szczupaków podbierak na osękę, jednak mam dylemat czy to legalne. Sprawdzałem inne fora a w regulaminie doczytać nie mogę. Pojawiają się sprzeczne informację. Ponoć używanie jakiś agrafek spiningowych jest zabronione, co to jest? czym to się różni od osęki?

Agrafka - chyba w sensie przetrzymywania złowionych ryb, przypiętych za pysk.

Jeżeli chodzi o osękę, to nie wiem czy jest legalna - pytanie czy jest etyczna? Są różne zdania. Na pewno jeżeli już, to z ostrzem zabezpieczonym kulką. Poza tym, jest to podnoszenie ryb za łeb, więc im większa ryba tym większe ryzyko uszkodzenia jej kręgosłupa.

pzdr,

LJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osęka jest legalna, tak samo jak podbierak. Używanie jej przez mało wprawionego wędkarza może rybie wyrządzić krzywdę uszkadzając jej skrzela, co w późniejszym przypadku zamiaru uwolnienia jej może mieć duże znaczenie. Tak samo podbierak wyrządza szkodę bo pozbawia rybę warstwy ochronnej tzw. śluzu co powoduje ryzyko załapania pasożytów bądź infekcji. Dlatego polecam ci zacisk sprężynowy do podbierania dużych ryb za pysk, wyrawnie użyty nigdy nie zrobi rybie krzywdy. Dodatkowy plus takiego zacisku to znajdująca się w rękojeści miarka oraz waga. Osobiście większośc ryb podbieram ręką, ale zawsze na wszelki wypadek w plecaku mam "podbierak" zaciskowy-sprężynowy. Jest on lekki, wygodny, nieduży. Sporo producentów nw rynku proponuje takowe wyroby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.