Skocz do zawartości

Jak odróznić klenia a jazia


grzegorz123

Rekomendowane odpowiedzi

Bardziej doświadczeni wędkarze "odruchowo" rozróżniają te gatunki po "ogólnym wyglądzie", zdaje mi się, że częściej jest problem z rozróżnieniem małego klenia od jelca i dużej płoci od jazia :).

Prawda jest taka, że jak zapytalibyście większość z ludzi nad wodą o dokładne podanie cech różnicujących gatunki to z odpowiedziami byłoby różnie....

Najprościej:

Kształt ciała - kleń jest tylko trochę ścieśniony bocznie, kształt ciała jest raczej walcowaty, gruby, torpedowaty :D, jaź jest bardziej wygrzbiecony i ścieśniony - ale to jest cecha bardzo zmienna i zależna od środowiska

Pysk - u klenia jest większy (potrafi przecież łyknąć), u jazia mniejszy i skierowany bardziej w górę - jak wyżej

Płetwa odbytowa - u klenia lekko wypukła, u jazia lekko wklęsła - czyli podobnie jak u jelca

Płetwa ogonowa - u klenia ciemna na krawędzi - to pozwala poznać klenie obserwowane w wodzie - mniej albo bardziej

Zakresy liczby łusek w l.l. pod nią oraz nad nią, a także promieni twardych i miękkich we wszystkich płetwach w zasadzie się pokrywają.

Oczywiście normalną rzeczą są hybrydy między tymi dwoma gatunkami i wtedy nie ma mądrych, im cieplejsza i bardziej zasyfiona woda tym takich osobników może być więcej.

Edytowane przez LuJu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Kolega ostro pojechal i to w pierwszym poscie ;) Czyzby mlodszy braciszek z braku "passow" zarejestrowal nowe konto? Jak tez dzieci szybko sie ucza :P

No a wracajac do tematu to Kolego @grzegorz123 ja tez kiedys sie nad tym zastanawialem i dam Ci jedna wskazowke. Idz nad wode i smigaj... smigaj duzo i low ryby. Gwarantuje Ci ze jak juz zlowisz jazia to nie bedziesz mial watpliwosci. To tak jak ploc i leszcz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja natomiast mogę powiedzieć Ci jak w bardzo prosty sposób odróżnić samca od samiczki.

Co ważne, działa to we wszystkich gatunkach.Otóż, sypiesz zanęte do wody i obserwujesz,jesli podpłynie

i będzie jadł to napewno samiec ,a jeżeli zobaczysz że będzie jadła to na 100% samiczka:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza cecha jaka odróżnia te dwie ryby, to budowa płetwy odbytowej. Jaź ma płetwę o kształcie "trójkąta" a kleń "prostokąta". Po tym bardzo łatwo odróżnisz klenia od jazia. Wklejam link do artykułu w którym są pokazane oba gatunki i dosyć wyraźnie widać różnice między nimi. [Artykuł] Wiosenne Jazie I Klenie ? Czyli Nauki Pod Okiem Mistrza - Artykuły - jerkbait.pl - spinning, baitcasting, flyfishing

Artykuł zmieszczony na innym forum, ale może nie będzie problemu z tym, żeby go tutaj umieścić.

Pomijając aspekt autoreklamy producenta woblerów, który napisał ten artykuł, to informacje w nim zawarte mogą się komuś przydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również mam pytanie : Jakim cudem zdałeś egzamin na kartę wędkarską?

Hehe, dobry dowcip, płacisz - masz, sam do pewnego czasu nie odróżniałem, pochodząc z pólnocy-suwalszczyzna - do póki nie złowiłem -tutaj- biała tarnowska - i jakoś mi do płotki nie podchodziło - więc kleń - a jazia jeszcze nie złowiłem/widziałem, nie wspominając o brzanie i śwince, więc trochę zrozumienia, nie wszyscy sa omnibusami;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre to z tymi oczami :beer:

i ja również sadze ze trzeba ciut wyrozumiałości, ja po swoim zdaniu karty (zdaniu bo wtedy jeszcze się zdawało ;) ) tez miałem problemy z odróżnianiem niektórych rybek:D

Mam pytanie do @rapala, bo sądzę że jest dobry w karpiowaniu - jak odróżnić malutkiego karpia (oczywiście sazana, jak jeszcze nie są zauważalne wąsy) od karasia? ...... przyznam się ze nie wiem :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kleń - duża morda, ale boleń też duża morda. Boleń nie ma czerwonych płetw, ale płoc ma- nie wspomnę o wzdrędze. Jelec garb na nosie, ale certa też, tylko certa bardziej garbata. Płoc (nie wybija mi "ci" na klawiaturze) jaka jest każdy widzi.Co kolwiek innego, to może by kleń, jaź,jelec, certa, świnka, słonecznica, czebaczek amurski lub inne dziwo. Najprościej to zobaczc odróżnic a potem sobie przypomniec i porównac. Ja rozpoznaję jeszcze w wodzie. Pozdrawiam

ps "ci" mi nie wybija, a dowiadczenie przychodzi z czasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.