Skocz do zawartości

Aparat fotograficzny dla wędkarza


krs

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Panowie proszę o pomoc w sprawie tego aparaciku a jak nie to doradźcie radą ...

Co kupić tak max 1500 zł ale dobrze żeby było mniej,nie duże gabaryty.

Nie ukrywam że chciałbym kupić aparat który będzie miał taką funkcję- główny kadr ostry a reszta z tyłu w miarę możliwości zamazana.Dodam ,że jestem totalnym amatorem ale na takiej funkcji mi najbardziej zależy +mały rozmiar i jakieś wymienne obiektywy do rozpoczęcia zabawy z fotografią.

Najbardziej mi zależy właśnie na tym panasoniku post wyżej,ale prosił bym bardziej wtajemniczonych o poradę w sprawie tego lumixa czy warto...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak trochę od końca zacznę, a mianowicie od tej ostrości i rozmycia. To tz "głębia ostrości" - najłatwiej uzyskać ją przy dużych wartościach przysłony np. bardziej rozmyte będzie tło przy przysłonie f-3,5 niż przy f-6,3 (przy założeniu że nie zmienia się odległość i ogniskowa). Najlepsze rezultaty osiąga się przy jeszcze większych wartościach: 1,4; 1,8; 2,0 czy 2,8. Obiektyw w tym Panasonicu ma największy otwór przysłony f-3,5 i tylko przy najkrótszej ogniskowej 14mm (odpowiednik zdaje się 18mm formatu małoobrazkowego) - czyli przy szerokim kącie widzenia. Portreciki z ostrym planem głównym i rozmytym tłem lepiej robić przy dłuższych ogniskowych odpowiadających 50mm, 85mm itp formatu małej klatki.

Lepszym wyjściem było by chyba kupno samego korpusu, a do tego obiektyw z jak najmniejszym "f" (a najlepiej stałym). Ewentualnie poszukać coś podobnego z innej stajni: Olympus PEN, Sony NEX czy Samsung; z jaśniejszym obiektywem w zestawie.

Na stronce Optyczne.pl - testy aparatów, testy obiektywów, testy lornetek, inne testy, aparaty cyfrowe, obiektywy, lornetki, artykuły, nowości, aktualności, opinie, komentarze, poradniki, rankingi - Optyczne.pl są testy aparatów, obiektywów i akcesoriów. Akurat tego Panasonica jeszcze nie opracowali, a ja w ręce nie miałem więc mogę tylko teoretycznie podpowiedzieć co nieco ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie proszę o pomoc w sprawie tego aparaciku a jak nie to doradźcie radą ...

Co kupić tak max 1500 zł ale dobrze żeby było mniej,nie duże gabaryty.

Jeśli Ci się podoba ten aparat, to kupuj - będziesz zadowolony. Do niego proponowałbym dokupić obiektyw stałoogniskowy Olympus mZuiko 45mm/1.8 (jest dość drogi, ale znakomity - posiadam go wraz z Olkiem E-PL5 i nie żałuję zakupu) np. do portretów z małą głębią ostrości. Alternatywnie możesz dokupić znacznie tańszy manualny obiektyw stałoogniskowy (tzw. 'stałkę') np. systemu M42 (manualny) o ogniskowej ok. 50mm i przesłonie 1.8 (lub 1.4 - droższy) plus przejściówkę M42 ->mikro 4/3 (w tym Panasoniku jest mocowanie Mikro 4/3) - ale wtedy nie działa AF (autofokus) i ostrość oraz przysłonę ustawiasz ręcznie pierścieniami na obiektywie.

Podsumowując:

- Panasonic Lumix GF5 + 'kit' 14-42 -> uniwersalny mały aparat na codzienne wycieczki wędkarskie z praktycznym obiektywem (ale super-małej głębi ostrości, czyli dużego rozmycia tła, nim nie uzyskasz)

- Panasonic Lumix GF5 + 'kit' 14-42 + stałka 45mm/1.8 -> aparat na spacery + dobra 'portretówka' (do zdjęć portretowych ze znacznym rozmyciem tła (przy przysłonie 1.8...2.5)

- Panasonic Lumix GF5 + 'kit' 14-42 + stałka M42 50/1.8 + adapter M42/m43 -> j.w., ale brak automatyki dla obiektywu M42 (ostrość i przysłona ustawiane ręcznie)

- zamiast Panasonica może być Olympus PEN (np. E-PL5 lub starszy i znacznie tańszy E-PL1) - zyskujesz dodatkowo stabilizację drgań w korpusie (a więc każde szkło, nawet M42, będzie "stabilizowane")

- jasny kompakt (np. Panasonic LX-5 czy Olympus XZ-1) - mniejszy gabarytowo ale i mniejsze rozmycie tła (bo mniejsza w nim matryca...)

Pozdrawiam, Alex

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kroku, miałem kiedyś podobne dylematy jak Ty. Powiem krótko, jeżeli tak bardzo ważne są dla Ciebie artystyczne zdjęcia pięknych okazów jakie łowisz na O.S, to dysponując ok. 5000 pln uzyskasz to co chcesz...ale po co...?

Mam sprzęt o podobnej wartości, ale nie zabieram go nad wodę, bo na takie wyprawy wystarcza mi "małpa". Nad wodą jak dla mnie ważne są inne rzeczy. Wybór oczywiście należy do Ciebie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oktawian,kroku będzie kombinował.Dzięki za telefon i cenne rady ale Cie nie posłucham .

Ostatnie pytanie ,który aparat ?????Chodzi mi o lepszą jakość zdjęć i więcej zabawek .

Tu właśnie pytanie kieruje do Aleximov,zauważyłem właśie że podałeś w swoim poście informacje o Olimpusie-właśnie siedzie na necie i czytam ...

Zasadnicze pytanie

Panasonic Lumix GF5

PANASONIC GF5K 14-42 SKLEP GWARANCJA WROCŁAW (3545427735) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

Czy Olympus Pen E-PL3

Zauważyłem ,że ten olek ma regulację głębi ostrości to może to o co mi chodzi ..

OLYMPUS PEN E-PL3+14-42mm M.ZUIKO GWARANCJA NOWY (3555806224) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

Prosił bym Was jeszcze o pomoc :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście z tych dwóch wybrałbym Olka, ze względu na stabilizację drgań w korpusie, odchylany ekran i złącze pod zewnętrzną lampę błyskową ('gorąca stopka') oraz więcej filtrów tematycznych i artystycznych - Panas w zamian ma dotykowy ekran (ale nieodchylany) i wbudowaną małą lampkę błyskową (ale bez złącza). Porównanie parametrów nasz tu: Porównanie aparatów - Optyczne.pl

Oba aparaty mają matrycę tej samej wielkości, a więc głębia ostrości (rozmycie tła) będzie takie samo przy tym samym obiektywie, tak więc tu będzie decydował obiektyw a nie aparat. Najlepiej byłoby, abyś wziął oba aparaty do ręki i zobaczył, który z nich lepiej leży Ci w dłoni (wygodniej) i którym lepiej Ci się operuje (przyciski, menu, ekran...).

Co do obiektywów: na początek kupiłbym aparat z 'kitem' (14-42mm), potem dokupił 'portretówkę' (45mm/1.8) i ewentualnie teleobiektyw (40-150mm) i resztę akcesoriów (dobry statyw, mocniejszą lampę błyskową, filtry na obiektywy, ...) - w zależności, co i jak będziesz chciał fotografować...

Pozdrawiam, Alex

PS> Rozważ też nowszy model Olka (E-PL5) - jest droższy, ale i lepszy (lepsza matryca, większy zakres ISO, ekran dotykowy i odchylany, ...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja polecę Nex'a 5 z obiektywem 16-50. Większa matryca niż Olympus szybko się zwraca w każdym aspekcie fotografowania. Obiektyw może królem nie jest ale na tle tych wszystkich kitów jest ok a rozmiar powala (cały zestaw spokojnie mieści się do kieszeni)

No i filmik można siepnąć ładny, tu jakiś przykłądowy z YT :

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Idealne aparaty dla wędkarza, może nie są wodoszczelne, ale za to niezwykle kompaktowe, mieszczą się w kieszeni spodni czy koszuli, największą zaletą jest matryca APS-C taka jak w amatorskich lustrzankach. Gdyby tak cena była o połowę niższa :D Mowa o aparatach Ricoh GR i Nikon Coolpix A:

Test Ricoh GR - Wstęp - Test aparatu - Optyczne.pl

Test Nikon Coolpix A - Wstęp - Test aparatu - Optyczne.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto jeszcze wspomnieć o Fuji X100/X100s, też bardzo ciekawy sprzęt.

Fotopolis.pl: Fujifilm X100s - test

Matryca APS-C jak w lustrzance, kompaktowy rozmiar, bardzo dobrej jakości obiektyw (ekw. 35mm), styl retro nie każdemu może się podobać, mi niekoniecznie pasuje ale fotki jakę z tego aparaciku wychodzą są naprawdę świetne. Chętnie bym wymienił wszystkie moje rupiecie fotograficzne na ten jeden aparat, nawet mi nie przeszkadza że obiektywem jest stałka a nie zoom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka tygodni temu przekopałem ofertę aparatów foto w segmencie tzw. "zaawansowanych kompaktów". Wybrałem Olympusa XZ-2. To może nie w 100% ta sama półka co RICOH czy Coolpix A ale mimo to jestem mega zadowolony z tego sprzętu. Ma mnóstwo manualnych ustawień, dobry obiektyw ... itd.

Test apartu - optyczne.pl

Aparat jest już na rynku od 2012 więc jego obecna cena jest bardzo atrakcyjna w stosunku do możliwości.

Jeśli ktoś nie ma ochoty na zabawę w wymienne szkła a zależy mu na dobrej jakości to ten aparat jest odpowiedni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.