Skocz do zawartości

Łowienie ryb metodą angielską Method Feeder


Rekomendowane odpowiedzi

.... Co do przyponów to nie możesz zakładać dłuższych niż koszyk do metody i oczywiście możesz zaczynać łowienie od koszyków 20 gramowych jeśli masz podejrzenie że dno jest muliste.

pzdr.

A dlaczegoż to nie można zakładać dłuższych ??? ostatnio stosuję o długości 12 - 15 cm , a efekty ? hmm - nie będę się chwalił ale niektórzy wiedzą, przygotowane mam przypony 20 cm ale grypa w środku lata uglebiła mnie w domu więc sprawdzenie skuteczności troszkę się odwlecze. Co do sprawdzenia twardości dna oraz co na nim zalega można użyć zwykłego ciężarka od 20 gram wzwyż. Zakładasz np 20 gram ciężarek zarzucasz i na luźnej żyłce pozwalasz żeby opadł. Następnie układasz wędkę równolegle do żyłki czyli szczytówka powinna wskazywać miejsce gdzie spadł ciężarek i ręką zaczynasz wybierać żyłkę do siebie np. po 2-3 metry, ważny jest moment w którym ruszysz ciężarek z dna , jak jest muł lub miękkie gliniaste dno to ciężarek który opadał na luźnej żyłce pewno wbił się w dno co doskonale wyczujesz jako przytrzymanie ołowiu podczas pierwszego wybierania żyłki, jeżeli oporu nie będzie lub będzie mały to dno mamy twarde, w dalszym etapie ściągania również będziesz wyczuwał jakie jest dno i co na nim zalega. Najlepiej jest wykonać kilka rzutów w wybrane miejsce , zwiększając masę ciężarka do np. 60 gr lub więcej a nawet zrobić to samo pustym nieobciążonym koszykiem do Metody. Nie trzeba w ten sposób ściągać ciężarka aż pod same nogi , nas interesuje pole o średnicy około powiedzmy 4 - 8 m tam gdzie będziemy łowić, czyli ściągamy ręcznie kilka razy żyłkę nawijając ją po każdym ściąganiu na kołowrotek. Dlaczego ręcznie a nie kołowrotkiem bo tak lepiej czujemy co jest na dnie. Dobór koszyczka został już opisany we wcześniejszych postach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że warto próbować. Tam gdzie łowię jest taka ilość mułu że wyciągając cieżarek 50g trzeba się siłować:D Testowałem tam rożne metody i właśnie method feeder okazał się strzałem w dziesiątkę.

Również łowię na bardzo mulistym dnie.

W niektórych miejscach jest twardo ale ciężko na to trafić więc zestaw zawsze leży w mule ale właśnie na metodę osiągam tam najlepsze wyniki.

W dniu wczorajszym na 8 łowiących tylko ja miałem brania na kulki co zaowocowało trzema karpiami 2-3kg.

Do koszyczka nie stosuję żadnego pelletu tylko zwykłą zanętę. Przypon ok. 150 mm z plecionki 0,08 mm z quickstopem korum.

Tego osławionego Robin Reda którego testuje od dwóch tygodni ryby olewają-przegrywa nawet ze zwykłą kukurydzą.

Pozdrawiam

Edytowane przez marek118
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ratunku koledzy. mam problem z namoczeniem pelletu mianowicie u mnie w sklepach dostać pellet jaki stosujecie to jak 6 w totka wiec kupiłem jakiś bez nazwy i gramatury na oko jakieś 2-3mm i teraz problem jeden moczyłem przez 3 minuty wyszła jakaś papka tak klejąca ze nawet od formy się nie odkleja a jak już się uda to po wrzuceniu do wody może leżeć godzinę i nawet kawałek się nie odklei wiec przemoczyłem. Drugi zaś moczyłem 2 minuty papka się nie zrobiła jest nadal twardy formuje się lepiej ale po wrzuceniu do wody to samo zero reakcji. Robię cos źle czy po prostu pellet jakiś nienadający się?

Edytowane przez damian8324
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dawno tu nie pisałem dlatego że próbowałem chociaż w trochę opanować ta metodę bo na początku niestety efekty były słabe. Teraz jest już dużo lepiej :D Na ostatnich wypadach kombinowałem i próbowałem różnej techniki, zanęt i pelletów. Zauważyłem że najwięcej efektów miałem gdy mieszałem pellet z zanętą w proporcjach 50/50. Dużo brań miałem na pellet robin red z dynamite baits. Rybek trochę połapałem, najwięcej karpików ok 25-35cm (nie duże ale tam gdzie łapię bardzo rzadko spotkać większego) również złapałem 3 liny dwa po 30cm i jednego ok 35cm oraz jednego jazia 1,3kg :D Na metodę również skusiło się kilka ładnych płoci oraz krąpi. Ogólnie jestem bardzo zadowolony z metody. ::)

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczegoż to nie można zakładać dłuższych ??? ostatnio stosuję o długości 12 - 15 cm

Zapomniałeś kolego dodać, że dajesz malutki ciężarek na przyponie, 2-3 cm przed haczykiem, a przynajmniej tak mi się rzuciło w oczy jak kiedyś widziałem fotki przyponów, które stosowałeś. W przypadku przynęt pływających efekt jest taki, że niezależnie od długości przyponu i tak przynęta pływająca unosi się nad dnem owe 2-3 cm za sprawą malutkiego ciężarka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałeś kolego dodać, że dajesz malutki ciężarek na przyponie, 2-3 cm przed haczykiem, ..........

Małą ołowianą śrucinę daję tylko w przypadku przynęt pływających, natomiast w przypadku tonących nigdy takiej śruciny nie daję, niezależnie czy przypon będzie miał 10 czy nawet 20 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małą ołowianą śrucinę daję tylko w przypadku przynęt pływających, natomiast w przypadku tonących nigdy takiej śruciny nie daję, niezależnie czy przypon będzie miał 10 czy nawet 20 cm

No i jest to jak najbardziej logiczne, bo wysokość prezentacji w przypadku przynęty tonącej będzie taka sama, niezależnie od długości przyponu czy 10 czy 20 cm. A mianowicie będzie się ona znajdowała na dnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich !!

Na wstępie chciałem wszystkim podziękować za rady .Nareszcie połowiłem na metodę fakt że same leszcze ale na grubo :P Co było powodem moich nie powodzeń ot co MUŁ .Dzięki fish za rady z tym ciężarkiem. Wybadałem co i jak na dnie i się zaczeło padło z 15 leszczy takich do 50 cm 3 h łowienia:)Pozostaje z metodą na stałe :)Nawet nie popsuł mi dnia mandat za prędkość w wysokośći 100 zł i 4 pkt ale to nie ważne ,ważne że metoda działa :)

pozdrawiam wszystkich forumowiczów i jeszcze raz dziękuję za dobre rady:):beer::beer::beer::beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ratunku koledzy. mam problem z namoczeniem pelletu mianowicie u mnie w sklepach dostać pellet jaki stosujecie to jak 6 w totka wiec kupiłem jakiś bez nazwy i gramatury na oko jakieś 2-3mm i teraz problem jeden moczyłem przez 3 minuty wyszła jakaś papka tak klejąca ze nawet od formy się nie odkleja a jak już się uda to po wrzuceniu do wody może leżeć godzinę i nawet kawałek się nie odklei wiec przemoczyłem. Drugi zaś moczyłem 2 minuty papka się nie zrobiła jest nadal twardy formuje się lepiej ale po wrzuceniu do wody to samo zero reakcji. Robię cos źle czy po prostu pellet jakiś nienadający się?

Pellet pewnie dobry ;p ja swoje pellety namaczam 15 sec i odstawiam na jakiś czas sam musisz przetestowac ,ale 2 czy 3 minuty przy takim drobnym pellecie to raczej pomyłka .Skróć czas namaczania do minimum kombinuj :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z nielicznych filmów o Method feeder które mogę polecić jako instruktażowe, autor wykorzystuje sprzęt Trabucco , Drennan i zanęty Lorpio, szkoda tylko że pokazano użycia Quiskstopów Drennana, w pewnych kwestiach mam ciut odmienne zdanie ale to czasami zależy od specyfiki łowiska

Karp na method feeder, cz.1 - YouTube

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam !!!

Mam pytanie jaki haczyk stosować do pelletów 12mm.Używam nr 10 ale dużo pustych brań zwiekszyć rozmiar ?

Do pelletów 8-10 mm i kukurydzy używam haczyków nr.10, do pelletów 12mm haczyków nr.8, do pelletów 14-15 mm haczyków nr.6. Oczywiście sztywno nie trzymam się tej zasady ale w większości przypadków tak to właśnie wygląda. Pamiętać jeszcze należy o tym że taki sam haczyk np. Curv Shank nr. 10 ESP jest mniejszy niż praktycznie taki sam nr. 10 KORDY.

Edytowane przez fish007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Zooma mam dokładnie tę co na zdjęciu czyli miodowe.Pojedyncze brania ale jak założyłem do niego kulkę TB pup up truskawkę to zdecydowanie więcej brań było...(pracuję nad zestawem końcowym bo coś mi nie pasuję) także tyle mogę na razie o zoomie napisać.Połamania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.