Skocz do zawartości

Łowienie ryb metodą angielską Method Feeder


Rekomendowane odpowiedzi

..,Robinson i Mistral,w dość okrojonym asortymencie :/

A to to się nie zmieniło. Po prostu mam porównanie z przeszłością. Większy wybór w sensie asortymentu, ale firmy "dominujące" pozostały. Po prostu pojawiła się nieśmiała alternatywa... No może za dużo powiedziane. Po prostu poszerzono wybór...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Dokładnie tydzień temu zacząłem w pełni sezon 2015r.

Skończyło się kilkunastu braniach o czym zaraz wspomnę.

Wszystko było zaplanowane, zbiornik,pogoda,czas tylko te ryby. Emotikon colonthree

Po wybraniu miejscówki,a mianowicie woda~1,2m, dużo mułu oraz traw, metoda połowu oczywiście methood feeder. Jako zanętę stosowałem pellet Lorpio,Methood Basic 2mm oraz własny mix.

Przynęty na jakie były brania ryb to kulki 10 mm firmy Carp Zoom, kukurydza CUKK truskawkowa oraz pellety z zeszłego sezonu.

Łącznie wyciągnąłem 13 karpi(31-39cm) leszczyka oraz jazia(~25cm) Wypad ten zaliczam do jak najbardziej udanych.

Przedstawiam Wam teraz kilka zdjęć z łowienia.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam zamiar kupić karpiówke żeby łowić głównie na metodę. Mam pytanie jaka była by lepsze 3.5 lbs czy 3 lbs co polecacie?

Zależy jakich koszyków zamierzasz używać jeśli tych z formą typu ESP to wziąłbym 3LBS, jeśli natomiast koszyków ze skrzydłami gdzie nabija się więcej zanęty to bym wziął 3.5LBS, po prostu taki koszyk więcej waży i te 3.5LBS da komfort przy rzutach. Ale ten temat dotyczy feedera i tego bym się trzymał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

trochę mnie nie było, przerzuciłem się typowo na karpiowe zestawy, chociaż zawsze jeden kij jest metodą. Takie spostrzeżenia - metoda sprawdza jak zbiornik jest mocno zarośnięty, jest dużo mułu, lub odległość łowienia jest znaczna (pow. 80m). Tj. bardziej skuteczne wtedy są tradycyjne zestawy karpiowe. Z zarośniętym zbiornikiem, i roślinnością chyba raczej przyczyna wiadoma - koszyk wpada w muł i po przynęcie, z zielskiem tak samo. Co do odległości, wydaje mi się iż chodzi o to iż przy takiej odległości ciężko rzucać miej więcej w ten sam punkt. To samo tyczy się czystości wody - im jest czystsza tym powinniśmy stosować mniejszy koszyk - zwykle głowie na te 70-95g i zauważyłem, że przy bardzo czystej wodzie zastosowanie mniejszych koszyków zwiększa dużo ilość brań - wydaje mi się iż taki duży koszyk dla ryby jest podejrzany. Jak woda jest mało przejrzysta specjalnej różnicy nie zauważyłem. Tutaj niestety mniejszy koszyk, nie pozwala nam na dłuższe rzuty, a w miejscach których łowie mni. to 50m od brzegu trzeba rzucić.

Co do kija typowo karpiowego pod metode - nie patrz na te LBS szczególnie bez porównania kijów, te LBS każdy kij ma inne - teoretycznie powinno być to samo, ale miałem już kijki w ręku 3,00LBS które były sztywne jak pała od miotły - głównie chodzi tu o przyjemność z holu ryby - miększy kij lepiej amortyzuje, spokojnie kijkiem 2,75lbs rzucisz koszykiem obciążeniem 100-120g bez narażania kija. Teraz używam kijów Nash Etentity 3,50lbs i są porównywalne do moich wcześniejszych BlackWidow 3,00lbs (jeżeli chodzi o sztywność przy holu, a rzucam te 30-40m dalej). Ale szczerze mówiąc nic nie jest w stanie pobić brań na metode właśnie na federku, na karpiówce nie ma takiej jazdy - typowy odjazd :) a w federku ten widok wygiętej w łuk szczytówki, czy nawet strącenie kija z podpórki przy zaklipsowanej żyłce. Przerzuciłem się na większy kaliber karpi +10kg i na federku zabawa jest przednia, ale niestety kijek już nie wyrabia - za dużo zabawy i męczenia większych ryb podczas holu.

Zawsze kończy się tak samo 3 kije w wodzie - zestawy typowo karpiowe - nie ma specjalnie wyników, przezbrajam 1 na metodę i od razu pojawiają się brania. Coś w tym systemie musi być "magicznego", ale jeszcze nie udało mi się wyciągnąć "okazu" na metodę większego niż te 10kg. Nie wiem, czym to jest spowodowane - duże karpie biorą mi tylko na typowe zestawy, tak jakby były już doświadczone i po prostu koszyków się boją.

Jeszcze co do wielkości koszyków, bo pojawiają się coraz większe - coraz częściej stosuję mniejsze koszyki 95g już praktycznie w ogóle - dużo mniej brań mam im jest większy koszyk. Może zanęty ląduje więcej, ale ryby dużo ostrożniej podchodzą do przynęty leżącej koło takiej dużej "krowy". Ma to swoje minusy, bo mniejszym koszykiem ciężko rzucić bardzo daleko, ale z tego co zauważyłem lepiej krócej 56g, niż dużo dalej 95g koszykiem. Sprawdziłem to raz - odległość ok. 100m (koszyk 95g) - przez 4h bez akcji, zmieniłem koszyk na 56g i że tak daleko nim nie mogłem dorzucić - wywózka. Po 30min branie, gdzie wcześniej na większym koszyku nie było w ogóle akcji (przynęta, hak - to samo), później miałem jeszcze kilka rybek (już bliższa odległość, nie chciało mi się wywozić za każdym razem zestawów - rzucałem tyle ile dało się z zachowaniem racjonalnej celności), na koniec postanowiłem to zweryfikować i znowu zmieniłem koszyk na 95g i rzucałem bliżej tu gdzie rybki brały na mniejszym koszyku - do końca zasiadki (3h) bez brania. Może to przypadek i należało by to sprawdzić w większej ilość prób, ale dało mi to mocno do myślenia.

Edytowane przez Cyrus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dziś próbowałem łowić na metode karpiówkami, zakupiłem dość duże zestawy http://allegro.pl/zestaw-esp-mega-method-feeder-koszyk-forma-56-l-i5174743824.html, ten 56g, bo mam kije Fox 2,5 lb, bałem się większych bo kij nie wiem jak by zareagował, ale te są ok, łowiłem na kulki pływające 16mm w zbiorniku komercyjnym wraz z kolegą, on na tradycyjne karpiówki, ilość brań 3-1 dla kolegi, kulki te same praktycznie, jeden odjazd konkretny niezacięty u mnie, a u niego również, ale 2 karpiki 5-6k złowił, mam takie pytania:

- jakich haków typowych do metody użyć do kulek 16mm (chodzi mi o rozmiary 4-6) doradzcie

- i jak na karpiówce łowicie, tz tak jak na federa , czy standardowo wolny bieg i zacinamy jak jest odjazd (czy na sztywno tz szczytówka, czy wolny bieg )

pelet 2mm i zanęta do methody używałem, smaki słodki z rybnym, kulki rybne, owocowo rybne o bardzo intensynej barwie jasnozielonej i jasnopomarańczowej (fluo chyba je zwią)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do kulek 16 używam przeważnie haków nr6. Ewentualnie wydłużam lekko włos, zostawiając tak pół centymetra luzu od haka do kulki. Do kulek 10-14 mm używam haków nr8. Łowię klasycznie, wolny bieg, hanger, odjazdy są zawsze bo sam koszyk sporo waży i działa tu efekt samo zacięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pittspeed: Ja łowię od ok. 12 wyjazdów na ryby obydwoma sposobami, tak jak Ty i jak kolega (od lipca 2014, wcześniej łowiłem głównie karpiówkami). Jak już trochę metodę opanowałem to ilości brań są zazwyczaj 5:1 (a minimum 3:1) dla metody na zbiornikach komercyjnych i części zbiorników PZW (tak dziala to u mnie). Wszystko co potrzebujesz do nauki jest we wcześniejszych postach, w szczególności Fisha007. Sam się uczyłem głównie na podstawie tych postów. Gdybyś miał jakieś szczegółowe pytania to napisz na priv. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mapet77

A na co wziął ten ładny karpik? Co w podajnik i co na włos jeśli można spytać?

Standardowo do podajnika pellet 2mm, nie wiem jaki, zapomniałem zapachu, ale chyba krewetka bądź halibut. Jedno co mogę powiedzieć to "smrodek" Na hak kulka koloru żółtego pop-up o zapachu bliżej nieokreślonym. bo przesypana od kolegi z pudełka oryginalnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja po kontuzji ręki wypadłem w końcu pierwszy raz w tym sezonie na rybki. Oczywiście method feeder, w ciągu sześciu godzin udało nam się wyholować kilka karpików 2-5kg, kilka leszczy i jednego amura. Łowiłem na kuleczki Prologica 10mm morwa i ananas oraz Nasha 15mm Carb&Krill. Zanęta to mix pelletów z Lorpio, Red Halibut Green Beatine oraz Basic. Moja luba pierwszy raz na rybach pierwszy hol i taka oto rybka w jej rękach :)

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.