Skocz do zawartości

Łowienie ryb metodą angielską Method Feeder


Rekomendowane odpowiedzi

Powoli dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze więc czas na mały remanent w komórce na pierwszy rzut poszły zanęty, sporo pozostało z ubiegłego roku sporo dokupiłem okazyjnie na wyprzedażach w zimie, a znając życie co nieco dokupię na Karp Festiwal w Zabrzu / będę 7.03,2015 w sobotę /. Przedstawione na fotkach dwa koszyki to około 35 kg zanęt, pelletów i crushpelletów a to nie wszystko z komórki. Na to łowię i na co mam najlepsze wyniki, ci którzy mnie znają wiedzą że to nie żadna ściema. Jak porobię fotki to wrzucę na forum z małym komentarzem - co, jak i dlaczego.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Edytowane przez fish007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw przynęt które najczęściej zabieram na łowisko, nawet te nieznane mi łowisko, myślę że fotka powie wszystko i nie trzeba komentarza , na razie nie trzeba :).

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować .

Edytowane przez fish007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minął kolejny rok, kolejne doświadczenia pozwalają skuteczniej łowić. Nowością dla mnie w ubiegłym roku były Crushpellety Lorpio – Green Betaina, Red Halibut i Black Halibut.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Jak używałem ? przede wszystkim jako dodatek do pelletów i zanęt, w ilości 5-15 % objętości suchej zanęty, fajnie skleja zanętę i pellet ale to nie jest klej i jako takiego go nie używam, rozdrobniony pellet jest za to świetnym dodatkiem wabiącym, szybko oddaje aromat, działa jako dopalacz zanęty. Nie zawsze go stosuję przy bardzo dobrych braniach jest zbędny .

Pisałem o jego właściwościach klejących ale nie są one aż tak wielkie, jeżeli ktoś potrzebuje kleju do zanęty, to polecam gotowe które można kupić w każdym sklepie, ja jednak nie stosuję takich klejów , jeżeli już muszę coś dosypać to mielone w młynku do kawy płatki owsiane, ostrożnie bo można przedobrzyć a nam zależy na szybkiej pracy zanęty w koszyku. Do klejenia pelletu polecono mi Horlcks – angielski napój zbożowy.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Klei OK. ale u nas słabo dostępny a nie widzę większej różnicy kiedy stosuję mielone płatki owsiane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema , niedawno zakupiłem cały sprzęt do metody i mam takie małe pytanko . Czy do koszyka do metody mogę dawać zwykłą zanęte czy to musi być tylko drobniutki pellet lub specjalna zanęta do metody ( method mix ) ?

Tak do koszyka można dać zwykłą zanętę ale nie każdą. Na kilka z nich łowię dzisiaj z dużym powodzeniem. Istotą Metody jest podanie zanęty i zatopionej w niej przynęcie w miejsce żerowania ryb. Zanęta powinna być na tyle tylko spójna i klejąca żeby wytrzymać rzut wędziskiem, uderzenie o wodę i powinna w całości opaść na dno w miejscu gdzie zamierzamy łowić ryby. Po opadnięciu na dno musi ona jak najszybciej zacząć pracować i uwolnić przynętę. Najlepsze zanęty potrafią to zrobić w około 30 – max 60 sekund / Baittech , Sonubaits / , łowiąc na Baittecha miałem brania i skuteczne zacięcia już na etapie zatapiania żyłki na łowisku1,5m głębokości i odległości rzutu około 50m. Są to zanęty przystosowane specjalnie do Metody tzw. Method Mixy , nie mylić ze Stick Mixami które służą do innego nęcenia i do Metody się nie nadają. Kiedy otworzymy oryginalne opakowanie Baittecha lub Sonubaitsa zauważymy że zanęty te posiadają bardzo drobne i różnorodne składniki ale tak dobrane że zanęta świetnie i szybko pracuje a zarazem stosunkowo dobrze się klei . Nieraz już kupowałem zanęty typu Method Mix innych firm i zawsze trzeba je było poprawiać. Pytanie jednak na początku było inne - czy do koszyka można dać zwykłą zanętę ??? Tak można i tutaj opiszę te które ja stosowałem i to z powodzeniem .

Marcel Record Breme – po dodaniu około 5-10 % glinki rozpraszjącej oraz 10% mielonych prażonych konopi idealna słodka zanęta na leszcza, krąpia, karasia, lina czy karpia, bardzo dobra na zbiorniki gdzie ryby lubią słodkie zanęty / np. Goczałkowice /

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Marcel Gold Pro – po odsianiu grubej frakcji / pierniki, czekolada / przez sito o oczkach 2,5 mm postępujemy dalej jak w przypadku zanety Record Breme.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Marcel Groundbait Strawberry – przygotowujemy jak Marcel Gold Pro odsiewamy grubą frakcję, truskawkowy aromat szczególnie przypadł do gustu karasiom i karpiom.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

I tu ciekawostka na trzy w/w zanęty miałem dużo lepsze efekty niż na oryginalne Method mixy Marcela przedstawione ponizej

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Z innych zanęt które stosowałem do metody sprawdziły się zanęty SAMET zielona – lin i karaś oraz Feeder, dodatek prażonych konopi oraz różnych dipów sprawił że były to bardzo fajne i stosunkowo niedrogie zanęty . Często dodawałem je do 2 mm pelletu w stosunku

1 : 1.

Czeskie zanęty KONOPASKA – przeznaczone do feedera do zwykłych koszyczków, słabo się kleją jednak po przemieleniu w młynku i dodaniu 1-2 łyżek stołowych mielonych płatków owsianych bardzo dobrze sprawują się w Metodzie.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Jakich zanęt unikać – ano tych opisanych na rzeki, z reguły mają dużo kleju a tego akurat nam nie potrzeba.

I teraz najważniejsza rzecz – każdą nawet najlepszą zanętę można przemoczyć i zrobić z niej bezużyteczny klajster który nawet po pół godzinie nie uwolni nam przynęty, a wiem co mówię ponieważ na początku zabawy Metodą zdarzało mi się przemoczyć zanętę i po prawie pół godzinie od zarzucenia wyciągałem prawie cały koszyk z zanętą i przylepioną do niej przynętą, dlatego ostrożnie z wodą nawet Baittecha lub Sonubaitsa można przemoczyć.

Edytowane przez fish007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Remanent zrobiony, komórka uporządkowana, zanęty przygotowane, czas rozpocząć nowy sezon z Method Feeder. Zanęty których będę używał Baittech, Lorpio , Konopaska , Marcel Van Den Eynde i pewno przywiozę coś ciekawego w sobotę z Karp Festiwal w Zabrzu. Troszkę się tego nazbierało, na fotkach można zobaczyć moje skarby.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Skoro mowa o zanętach do metody to co fachura fish007 poleciłby teraz na taka zimna wode... chodzi mi o to jakie pelety jakie zanęty wymieszać do koszyczka??

A może jeszcze polecicie co na włos załóżyć???

Pytanie trudne bo wczesna wiosna to chyba najtrudniejszy okres do połowów ponieważ trudno zlokalizować rybę która opuściła już zimowiska a jeszcze trudniej zmusić do żerowania. I o ile dobór zanęty nie sprawi kłopotu, o tyle pytanie co na haczyk wydaje się trudniejsze. No ale zacznijmy od zanęty , łowiąc na dwa kije zrobiłbym dwie zanęty . Pierwsza - Halibut lub Kryl & Tuna Bait Techa, to czy dodam do niej któregoś z pelletów to kwestia chwili, dam lub nie dam, wszystko zależy od wędkarskiego przeczucia ale na pewno dodam do nich prażonych mielonych konopi 10-15 %. Tak łowiłem w ubiegłym roku od lutego i to się doskonale sprawdziło. Nie sprawdziły się natomiast zanęty owocowe , typowo letnie. Jako drugą zrobiłbym zanętę z chleba tostowego, podobnie jak robili to podglądani przeze mnie Czesi / a w Czechach łowię bardzo często / , i tu są dwie opcje do koszyka ładuję tylko chleb tostowy lub bułki maślane jak niektórzy Czesi i ewentualnie zakrapiam całość dipem np. halibutowym, czosnkowym. Jak zrobić chleb tostowy na zanętę pokazane jest na filmie kilkanaście postów wcześniej, podobnie zanętę robi się z całych bułeczek maślanych. Co na haczyk - w ubiegłym roku najlepszy był pęczek pinek około 12 sztuk na włosie, 8-12 mm pellety halibutowe, 12 mm pellet Robin Red, 12 mm pellet Wątroba, Rohlikowe Boilis – ale do tego potrzeba specjalnych szczypiec / taki filmik o tym jak je zrobić znajdziesz we wcześniejszych postach /, krążki chleba tostowego, kukurydza no i bardzo często zakładane na haczyk przez Czechów CUKK Puffi czosnkowe. To wszystko na haczykach 9-12. To jest mój subiektywny wybór na wody które często odwiedzam i tak zrobiłbym wybierając się np. jutro na ryby.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

CUKK Puffi czosnkowe

Edytowane przez fish007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie z dużym niedosytem powróciłem z targów w Zabrzu , jak tak dalej pójdzie to nie będzie tam po co jechać, coraz więcej barachła kompletnie niezwiązanego z wędkarstwem , niektóre stanowiska jakby żywcem przeniesione z miejskiego targowiska, brak oferty dużych firm poza chyba kompletną ofertą Nasha, Anacondy i Kordy , szczątkowa tym razem oferta Drennana, ESP, Foxa można było kupić tylko niektóre akcesoria. Zero sprzętu , akcesoriów i zanęt Prestona , Sonubaitsa, Baittecha, Garbolino, MAP, Mitchella i innych. Wedek typu Feeder jak na lekarstwo a te które były to jakieś dziwne i nieznane firmy, kilka kijów oglądałem ale nic szczególnego. Bardzo dużo ciekawych wystawców Polskich i Czeskich kulek proteinowych, dipów, karpiowych mixów , boosterów, dumbelsów ale w zdecydowanej większości nie nadających się do Metody. Trafiłem również Method Mixy do Metody ale ceny zwalały z nóg 23 zł za 1 kg pewnego Polskiego wytwórcy / w tej cenie mam 2 kg Baittecha / , był Dynamite Baits ale również wysoko się cenił. Jeden z wystawców oferował mi rewelacyjną pastę do Metohod Feeder , świetnie trzymającą się koszyczka i wolno rozpuszczającą , na pytanie kiedy pasta uwolni zatopioną w niej przynętę usłyszałem że spoko po około pół godzinie ŚMIECH NA SALI !!! Zacząłem mu tłumaczyć na czym polega Method Feeder, wyciągnąłem koszyczek ESP, pokazałem co i jak, i powiedziałem mu że te pół godziny to o pół godziny za dużo, ale chyba nie za bardzo łapał o czym mówię, wychodzi na to że robią coś o czym nie mają pojęcia i wciskają ludziom kit !!!

Na kilku stanowiskach można było kupić 2 mm pellety luzem w atrakcyjnej cenie 10 zł za 1 kg – smaki – ryba, halibut, truskawka, kukurydza, ananas. Mnie jednak najbardziej zaciekawiło ostatnie stanowisko pod Rzeszowskiej firmy MEUS, ze Strzyżowa. Mieli ciekawą ofertę pelletów 2mm , Kupiłem kilka na próbę banan, truskawka, śliwka, kukurydza, ochotka w sumie 5 kg za 48 zł / 4 sztuki po 12 zł plus jeden gratis /. Jak tylko coś przetestuję to zaraz opiszę. Na stoisku mieli również pellety 2 mm scopex, halibut, miód, wanilia i chyba krab, więc jest w czym wybierać. Wszystkie pellety posiadają ciekawy naturalny zapach, jak z właściwościami klejącymi to się okaże. Firma ma w swojej ofercie również Method Mixy ale jak się dowiedziałem na razie seria jest testowa. Troszkę rozmawiałem z właścicielem, już ktoś wcześniej zwrócił mu uwagę że zanęta jest zbyt grubo zmielona, obiecał poprawić to i owo , pewne rzeczy mu podpowiedziałem i czekam na obiecane zanęty do testowania. W ofercie Meusa są również kulki proteinowe, zanęty, dipy i boostery, wszystko co wąchałem miało naturalne przyjemne zapachy, myslę że to była najciekawsza oferta z nowości.

Poniżej foto zakupionych pelletów.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Edytowane przez fish007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się dziś wybrać na pierwszą "zasiadkę" wędkarską w 2015r. :)

Zbiornik Ożanna, mało wędkarzy,dowiedziałem się od nich że łowią od kilki godzin na bata,klasyczny grunt oraz spławik i NIKT nie złowił ryby.

Po chwili pogawędki rozłożyłem sprzęt i do boju!

Co do przynęty to w 100% stawiałem na robaki i nie zawiodły, na pellety,kukurydzę oraz kulkę nawet nie dostrzegłem "puknięcia".Po około 40 min trzęsie kijem,krótki hol i jest 1 ryba, jest to ładna płoć, w późniejszym czasie na brzegu wylądowało jeszcze kilka płoci i leszczy.

Wyprawa zakończona sukcesem.

@up

Kolego fish007 dodaj informacje o efektach tych zanęt/pelletów co wstawiłem kilka postów wyżej, jestem ciekawy jak u cb się one sprawdzą :)

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi ciężarkami to ważna informacja, dzięki. Ja tez chyba daję mniej zanęty niż oni.

Mi się targi w Zabrzu podobały i sporo drobnicy zakupiłem, ale mało pod FeederMethod - trochę małych kulek na włos i deepów. A śmieszne rozmowy o FeederMethod też miałem. Mimo, że uważam się za początkującego to niektórzy sprzedawcy wiedzieli jeszcze mniej ode mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wspomniałem we wcześniejszym poście niewiele było na targach w Zabrzu akcesoriów do Method Feeder / z wyjątkiem haczyków różnych firm oraz koszyków Drennana i ESP / ale co nieco kupiłem, oprócz pelletu MEUS kilka drobiazgów przedstawionych na fotce poniżej , dobre i to.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie powróciłem z pierwszej w tyk roku zasiadki , dwie pierwsze rybki złowiłem na CUKK Puffi czosnkowe z pinkami na kolczyku, trzecią i piątą na pellet 15 mm Robin Red, czwartą największą na pellet halibut 12 mm zadipowany Korda GOO halibut, Koszyki ESP 56 gram, Haczyki ESP i Nash nr 10 i 6. Do koszyczków zanęta 40% Baittech Halibit, 35% pellet Lorpio Basic 2mm, 10% Crushpellet Green betaina, 15% prażone mielone konopie swojego wyrobu. Rybki złowione pomiędzy 12 a 15:30 , następnie zrobiłem nowy pellet do koszyka MEUS kukurydza 2 mm do tego po około 10% Crushpellet Green betaina i prażone mielone konopie, pierwsze wrażenia pozytywne, pellet moczony około 3 minuty, dobrze klei się koszyka , dobra praca, przyjemny naturalny aromat. Od 15:30 do 17:30 łowiłem na ten właśnie pellet na przynęty owocowe truskawka, śliwka, ananas. Dwa delikatne brania ale nie udało zaciąć się ryby, w tym dniu ryby preferowały smaki rybne, czosnek i Robin Red. Na przynęty owocowe jeszcze przyjdzie czas. Poniżej fotki zrobione moim "wysokiej jakości" aparatem ale coś tam widać.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie powróciłem z pierwszej w tyk roku zasiadki , dwie pierwsze rybki złowiłem na CUKK Puffi czosnkowe z pinkami na kolczyku, trzecią i piątą na pellet 15 mm Robin Red, czwartą największą na pellet halibut 12 mm zadipowany Korda GOO halibut, Koszyki ESP 56 gram, Haczyki ESP i Nash nr 10 i 6. Do koszyczków zanęta 40% Baittech Halibit, 35% pellet Lorpio Basic 2mm, 10% Crushpellet Green betaina, 15% prażone mielone konopie swojego wyrobu. Rybki złowione pomiędzy 12 a 15:30 , następnie zrobiłem nowy pellet do koszyka MEUS kukurydza 2 mm do tego po około 10% Crushpellet Green betaina i prażone mielone konopie, pierwsze wrażenia pozytywne, pellet moczony około 3 minuty, dobrze klei się koszyka , dobra praca, przyjemny naturalny aromat. Od 15:30 do 17:30 łowiłem na ten właśnie pellet na przynęty owocowe truskawka, śliwka, ananas. Dwa delikatne brania ale nie udało zaciąć się ryby, w tym dniu ryby preferowały smaki rybne, czosnek i Robin Red. Na przynęty owocowe jeszcze przyjdzie czas. Poniżej fotki zrobione moim "wysokiej jakości" aparatem ale coś tam widać.

[ATTACH=CONFIG]25716[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]25717[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]25718[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]25719[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]25720[/ATTACH]

Na wszystkich tych zdjęciach jest jeden ten sam koszyk Koszyki ESP 56 gram?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.