Skocz do zawartości

Komplet.


dzidowski

Rekomendowane odpowiedzi

To już pewnie zależy od indywidualnych preferencji i możliwe metod łowienia. Osobiście nie przepadam jak wędka z kołowrotkiem ma środek ciężkości przesunięty od stopki o więcej niż 10-11cm(przed chwilą sprawdziłem na wędce którą mi się dobrze łowi). Też nie najlepiej(moim zdaniem) jak wędka jest przeważona do tyłu czyli wyważenie wypada zbyt blisko stopki kołowrotka, ale to też może być indywidualne- mam kolegę który tak musi mieć wyważony zestaw żeby cały czas nie narzekał na rybach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze.Ale co znaczy dobrze wyważony?

Kolego najprościej byłoby powiedzieć to taki którym dasz rade śmigać cały dzień.Tu właściwie mógłbym skończyć, ale pewnie zapytałbyś ponownie.Rozkładając to na takie proste słowa.Wyobraź sobie drobny kijek np do 10 gr do którego zapinasz młynek rzędu 4000,czyli baaardzo duży i bardzo ciężki.Lub na odwrót kołowrotek do metody pod lodowej do ciężkiego spinningu.Pewnie pomyślałbyś że coś tu nie pasuje:cool:,i już nie chodzi o wygląd zewnętrzny ale np o odrzucie w ręce.Przy wspomnianych zestawach przy wyrzutach czułbyś np że szczytówka wędki ciągnie cię ciągle do dołu,lub na odwrót,że ciągle lekką wędkę z lekką przynętą coś ci blokuje i ciągnie w dół na poziomie nadgarstka.Czyli musisz tak dobrać kołowrotek do wędki aby waga się równoważyła.Jest np sposób aby położyć wędkę na palcu na poziomie oczka do chwytania przynęt i zobaczysz w którą stronę się przekręci:)

Oczywiście trzeba brać pod uwagę np wyważenie Dolnika które posiadają niektóre wędki.Poza tym nie do końca to działa i w najlepszym wypadku lepiej aby delikatnie opadała wędka w stronę szczytówki,gdyż zawsze sobie wspierasz ja na łokciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo liczy się nie tyle masa zestawu, co jego moment bezwładności (w zasadzie machnięcia - ang. swingweight). Podaje trochę podbudowy naukowej i kalkulator do obliczeń. :D To link ze strony muchowej, ale dotyczy w zasadzie wszystkich wędek i innego sprzętu sportowego, którym się robi wymachy - rakiet , kijów itp.

Z praktyki muchowej - łowiłem przez jakiś czas na wędkę 3/4 znanej firmy, serii szeroko używanej, ale zdecydowanie nie topowej. Kij jak kij, myślałem, aż dobrałem do niego dedykowany kołowrotek.... fjiiiuuuuuuu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.